Підозрюю ковід у себе або близьких: коли терміново реагувати і викликати "швидку"
Часто у нас запитують: коли терміново звертатися до лікаря та "бити в набат", а коли це зайва паніка? Часом одні люди не звертаються до лікаря вчасно, натомість інші смикають свого сімейного лікаря з будь-якого приводу та будь-якого свербіння у носі.
Насправді у лікарів є так званий перелік "симптомів небезпеки", за наявності яких потрібно терміново зв'язатися з лікарем або викликати швидку.
Що входить у перелік "симптомів небезпеки":
Температура тіла понад 38,5, яка не знижується після прийому парацетамолу.
Сухий надсадний кашель понад 3 годин на добу.
Сплутаність свідомості.
Неможливість ходити самостійно.
Зміна кольору кінчиків пальців, мочок вух на синій.
Проблеми з диханням: наприклад, людина на одному вдиху не може сказати повне речення з 5-6 слів. Якщо є пульсоксиметр, при зниженні сатурації нижче 92% потрібна госпіталізація.
Усі перелічені ознаки – небезпечні, треба відразу звернутися до лікаря або викликати "швидку".
Якщо у вас діагностований COVID-19 або інше ГРВІ-захворювання (вони нікуди не поділися), пам'ятайте важливий алгоритм:
Не допускайте самолікування! Жодні "інгаляції із самогонки" не допомагають при гострих респіраторних захворюваннях, як і гірчичники та інші "народні методи", або отримані з інтернету поради щодо вживання великих доз вітамінів та цинку.
У жодному разі не приймайте антибіотики самостійно! Ваш сімейний лікар повинен призначити додатковий аналіз на С-реактивний білок, який можна швидко здати й отримати результат протягом дня. Це простий аналіз, який показує наявність бактеріальної флори. І тільки після цього тесту потрібно приймати антибіотики за призначенням лікаря.
Не робить комп'ютерну томографію самостійно! Це повинен вирішити ваш сімейний лікар.
Найголовніша наша порада під час епідемії COVID-19 — носити маску, дотримуватися соціальної дистанції у 1,5 м, брати корисну інформацію лише з перевірених джерел та слухати поради й рекомендації свого сімейного лікаря.