Рак молочної залози: що потрібно знати про симптоми та діагностику
Рак молочної залози є другим найпоширенішим онкологічним захворюванням у світі, щороку реєструється близько 2,3 млн нових випадків, свідчать дані ВООЗ. Тоді як нові дослідження припускають, що штучний інтелект може допомогти медичним працівникам виявити рак, незалежно від того, чи це виявлення аномальних новоутворень на КТ, чи це ознаки раку молочної залози на мамографії.
LIGA.Life запитала в мамологинь про фактори ризику виникнення раку молочної залози, статистику випадків в Україні, а також як часто варто проводити скринінг та діагностику.
Статистика виявлення раку молочної залози в України
Згідно з даними Національного канцер-реєстру, щорічно в Україні діагностують понад 14 000 нових випадків РМЗ, що робить його найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жінок. Для порівняння: у кожної восьмої жінки в США протягом життя діагностують рак молочної залози.
Саме рак молочної залози залишається однією з головних медичних та соціальних проблем як в Україні, так і у всьому світі, розповідає в коментарі LIGA.Life Лілія Назарко, лікарка-онкохірург, мамологиня.
Ймовірність розвитку раку молочної залози у жінки протягом життя становить близько 12%. Це означає, що приблизно одна з восьми жінок в Україні може стикатися з цим захворюванням. Тобто це дуже розповсюджена хвороба, і ми можемо казати про те, що вона посідає перше місце серед виявлених онкологічних новоутворень у наших жінок, пояснює LIGA.Life мамологиня та онкодерматологиня Ірина Богомолець.
Епідеміологія раку молочної залози є складною та багатогранною, вважає Лілія Назарко. Основними факторами ризику є генетична схильність, вік, спосіб життя, тривалий вплив жіночих гормонів, зокрема раннє менархе та пізня менопауза, ожиріння, низка фізична активність, тривала замісна гормональна терапія в менопаузі.
Найбільш вразливими до цього захворювання є жінки віком від 50 до 70 років. Однак останні роки показують збільшення випадків серед молодших жінок, зокрема в групі 30-39 років, що викликає особливу тривогу.
Зі слів лікарки, є низка факторів, які необхідно враховувати.
- Сімейний анамнез: жінки, у родині яких були випадки раку молочної залози, а також раку яєчників, підшлункової залози та простати, мають вищий ризик захворіти.
- Вік: ризик захворювання зростає з віком.
- Генетичні мутації: наявність мутацій у генах BRCA1 або BRCA2 — ризик виникнення раку грудей для цієї категорії жінок сягає 60-80%.
- Гормональні фактори: рання менструація, пізня менопауза, а також відсутність пологів або пізнє народження першої дитини можуть вплинути на ризик.
- Ожиріння та низька фізична активність: ці фактори також сприяють підвищенню ризику розвитку раку молочної залози, а також раку інших локалізацій.
На жаль, багато наших пацієнток звертаються до лікарів, коли захворювання вже знаходиться на пізніх стадіях.
Згідно з даними Національного канцер-реєстру, лише близько 20% випадків раку грудей діагностуються на першій стадії. Станом на 2023 рік понад 50% випадків РМЗ виявляються на третій або четвертій стадії, коли хвороба вже є поширеною та вимагає складного лікування, наголошує мамологиня Лілія Назарко.
Як відбувається діагностика і коли рекомендовано проходити огляд
Скринінг раку молочної залози є важливою частиною профілактики та ранньої діагностики цього захворювання, яке щороку забирає життя тисяч жінок в Україні. Це може бути УЗД за необхідністю, мамографія, МРТ у разі підозри на онкологію або для уточнення діагнозу, рекомендує мамологиня Ірина Богомолець.
Згідно з метааналізом, опублікованим в Journal of Clinical Oncology, жінки, які проходять скринінгові обстеження, мають на 20% менший ризик померти від РМЗ, каже мамологиня Лілія Назарко.
Рекомендації щодо обстежень:
- Всім жінкам старше 40 років рекомендовано проходити мамографію раз на два роки. Якщо в анамнезі є сімейна історія раку молочної залози, варто почати скринінг раніше (з 30 років).
- Самообстеження молочних залоз. Жінки повинні регулярно проводити самообстеження молочних залоз, щонайменше раз на місяць, щоб виявити будь-які зміни, які можуть вказувати на наявність захворювання.
- Жінкам після 21 року варто відвідати сімейного лікаря або гінеколога чи мамолога з метою збору детальної інформації щодо особистих факторів ризику виникнення раку та складання індивідуального скринінгу раку молочної залози, якщо буде виявлено, що жінка в групі високого ризику з виникнення раку.
- УЗД молочних залоз не належить до методу скринінгу раку молочної залози, проте це чудовий метод обстеження молочних залоз, який дозволяє виявити зміни в молочних залозах, особливо у жінок до 40 років.
Симптоми, на які варто звертати увагу
Лікарка-онкохірург, мамологиня Лілія Назарко у розмові з LIGA.Life звертає увагу, з якими симптомами варто звернутися до спеціаліста:
- ущільнення або пухлина в грудях;
- зміна розміру або форми грудей;
- втяжіння або потовщення тканини молочної залози;
- втягнутий сосок;
- висипання на соску;
- кровʼянисті, темно-коричневі або прозорі виділення з соска;
- набряк або ущільнення в пахвовій ділянці;
- біль або дискомфорт в одній молочній залозі, що не зникає;
- почервоніння шкіри;
- потовщення шкіри.