Як різні хвороби впливають на якість сну
Алергія
Алергія на пилових кліщів, плісняву, пилок та інші подразники спричиняє чхання, нежить, свербіж у носі та сльозотечу, що може призвести до частих пробуджень вночі та погіршення якості сну.
"Якщо у вас легке обструктивне апное сну (паузи в диханні), закладений ніс може погіршити ситуацію, тому що вам доведеться дихати ротом частіше", – зазначає експерт зі сну Медичної школи Університету Джонса Гопкінса, доктор наук Всеволод Полоцький.
Водночас ліки проти алергії, що містять псевдоефедрин, можуть погіршити засинання, тоді як побічна дія антигістамінних засобів – підвищена сонливість.
Хвороба Альцгеймера
Безсоння, так само як і потреба у денному сні часто зустрічаються на пізніх стадіях хвороби Альцгеймера. Дотримання регулярного режиму дня та приймання ліків може допомогти покращити якість сну.
Астма
Приблизно у 60% людей, хворих на астму, відбуваються зміни у роботі дихальних шляхів вночі (так звані “нічні астми"). Це може бути причиною кашлю, хрипів та задишки, які переривають сон.
Теофілін (ліки від астми) може спричинити проблеми зі сном та часті нічні пробудження. Такий самий ефект матиме й надмірне використання інгаляційного препарату альбутеролу.
Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (Аденома простати)
Близько 14 мільйонів американських чоловіків мають збільшену передміхурову залозу. У результаті майже кожен третій чоловік старше 60 років щоночі прокидається щонайменше двічі, щоб скористатися вбиральнею. У такій ситуації необхідно звернутися до лікаря, адже своєчасне і правильно підібране лікування може розв’язати цю проблему.
Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ)
Такі хвороби легенів, як емфізема, хронічний бронхіт та астма, викликають кашель, біль в грудях та утруднене дихання. Ці стани погіршують якість сну у 50% людей із ХОЗЛ. У хворих знижується рівень кисню в крові, що спричиняє денну втому.
До того ж до 15% людей з ХОЗЛ можуть мати апное сну. Деякі ліки від ХОЗЛ, такі як альбутерол та преднізон, також можуть спричинити проблеми зі сном.
Серцева недостатність
Понад п'ять мільйонів американців страждають на серцеву недостатність, що послаблює здатність серця перекачувати кров, а також підвищує ризик виникнення апное уві сні.
Також у декого з тих, хто страждає на серцеву недостатність, спостерігається тремтіння рук і ніг – тремор, який теж негативно впливає на засинання та сон.
Тут може допомогти лікування основного стану – серцевої недостатності. Також може знадобитися спеціальне обладнання, що створюватиме постійний позитивний тиск у дихальних шляхах.
Депресія і тривожність
“Час від часу сон може погіршуватися через стрес чи емоційне потрясіння. Але якщо психологічні стани є постійною причиною зниження якості сну, можливо у вас депресія або розлад тривожності", – зазначає експертка із сну Медичної школи Університету Джонса Гопкінса, докторка наук Ніша Аврора.
Вона додає: “Лікування депресії та тривожності може допомогти покращити якість сну, а лікування проблем зі сном може сприяти розв’язанню психологічних проблем".
Діабет
Високий рівень цукру в крові може впливати на роботу нирок. Так, вони виводять більше глюкози з сечею, що призводить до збільшення кількості нічних відвідувань вбиральні.
Крім того, багато людей, які страждають на діабет, також страждають від надмірної ваги, що збільшує ризик апное уві сні.
Біль від пошкодження нервів, пов’язаного з діабетом (периферична нейропатія), і нічна пітливість через зміну рівня цукру в крові також може вплинути на якість сну.
Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба
Дослідження показують, що у троє з чотирьох людей, що страждають на рефлюксну хворобу, мають нічну печію принаймні раз на тиждень. Це відбувається тому, що лежаче положення сприяє зворотному закиду шлункової кислоти в стравохід.
Експерти радять уникати великих порцій їжі та алкоголю перед сном. Спробувати покращити ситуацію можна, якщо розмістити голову приблизно на висоті 15 сантиметрів над рівнем ліжка.
Хвороба Паркінсона
Безсоння, нічні кошмари, апное та раптове засинання впродовж дня – лише деякі з проблем, які можуть мати люди з хворобою Паркінсона.
Ліки можуть допомогти усунути їх. Водночас деякі препарати, спрямовані на подолання інших проявів хвороби, можуть сприяти безсонню. Тому лікар може запропонувати приймати їх раніше, наприклад вранці.
Цей текст – переклад матеріалу із сайту Медичної школи Університету Джона Гопкінса.