Зміст:
  1. Що досліджували?
  2. Чи справді повна відмова від цукру може бути шкідливою?
  3. Чому шкідливіше пити цукор?
  4. Як зменшити споживання цукру?

Нові дослідження свідчать, що солодкі напої більше пов'язані з ризиком розвитку серцево-судинних захворювань, ніж випічка чи, скажімо, цукерки. Про це розповіла CNN провідна авторка нового дослідження, докторантка з епідеміології харчування Лундського університету Сюзан Янці. LIGA.Life переказує найцікавіше з публікації.

Дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Public Health, охопило майже 70 000 шведських чоловіків і жінок, які відповідали на запитання про свій раціон та спосіб життя в період з 1997 до 2009 року. Інформація про їхні випадки серцево-судинних захворювань, таких як інсульти, серцеві напади та серцева недостатність, була отримана з національних медичних реєстрів до 2019 року.

Що досліджували?

Фото: simplyeggless.com

Дослідники вивчали споживання цукру у трьох категоріях: солодкі напої, солодощі (наприклад, випічка) та домішки (цукор або мед, додані до чаю чи кави).

Результати показали, що споживання солодких напоїв (всі газовані та фруктові напої, за винятком натуральних соків) асоціювалося з більшим ризиком серцевих захворювань, ніж споживання випічки. Водночас, на подив дослідників, найнижчий ризик серцевих захворювань був не у тих, хто вживав найменше цукру.

Чи справді повна відмова від цукру може бути шкідливою?

Фото: health.com

Дослідження зосередилося на спостереженні, відтак не мало на меті довести причинно-наслідковий зв’язок між вживанням цукру та захворюваннями, наголошують його автори.

Дослідники врахували такі фактори, як вік, стать, вживання алкоголю, куріння, рівень фізичної активності та індекс маси тіла. Однак можуть існувати й інші фактори, які не були враховані в аналізі.

Крім того, дослідження обмежується популяцією переважно європейського походження, зазначив доктор Роберт Екель, професор медицини Університету Колорадо та колишній президент Американської асоціації серця.

Зв’язок між низьким споживанням доданого цукру та підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань може бути зумовлений зовнішніми факторами. Наприклад, люди, які практично не вживають цукор, можуть замінювати його іншими нездоровими продуктами або ж вже мати проблеми зі здоров’ям, через що вони свідомо обмежують споживання цукру, додала докторка Сюзан Янці.

Також це може бути пов’язано із загальним стилем харчування, який не забезпечує всіх необхідних поживних речовин.

Докторка Янці звертає увагу на шведську традицію "фіка" – зустрічі за кавою та випічкою.

"Ця традиція настільки глибоко вкорінена у шведському суспільстві, що багато компаній організовують спеціальні перерви для "фіки" – зазначила дослідниця. Вона припускає, що споживання випічки під час таких зустрічей може бути тісно пов’язане із соціальними взаєминами, які позитивно впливають на серцево-судинне здоров’я.

Проте зв’язок між низьким споживанням цукру та підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань потребує подальшого вивчення.

Чому шкідливіше пити цукор?

Фото: techexplorist.com

Існують біологічні причини, чому солодкі напої пов’язані з вищим ризиком серцево-судинних захворювань, ніж випічка.

"Рідкий цукор швидше всмоктується в травній системі, оскільки йому не потрібні процеси розщеплення, як у випадку з твердою їжею", – пояснила Сюзан Янці.

Тверді солодощі часто містять інші поживні речовини, як-от клітковина, білки та жири, які уповільнюють процес травлення, що забезпечує більш поступове вивільнення цукру в кров.

На відміну від цього, рідкий цукор не сприяє насиченню, що може призводити до переїдання і надмірного споживання калорій.

Як зменшити споживання цукру?

Фото: planzdiet.com

Дослідження свідчить, що для профілактики серцево-судинних захворювань необов’язково повністю відмовлятися від цукру.

"Ми всі любимо десерти, — каже доктор Екель. — Невже ми маємо відмовлятися від торта та морозива на дні народження?"

Однак більшість людей споживають занадто багато цукру. Найлегший спосіб скоротити його кількість – це зменшити споживання солодких напоїв, вважають експерти.

Американська асоціація серця рекомендує жінкам споживати не більше ніж шість чайних ложок на день, а чоловікам – не більш як дев'ять.

Щоб зменшити кількість цукру у раціоні, слід робити це поступово. Наприклад, скоротіть кількість солодких напоїв до однієї порції на день, а потім до однієї через день, радить дієтологиня Ліза Дрейєр.

Замініть газовані напої на чисту газовану воду, а з часом повністю відмовтеся від них.