Ілюстрація: Depositphotos.com
Зміст:
  1. Завчасно сплануйте маршрут з деталями
  2. Перевірте, чи є всі документи
  3. Налаштуйте дитину на потенційно тривалий перетин кордону
  4. Подбайте про комплексний простий перекус
  5. Список речей, який варто мати з собою в дорозі з дитиною 
Досвід батьків, які їздять під час війни, та їхні рекомендації зібрала Юлія Крупенко – керівниця з комунікацій та PR BlaBlaCar в Україні.

Завчасно сплануйте маршрут з деталями

Перевірте протяжність маршруту, враховуючи зміни під час війни, позначте заправки, які працюють. Можна скористатись ботами, що показують наявність пального на заправках, наприклад @OKKOFUELBOT від "ОККО" чи на сайті SOCAR або WOG

Якщо їдете до Києва, перегляньте мапу застосунку "Київ Цифровий". Там є інформація щодо графіку роботи, типів пального, обмеження на кількість пального та способу оплати. 

Зверніть увагу на зони, де може потенційно зникнути зв’язок, об’їзди на шляху та блокпости для перевірки документів. 

Поясніть дитині, що таке блокпост, чому варто відкласти телефон і не вмикати камеру.

Домовтеся з дитиною, що після проходження "місця Х" вона зможе повернутися до своїх іграшок чи смартфону. 

Перевірте, чи є всі документи

Зазвичай достатньо мати при собі паспорт та свідоцтво про народження, якщо ви пересуваєтесь в межах України. Якщо плануєте виїзд за кордон, зверніть увагу:

  • До 16 років діти можуть виїжджати за кордон за свідоцтвом про народження. Також варто взяти ID-картку (видається з 14 років), якщо дитина її має. Державна міграційна служба спростила порядок видавання, продовження та заміни паспортів для дітей, щоб полегшити перетин кордону. Батьки тепер можуть сформувати е-паспорт для виїзду за кордон дитині до 14 років. Оформити е-паспорт можна у застосунку "Дія".

  • Під час воєнного стану дитина може перетинати кордон у супроводі одного з батьків без нотаріальної згоди другого, дідуся чи бабусі, повнолітніх сестри чи брата, вітчима/мачухи за наявності документа, який підтверджує родинні зв’язки. Якщо ж дитина виїжджає з кимось іншим, не з переліку вище, обов’язково має бути письмова згода від одного з батьків, засвідчена в органах опіки і піклування, або нотаріальна згода від двох батьків.

Налаштуйте дитину на потенційно тривалий перетин кордону

Якщо плануєте поїздку за кордон чи повернення в Україну, завчасно перегляньте можливі черги на пунктах пропуску. Для цього є декілька українських сайтів, які показують ситуацію на кордоні в режимі онлайн, наприклад, застосунок з цією функцією "Камери на кордоні UA".

Якщо розумієте, що на кордоні черга, і доведеться витратити декілька годин на очікування, варто завчасно підготувати дитину до цього. Зокрема, перевірити запас води, перекусів, якщо дитина старша – завантажених мультфільмів та ігор. 

Можна завчасно подумати про ігри, які можна розтягнути в часі на 2-3 год з маленькими перервами.

Наприклад "знайди машину": ви разом визначаєте, яку саме машину будете шукати: наприклад, жовта машина або машина з причепом і дивитеся довкола в її пошуках. "20 запитань" – дитина має 20 спроб, щоб вгадати предмет або явище, яке задумав інший гравець чи "я йду на пікнік і беру з собою". Перший учасник каже: "Я іду на пікнік і беру із собою яблука", другий повторює все речення і додає своє слово. Так будується довгий ланцюжок із різноманітних предметів, які можна взяти із собою на пікнік. Можна ввімкнути улюблену музику чи подкаст, це допоможе відволіктись.

Подбайте про комплексний простий перекус

Їжа повинна бути ситною, але не жирною та такою, щоб її зручно було їсти руками. Для м'ясних і сирних страв можна використовувати спецпакети, які утримують холод, або використовувати холодоагенти та термосумки.

Серед найбільш зручної їжі в дорозі можна виокремити: зварені завчасно каші (які смакуватимуть навіть холодними), овочі, зелень, перепелині яйця (дитині їх зручніше їсти), фрукти (краще обирати не м'які плоди, щоби не пошкодити в дорозі). Можна взяти горішки (можна сушені, але не смажені солоні), сухофрукти, якісні енергетичні батончики, галети чи печиво.

Щодо напоїв, то краще завжди в дорозі мати при собі просту негазовану воду. Також можете взяти в дорогу домашній компот або йогурт, фруктові смузі, але випити їх потрібно в перші декілька годин.

Список речей, який варто мати з собою в дорозі з дитиною 

  • улюблений перекус для родини;

  • вода для пиття і миття овочів/фруктів;

  • дорожня подушка;

  • змінний теплий одяг;

  • аптечка (таблетки від захитування, перекис водню, йод, хлоргексидин ватні диски та палички, знеболювальні та жарознижувальні засоби, антигістамінні засоби, термометр, пластир, ліки "від живота, горла, кашлю" тощо. В МОЗ рекомендують додати судинозвужувальні краплі в ніс, засіб для пероральної регідратації, ножиці, пінцет, стерильні рукавички, бинт та стерильні шприци;

  • вологі серветки та засоби гігієни для малюка;

  • термос;

  • дитячі іграшки (якщо є місце – книжки).