Готуємо найсмачніші вареники на святковий стіл та на щодень: добірка рецептів з різними начинками
Вареники – традиційна страва для українців. Важко уявити народні свята без вареників на столі. Майже кожну господиню цікавить питання, як приготувати ідеальне тісто для вареників? Адже тісто має бути і пісним, якщо триває піст, і смачним. А найголовніше — тісто має триматися, не розварюватися та не розклеюватися під час варіння вареників. Пропонуємо ідеальний рецепт тіста на воді.
Тісто на вареники без яєць
Інгредієнти для тіста
- борошно – 400 г
- сіль – 0,5 ч. л.
- олія соняшникова – 3 ст. л.
- вода, окріп – 200 мл
Як приготувати ідеальне тісто для вареників
Для приготування тіста слід брати борошна вдвічі більше, ніж води. Тобто у відношенні ½ – вода/борошно. Воду слід закип’ятити та використовувати для тіста саме окріп.
- Просіяти тісто, щоб не було грудочок.
- Додати сіль.
- Додати окріп і перемішати лопаткою.
- Додати в тісто олію.
Це всі інгредієнти. Далі слід ретельно замішати тісто. Коли воно вже не гаряче, можна замішувати руками. Тісто має вимішатися як один суцільний шматок.
Рецепт вареників з картоплею
Вареники з картоплею пасують до пісного столу. Це повноцінна страва, яку полюбляють українці й на свята, й на кожен день.
Інгредієнти
- тісто
- картопляне пюре
- мелений чорний перець
- цибуля – 1-2 шт.
Приготування
- Підготоване завчасно тісто слід поділити на три частини.
- Розкачати окремо кожну частину.
- Вирізати кружечки для вареників слід приблизно діаметром 7-8 см. Для цього використовують спеціальну форму або навіть склянку.
- Залишки після вирізання кружечків слід знову стягнути в один шматочок і ще раз розкачати, так вареників вийде більше. На 400 г борошна виходить близько 50 вареників.
- На пательні трохи підсмажити дрібно порізану цибулю.
- Зварити картоплю та зробити з неї пюре.
- До картопляного пюре додати цибулю та мелений чорний перець. Ретельно перемішати.
- Далі слід обережно ліпити вареники. На один кружечок тіста викладати 1 чайну ложку картопляної начинки та ретельно склеювати краї вареника.
- Підготовані вареники викладати на поверхню, посипану борошном.
- Перед тим як варити вареники, слід підготувати цибулю для заправки готових вареників. Для цього підсмажити дрібно порізану цибулю до золотавого кольору.
Вареники з капустою
Вареники з капустою можна їсти в піст, у Святвечір та перед Великоднем, так само як і вареники з картоплею.
Інгредієнти
- квашена капуста
- цибуля — 4-5 шт.
- сіль та перець
Приготування начинки на вареники з капустою
- Слід проварити квашену капусту протягом 60-90 хвилин.
- Подрібнену цибулю підсмажити на пательні. Одну третю частину забрати з пательні для заправки вже готових вареників. А до іншої додати квашену капусту.
- Підсолити, поперчити та протушкувати на маленькому вогні протягом 30 хвилин, помішуючи лопаткою.
- Ліпити вареники слід з охолодженої капусти.
- Варити так само, як і вареники з картоплею, протягом трьох хвилин після підняття вареників на поверхню води.
Заправити вареники підсмаженою цибулькою, перемішати, підкидаючи, і можна подавати на стіл.
Вареники з сиром
Страва не пісна, її готують на саме Різдво та інші свята. Особливою ця страва є на Масницю. В наших українських традиціях саме вареники з сиром готувалися до цього свята. В період Масниці слід їсти багато сиру.
Інгредієнти для начинки
- 500 г домашнього сиру
- 1 яйце
- 2 ст. л. цукру
Приготування
До сиру вбити яйце, додати цукор і перемішати виделкою. Для оригінального смаку можна додати до сиру мак. Для цього перетерти 5 столових ложок маку з 1 ложкою цукру в блендері.
Ліпити й варити вареники так само, як в попередніх рецептах. Готові вареники можна заправити вершковим маслом, сметаною або згущенкою.
Вареники з вишнями
Така страва – традиційний український десерт. Готуються просто. На кружечки тіста спершу покласти 1/3 чайної ложечки цукру, далі викладаються вишні — можна з кісточкою, можна і без. Варити вареники так само. Викладати у миску зі шматочком вершкового масла. Заправляти найкраще сметаною.
Скільки варити вареники: універсальна порада
Вареники слід обережно покласти в каструлю, де щойно закипіла вода. Одразу перемішати, щоб вони не склеїлися. Наповнювати каструлю до верху не слід, краще лишити вареникам більше місця. Слід почекати, щоб вареники сплили уверх. І тоді ще проварити 3 хвилини. Якщо ж тісто було більш товстим, тоді можна 4-5 хвилин.
Виймати вареники слід в друшляк, щоб стікала вода. А потім перекласти в миску. Додати до вареників заправку з цибулі й вправними рухами, трохи підкидаючи вареники в мисці, перемішати їх з цибулею. Але обережно, щоб вареники не повилітали з миски.