Фото: Unsplash
Зміст:
  1. Гарбуз – це…
  2. Зміцнює імунітет
  3. Покращує зір
  4. Сприяє схудненню
  5. Позитивно впливає на роботу серця
  6. Покращує стан шкіри
  7. Кому не варто споживати гарбуз

Гарбуз – це…

Гарбуз – це багатофункціональна рослина: її використовують і як кормову культуру, і як музичний інструмент, і як елемент декору (особливо під час Гелловіну), і, звісно ж, як основу для багатьох страв.

Попри те, що ми сприймаємо гарбуз як овоч, насправді це – ягода, оскільки він має багато кісточок.

Вересень – сезон врожаю гарбузів, тому зараз варто спробувати додати у раціон страви з гарбуза. Вони мають не лише яскравий колір, що здатен покращити настрій у непогожу осінню днину, але й купу корисних властивостей.

Так, за інформацією Healthline, одна чашка зготованого гарбуза (приблизно 250 грамів) містить:

  • калорії: 49;
  • жири: 0,2 грама;
  • білки: 2 грами;
  • вуглеводи: 12 грамів;
  • клітковина: 3 грами;
  • вітамін А: 245% добової норми (ДН);
  • вітамін С: 19% ДН;
  • калій: 16% ДН;
  • мідь: 11% ДН;
  • марганець: 11% ДН;
  • вітамін В2: 11% ДН;
  • вітамін Е: 10% ДН;
  • залізо: 8% ДН;

А також невелику кількість магнію, фосфору, цинку, фолатів та вітамінів групи В.

Оскільки гарбуз – це вітамінна бомба, він має низку корисних властивостей.

Зміцнює імунітет

Гарбуз збагачений бета-каротинином (тим самим пігментом, що надає помаранчево-жовтого забарвлення), який у людському організмі перетворюється на вітамін А.

Дослідження показують, що вітамін А сприяє зміцненню імунної системи та допомагає боротися з інфекціями. Так, люди з дефіцитом вітаміну А можуть мати слабку імунну систему.

У гарбузі також багато вітаміну С, який, як було доведено, збільшує вироблення білих кров’яних тілець, що допомагає імунним клітинам працювати ефективніше та швидше загоювати рани.

Гарбуз також є джерелом вітаміну Е, заліза та фолієвої кислоти – всі вони також позитивно впливають на роботу імунної системи.

Покращує зір

Часто з віком зір погіршується. Деякі речовини, що надходять разом з їжею, можуть знизити ризик втрати зору у старшому віці. У гарбузі є багато поживних речовин, які здатні зміцнити зір.

Так, бета-каротин забезпечує організм необхідною кількістю вітаміну А. Дослідження показують, що дефіцит вітаміну А є поширеною причиною сліпоти. Провівши аналіз 22 досліджень, вчені виявили, що люди, які споживають достатньо бета-каротину, мають значно нижчий ризик розвитку катаракти.

Гарбуз також є одним із джерел лютеїну та зеаксантину – сполук, які здатні знизити ризик вікової дегенерації жовтої плями та розвитку катаракти.

Крім того, гарбуз містить велику кількість вітамінів С і Е, які діють як антиоксиданти і можуть запобігти пошкодженню клітин очей вільними радикалами.

Сприяє схудненню

Гарбуз досить поживний, проте неймовірно низькокалорійний. Гарбуз складається приблизно на 94% з води, тому це – хороша їжа для тих, хто прагне схуднути. Так, каша з гарбуза є чудовою альтернативою висококалорійному рису чи картоплі.

Гарбуз є джерелом клітковини, що сприяє регуляції апетиту.

Позитивно впливає на роботу серця

Гарбуз містить різноманітні поживні речовини, які можуть покращити здоров’я серця. Так, у ньому багато калію, вітаміну С та клітковини, що сприяють нормальній роботі серця.

Дослідження показали, що у людей, які споживають достатньо калію, знижується артеріальний тиск і ризик виникнення інсультів.

У гарбузі також багато антиоксидантів, які можуть захистити "поганий" холестерин від окислення. Коли частки "поганого" холестерину окислюються, вони можуть злипатися уздовж стінок судин, що сприяє блокуванню судини, тобто підвищується ризик серцевих захворювань.

Покращує стан шкіри

Гарбуз збагачений корисними речовинами, які позитивно впливають на стан шкіри. По-перше, він містить багато каротиноїдів, таких як бета-каротин, які тіло перетворює на вітамін А. Дослідження показують, що каротиноїди можуть діяти як природний сонцезахисний крем. Вони допомагають захистити клітини шкіри від пошкодження шкідливими ультрафіолетовими променями.

У гарбузі також багато вітаміну С, який необхідний для здорової шкіри. Організм потребує цього вітаміну, щоб виробляти колаген – білок, який надає шкірі пружності.

Ба більше, гарбузи містять лютеїн, зеаксантин, вітамін Е та багато інших антиоксидантів, які підсилюють захист шкіри від ультрафіолетових променів.

Кому не варто споживати гарбуз

Попри свою користь, гарбуз має й деякі "протипоказання".

По-перше, дехто може мати алергію на гарбуз. Також гарбуз є сечогінним, тому потрібно бути обережними, особливо людям, які приймають певні ліки, наприклад, літій. Так, діуретики можуть погіршити здатність організму виводити літій і спричинити серйозні побічні ефекти.

Хоча гарбуз корисний для здоров’я, похідні продукти – льодяники, пироги, лате – містять багато цукру. Тому потрібно уважно вивчати склад продукту.

Вперше опубліковано