Частину шкіл з 23 вересня зачинять через "жовту" зону? Які зміни вніс уряд і що буде далі
23 вересня вся Україна переходить у "жовту" карантинну зону. За парти потраплять діти лише тих шкіл, де вакциновані щонайменше 80% персоналу.
На 22 вересня в Міносвіти досі не можуть назвати кількість таких шкіл в Україні. Натомість ряд облдержадміністрацій сказали чітко: з 00:00 23 вересня школи, де персонал не дійшов до позначки по щепленнях, закривають двері.
Чи це подіяло, чи інші фактори, але в обід 22 вересня відбулося засідання уряду, на якому внесли зміни в роботу навчальних закладів, спростивши вимоги до роботи садків та шкіл.
LIGA.Life дізнавалася, чого чекати батькам, чи законно скасовувати навіть онлайн-навчання і куди звертатися.
Умови роботи шкіл у "жовтій" зоні
Ще наприкінці липня 2021 року керівник МОЗ Віктор Ляшко попередив – у "жовтій" зоні працюватимуть лише ті освітні заклади, де вакциновані від COVID-19 80% персоналу. Уряд ухвалив відповідну постанову.
Згодом МОЗ і МОН представили три сценарії, які визначатимуть формат навчання у школах під час пандемії. Серед них – запровадження змішаної форми навчання, де не уникнути дистанційки.
Утім, голова Київської ОДА Василь Володін 16 вересня заявив, що з 20 числа школи без 80% вакцинованих працівників будуть зачинені. І навчання не проводитимуть навіть онлайн.
Те саме кажуть на Львівщині, де тільки близько 14% закладів освіти області готові продовжувати працювати, серед них усі школи Моршина та Трускавця. Всі інші не матимуть навіть онлайн-навчання.
"Така позиція державної комісії ТЕБ і НС – онлайн-навчання не буде. Причиною став низький рівень вакцинування працівників закладів освіти, подекуди свідоме саботування з боку освітян вакцинальної кампанії", – повідомив перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Андрій Годик.
У Херсонській ОДА кажуть, що працювати продовжують понад 200 освітніх закладів області. І стільки ж будуть зачинені.
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов у коментарі LIGA.Life наголошує – таке рішення незаконне.
"Наразі немає жодного документа, який би передбачав повне закриття шкіл на цій підставі", – каже омбудсмен.
У такому випадку батькам радить звертатися до директора школи, до департаменту освіти. А також до суду.
Стосовно формату роботи школи – батьки можуть звернутися до директора закладу.
"Директор відповідає за роботу закладу освіти і питання, що саме робитиме конкретна школа у конкретний день", – пояснив омбудсман.
У Міносвіти офіційно заявляють – дистанційку ніхто не скасовував і учні продовжать вчитися онлайн у "жовтій" зоні в школах, що не дотрималися вимог.
А для дитсадків, початкових класів та спеціальних закладів загальної середньої освіти 22 вересня скасували умову щодо наявності 80% вакцинованого персоналу.
"Вони продовжуватимуть працювати в очному форматі з дотриманням протиепідемічних норм. Такий "виняток" діятиме під час "жовтого" та "червоного" рівнів епіднебезпеки", – пояснив керівник МОН Сергій Шкарлет.
Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин
Що робити з вакцинацією вчителів
За даними BBC Україна, на 19 вересня в Україні першою дозою вакцинувалися 48% освітян. Повністю ж вакцинувалися двома дозами всього 37%.
Сергій Горбачов каже, що треба також звертати увагу на проблеми вчителів і директорів, які безпосередньо впливають на проблеми дітей і батьків щодо навчання у "жовтій" зоні.
"Зараз директори поставлені в таку ситуацію, коли їх змушують тиснути на вчителів, погрожуючи звільненням та закриттям шкіл, недопуском до роботи, що є абсолютно незаконним. Вчителі перебувають під постійним тиском", – пояснює омбудсмен.
Як, на його думку, це вирішувати – ухвалити рішення про обов’язковість вакцинації для низки професій, які вимагають особливих умов праці.
"Вчительська професія відноситься до таких, оскільки вчитель, який контактує щодня з кількома сотнями людей – це група ризику. Він має бути захищений вакцинацією", – наголосив він.
Це рішення має ухвалити щонайменше Кабмін, а краще – на рівні закону, додав Горбачов.
"Тоді керівники закладів освіти те органи управління освітою можуть діяти у правовому полі, що зніме напруження та дозволить створити більш якісні умови для навчання дітей та праці вчителів", – пояснив він.
Саме так нині уряд і зробив, розповів міністр Віктор Ляшко: "Ухвалили протокольне рішення про затвердження МОЗом переліку професій та організацій, яким обов'язково потрібно мати щеплення від COVID-19. Зокрема, до нього ввійдуть працівники закладів освіти, центральних органів виконавчої влади та місцевих державних адміністрацій".