У Києві виконали частину заповіту Романа Ратушного: вилікували 200-річну шовковицю Шевченка
У столиці виконали частину заповіту загиблого активіста та розвідника 93 ОМБр "Холодний Яр" Романа Ратушного. Одне з останніх прохань воїна – фінансова підтримка з його бойових виплат Будинку-музею Тараса Шевченка. Завдяки чому зберегли старовинну шовковицю Кобзаря, яка потребувала лікування. Про це повідомили на сторінці Facebook музею.
Лікування дерева провів Володимир Ветроградський, арборист, який за 25 років врятував майже дві тисячі дерев в Україні. Лікування шовковиці передбачало:
очищення стовбура від гнилих та напівзруйнованих частин;
обробку від грибкової інфекції;
зміцнення стовбура;
7-ступеневе пломбування довгорічними синтетичними наповнювачами.
Під час роботи з деревом Володимир Ветроградський очистив стовбур від: бетонно-цементних пломб, цегли, вапняної суміші, яка пригнічувала загоєння дерева, а також витягнув 12 цвяхів. Музей зазначив, що вперше за 200-річну історію шовковиці їй провели структуровану обрізку верхівки ярусів: прибрали зайві гілки, крона отримала простір для кращого освітлення.
Зокрема, провели й складну процедуру, пов'язану з вивільненням сталевої дротяної стяжки, щоб зберегти всі живі частини кори дерева (колись стяжка зберегла від розколювання два основних стовбури, але за довгі роки призвела до часткової атрофії кори).
Арборист створив спеціальну внутрішньостовбурову капсулу для вторинних коренів дерева, що виросли вище рівня ґрунту. Фахівець максимально зберіг зовнішню екосистему шовковиці й провів глибинне підживлення кореневої системи.
У 1846 році український поет Тарас Шевченко жив у хатинці, де нині літературно-меморіальний будинок-музей, у той час дерево "застало" митця. У 2010 році шовковиця отримала статус ботанічної пам'ятки природи.
- 9 червня 2022 року під Ізюмом, Харківщина, загинув 24-річний активіст, журналіст, воїн 93 ОМБр "Холодний Яр", очільник ГО "Захистимо Протасів Яр", Роман Ратушний. На його честь у столиці перейменували вулицю.
- Київська міська рада проголосувала за присвоєння заказнику Протасів Яр імені загиблого громадського активіста і військового Романа Ратушного.