Як підтримати партнера під час депресії, вигорання чи втрати – поради психотерапевтки

Коли близька людина переживає втрату, депресію чи емоційне вигорання, стосунки неминуче змінюються. Один з партнерів стає емоційно "недоступним", інший – намагається компенсувати це, витрачаючи власні сили. У цей момент легко знецінити себе, увійти в роль "рятівника" чи втратити емоційний контакт. Часто поруч із турботою з’являється почуття провини, самотності та втоми.
LIGA.net поспілкувалася з Елліною Ільїних, сертифікованою психотерапевткою в методі позитивної психотерапії, ведучою груп підтримки та психологинею центру ментального відновлення "Незламна" від "Фонду Маша", щоб дізнатися:
- Як бути опорою для партнера, не знецінюючи себе?
- Де межа між емпатією та виснаженням?
- І як зберегти здорову динаміку у стосунках під час кризи?
Як змінюється динаміка стосунків, коли один з партнерів переживає кризу?
Такі кризи, як втрата, депресія чи вигорання одного з партнерів, – непросте випробування для системи стосунків у принципі. Навіть якщо втрата чи депресія сталася з одним з партнерів, обидва опиняються в новій реальності, де змінюються їхні ролі, очікування, а також ресурси, звідки вони звикли черпати сили, пояснює для LIGA.net експертка Елліна Ільїних.
– Криза викликає у стосунках пари хвилю змін. Той, хто переживає кризу, часто віддаляється, стає емоційно "недоступним", роздратованим, байдужим або закритим. Це новий досвід для обох, а новий досвід завжди лякає.

Коментарі (0)