Як почати читати — дев'ять порад для книжкового 2025 року
Навіть у світі нескінченного скролінгу й відволікань можна розвинути читацьку звичку та навчитися концентруватись на текстах. Секрет у тому, щоб… не ставити перед собою цілей і… читати менше. Так, ви все правильно прочитали. Менше, простіше, легше. Читання – це не марафон, а приємна подорож, де важливий кожен момент. Почніть із маленьких кроків і насолоджуйтесь процесом. Далі поговоримо про конкретні кроки, які допоможуть зробити ваш книжковий рік захопливим, продуктивним і приємним. Ловіть дев'ять секретів!
Головний секрет читання
Оскільки це колонка про читання, стартувати вона мала б з назви якоїсь потужної книги, яка змінює життя, затягує в читуни і стає тотемною, але ні. Головний секрет читання простий і неочікуваний — сон. Якщо людина не спить понад 19 годин, вона втрачає здатність тверезо мислити. Світ за 100 років став спати на 20% менше, а це впливає на когнітивні та інші фактори, пригнічуючи їх.
Хочете почати читати? Почніть спати. Потрібно більше запам’ятати з тексту? Добре поспіть пару ночей напередодні. Не можете і 5 хвилин всидіти над книгою? Йдіть спати!
Звичайно, для українців у 2025 році таке побажання — на межі фантастики, але наш мозок не пробачає довгих безсонь та депривацій сну. Наслідки ви відчуваєте щоразу, коли відкладаєте книгу або 10 хвилин намагаєтесь згадати ім’я головного героя. Інвестуйте в сон, а він вас підтримає з читанням.
Робота із зосередженням
Другий компонент успішного читання – це вміння зосереджуватись. Валюта 21 століття – ваша увага, тобто ваш час. Цим ви платите за інформацію яку отримуєте, навіть якщо не просите її. Достатньо переглянути 10-секундний ролик – і ви вже заплатили за нього життям. Соцмережі, телебачення, новини, реклама, консьєржка з добрим словом – усе прагне захопити вашу увагу. А книжки – навпаки, потребують зусиль. Це інвестиція не лише уваги, а й чималих сил.
Якщо хочете читати довші за телеграмний пост новини — тренуйте увагу. Є безліч корисних технік для цього. Тренування памʼяті (вчити вірші, пісні, мову, мнемотехніка) також сприяє підвищенню рівня зосередженості.
Світовий рекорд за 15 хвилин
15 хвилин читання на добу — це майже 13 прочитаних книжок на 350 сторінок за рік. А це означає, що ви серед третини тих людей, що найбільше читають. Майже рекорд.
Не плануйте кількість прочитаних книг у 2025 році. Плануйте кількість читацьких днів або хвилин. Стежте за тим, щоб щодня читати по 5-15 хвилин. Проста вправа, яка під силу навіть дуже зайнятим і стомленим. Заведіть трекер цієї звички, відмічайте щодня успіхи. За кілька місяців ви помітите, як це стало рутиною. А 15 хвилин тренувань перетворились на непомітні пів години читання.
Оберіть класні й легкі книги для старту
"Колонія" Макса Кідрука – фантастична книга на 904 сторінки. І це те, що обов’язково варто прочитати. Але якщо ви з незвички розпочнете з неї – то не подужаєте ані цю книгу, ані інші ресурси. Обирайте для початку нескладні книги до 300 сторінок. Щось, що зможе стати легкою і швидкою перемогою. І точно закріпить позитивні враження.
Якщо ви не знаєте свого улюбленого жанру, зробіть просту діагностику: згадайте, які серіали вам найбільше подобаються. Любите драми? Почніть із сучасної літератури. Фантастику? Спробуйте фантастику і фентезі, класичні утопії чи пригодницькі романи. Передивились "Шантарам" і не знудились? Тоді ви вже точно готові до "Атомних звичок", "Есенцеалізму" та іншого нонфікшну.
Потримайте в руках усі можливі книги довкола
Відвідуйте книжкові магазини та бібліотеки. Переглядайте книги ваших друзів. Візьміть до рук кілька книжок, які привернули вашу увагу. Прогляньте перші сторінки, зміст, прочитайте початок і десь всередині (не кінцівку!). Зверніть увагу на стиль автора, чи сподобався. Фізична взаємодія допомагає зрозуміти, чи підходить вам ця книга. Ви і навчитесь фільтрувати своє, і більше натхнення отримаєте. Головне – не скуповуйте усі книги відразу, бо тоді вони почнуть тиснути на вас непрочитаними сторінками. Для старту — впорайтесь хоча б з парочкою.
Пробуйте різні формати
Читання — це не лише про паперові книги. Спробуйте аудіокниги, електронні, графічні романи. Слухайте книгу під час бігу, читайте у кав’ярні, потязі і біля дитячого садочку. Експериментуйте, поки не знайдете той формат і місце, які підходять саме вам. Українські видавці та книжкові бізнеси дуже потужно розвиваються, тож вибір є. Користуйтесь ним.
Плануйте читання
Усе, що не внесено у ваш календар, ніколи не стане пріоритетом у вашому житті. Просто "Почитати" і конкретне "Почитати у вівторок 15 хвилин з 9:25 до 9:40 у кав’ярні перед офісом" — це не лише різні формулювання, а й зовсім інший рівень реалізації. Зробіть читання частиною вашого розкладу, так само, як робочі зустрічі чи сімейні справи. Виділіть для книги конкретний час упродовж дня, щоб ця звичка стала невіддільною частиною життя.
Книжка в одній кімнаті, телефон у іншій
Чи доводилося вам почати читати книгу, але телефон завібрував, ви переключили увагу на сповіщення, зайшли в соцмережі й припинили читання? Або навіть без сповіщень одна рука тримала книгу, а інша тягнулася до телефону, щоб перевірити?
Гаджети — спокуса. Швидка доза дофаміну, яку мозок прагне отримати, особливо коли йому доводиться тяжко працювати над довгим, монотонним, чорно-білим текстом без жодної картинки з котиком. У цих випадках телефон стає не просто чинником, що відвертає увагу, а шкідливою звичкою.
Якщо ви хочете викорінити цю звичку, один із найефективніших інструментів – це "запобіжник". Поставте собі захист від спокуси. Наприклад, залишайте телефон у сусідній кімнаті або на відстані, де ви не зможете його швидко дістати. Ще краще – зробіть так, щоб дістатися до телефону було складніше, ніж за п’ять кроків. І це у рази підвищить ваші шанси почитати книгу.
Оформте стосунки з читанням
Коли запал минає, починається праця. І легше досягати мети не лише тоді, коли знаєш її, а й коли маєш зобов’язання. Тож запускайте ритуали: виділіть місце для читання, заведіть читацький щоденник, домовтеся читати разом з друзями або приєднайтеся до книжкового клубу. Діліться своїми враженнями про книги у соцмережах або блозі. Підв’яжіть читання до іншої звички – це значно збільшить шанси на успішний читацький рік.