Ілюстрація Freepik
Зміст:
  1. Що таке втома від ухвалення рішень
  2. Ефекти втоми через ухвалення рішень
  3. Ця втома іде поруч з…
  4. Як зменшити таку втому

Що таке втома від ухвалення рішень

Експерти кажуть, що COVID-19 може спричинювати таке явище як "decision fatigue" – втому від ухвалення рішень. І радять, як дати з ним раду. Переповідаємо статтю Healthline.

Уявіть: Ви не хочете, не маєте сил куховарити, але пів години не можете вирішити, яку їжу хочете замовити з доставкою. Не можете потім вирішити, яке кіно хочете подивитися. І – замість відпочинку – нервуєтесь.

Звучить знайомо? Тоді у вас може бути втома від ухвалення рішень, вид психологічного перевантаження, коли багато рішень треба приймати надто часто. 

Усі люди, незалежно від професії, потенційно можуть з цим зіштовхуватись, каже доктор і клінічний психолог Майкл Веттер. За його словами, це залежить від кількості стресових факторів у житті, доступних ресурсів, які у вас є для боротьби з цими стресами, і здатності достатньо про себе подбати. 

"Ймовірно, немає більшого стресора, ніж пандемія COVID-19. Вона викликає економічні, політичні, сімейні стреси та стреси через здоров’я майже у кожного", – каже Веттер.

Мова не лише про те, що ми приймаємо більше рішень. Але й про те, що ці рішення ми приймаємо у більшій невизначеності і можуть мати потенційно серйозніші наслідки.

"Прийняття рішень, що базуються на швидкомінливих наборах даних, інформації, яка постійно змінюється, і непередбачуваність пандемії посилили труднощі людей у прийнятті плавних та впевнених рішень", – додає Веттер.

Ефекти втоми через ухвалення рішень

За словами доктора та психіатра Рашмі Пармара, така втома схожа до тієї, яку ми відчуваємо після тривалого тренування. 

Тоді мозок намагається дати собі раду і може робити поспішні чи імпульсивні рішення, чи уникати вирішувати щось взагалі. 

І це має свої ефекти.  Дослідження 2011 року показує: відсоток позитивних рішень суддів знизився з 65% до майже 0 на засіданнях, які стояли перед перервою на обід. А після обіду показник знову підстрибував до 65%, і наприкінці дня знову падав. 

У допандемічному житті більшість людей не мають приймати так багато серйозних рішень, як суддя за робочий день, але обставини COVID-19 це змінили.

Здавалось би, звичайний день вимагає від вас серії рішень ледь не щохвилини, каже Пармар: "З невизначеністю та хаосом через коронавірус люди змушені приймати додаткові рішення про свій спосіб життя, безпеку, що додає втоми". А це, пояснює психіатр, веде до вигорання, і гіршої продуктивності на роботі та вдома. І наші психологічні проблеми можуть сильнішати.

Ця втома іде поруч з…

Під час пандемії майже кожному з нас довелося швидко призвичаюватися до того, що називають "новою нормальністю".

А це призводило до свого роду психологічної травми. Адже ми свого роду перейшли під "домашній арешт", і були багато розладів та додаткового стресу через це, каже Чарльз Фіглі, засновник Інституту травматології в Університеті Тулейн та професор їхньої Школи соціальної роботи.

За його словами, стрес – це наш сигнал звернути на це увагу. Адже цей стан можна попередити і вилікувати.

Як зменшити таку втому

Фіглі радить такі кроки:

1. Визнати, що нам стає надто важко приймати рішення психологічно.

2. Визначіть критерії, за якими будете ухвалювати рішення. 

3. Попрацюйте над тим, щоб скоротити кількість потенційних рішень, які треба приймати впродовж типового тижня. 

4. Старайтеся передбачати, які рішення вам треба буде прийняти наступного тижня чи місяця. 

5. Зробіть огляд всіх своїх ухвалених рішень, і гляньте, чи можна їх поділити за групами та вивчити.

6. Працюючи вдома, переконайтеся, що робите паузу між зустрічами-дзвінками, щоб тримати голову ясною.

За словами сертифікованої аналітикині з шаблонів поведінки Елісон Гендерсон, віртуальні дзвінки та пандемічні обмеження змінили деякі наші звички. 

На найпростішому рівні ми не даємо нашим мозкам шансу плавно перейти з однієї зустрічі на іншу, коли ми зазвичай все ж рухаємось з місця на місця, пояснює Гендерсон. За її словами, наші мозки використовували фізичний рух для очищення думок і допомагали зосередитися для настпної зустрічі. З віртуальними дзвінками ми закінчуємо одну зустріч та одразу починаємо іншу. І це може викликати втому від ухвалення рішень.

Гендерсон радить людям, які працюють віддалено, вийти і пройтися хоча б навколо свого будинку мід зустрічами. Це допоможе. Можна також вигуляти собаку, кинути одяг в машинку прати чи розвішати його після. Побігати по сходах вгору-вниз кілька разів.

Ілюстрація Freepik