Відьмак, другий сезон. Невже настільки поганий/хороший? Пояснюємо "за" та "проти"
Новий сезон вириває понад 8 годин і в так важкі передноворічні тижні, але коли це кого зупиняло?
Творці зробили роботу над помилками першого сезону, про які казали та писали глядачі (передбачувана історія, плутанина в часі та сюжеті), та виправили їх. Але чи став "Відьмак" від цього кращим? Розбираємо "за" та "проти" другого сезону.
Якщо ви вже забули усі деталі першого сезону, а з 2019 року це можливо, то Нетфлікс підготував шпаргалку на 15 хв. У відео – коротко про сюжет першої частини.
Про що другий сезон?
У світі, відомому як Континент, знову війна. Імператор Нільфгарда йде зі своєю армією на королівства Півночі. Його мета – не лише взяти під контроль увесь материк, але й принцесу Ціріллу, яка є спадкоємницею трону королівства Цінтри.
Щоб захистити принцесу, відьмак Геральт вирушає з Цірі в найбезпечніше місце на Континенті – фортецю Каєр Морхен, де живуть усі відьмаки. Та якщо від зовнішнього світу фортецю можна захистити, то всередині розпочинаються свої конфлікти та проблеми. Одна з них – надприродні здібності Цірі, що раптово проявилися.
Сюжет
ПРОТИ. Творці серіалу адаптували книги Анджея Сапковського – автора циклу про Відьмака, намагаючись не викликати обурення фанатів світу Геральта. Але вийшло дещо сумбурно.
У першому сезоні глядачі зіштовхувалися з заплутаною хронологією подій. Десь у середині серіалу розумієш, що події відбуваються не лише в різних місцях, але й часових просторах – перепліталися минуле та майбутнє.
З іншого боку, цикл книг Анджея Сапковського про Відьмака налічує вісім творів, які були опубліковані в період з 1986 до 2013 ріку – це дві збірки оповідань та шість романів. Перші оповідання не мали одного сюжету, а, скоріше, були об'єднані героями, тому не вимагали від читача знань про світ Відьмака.
Інша справа – вже основна сага про Геральта та Цірі. Тому лише в останніх серіях першого сезону ми бачимо, що адаптація повертається до однієї сюжетної лінії.
ЗА. Шоураннерка проєкту Лорен Шмідт-Гіссріх пообіцяла, що сюжет другого сезону стане "більш сфокусованим". І дотрималася слова. Сценарій другого "Відьмака" здається більш логічним, дотримується одного часового періоду, але має мало спільного з книжковим оригіналом.
Більшість героїв уже відомі глядачеві за першим сезоном, тому авторам не потрібно наново розповідати, хто всі ці люди чи істоти. Навпаки – тепер є більше часу на детальні історії кожного, щоб показати причини такого їхнього характеру чи поведінки. До дрібниць прописані історії жінок, адже у книжках, на думку сценаристів, їм майже не давали слова. З іншого боку, події у другому сезоні відбуваються трохи повільніше, ніж в першому сезоні.
Головні герої
ПРОТИ. Вибір акторів критикували фанати і книжкового, і комп'ютерного світу Континенту з першої хвилини, коли команда серіалу оголосила, хто гратиме головних героїв. Найбільше спочатку дісталося Генрі Кавіллу, який 100% не підпадав під опис Відьмака.
Річ у тому, що до кіноекранізації уже був сформований образ Геральта – завдяки комп'ютерним іграм. Тому приблизно обличчя прихильники "Відьмака" розуміли.
Один із варіантів, кого пропонували у соціальних мережах фанати, був Мадс Міккельсен. Тому призначення брутального з голлівудською посмішкою Супермена Кавілла викликало бурхливу реакцію – справжній Відьмак мав бути із "неприємним обличчям", мати "на рідкість мерзенну" посмішку, бути худорлявим з абсолютним білим волоссям. Напроти жодного з цих пунктів у версії з Кавіллом поставили галочку нереально. Журналісти та критики заспокоювали – треба подивитися серіал.
Не краща ситуація була із чарівницею Єннефер із Венгерберга. Жінка незвичайної краси – бліда, з фіалковими очима та вузькими губами. Такою вона була у книзі та грі. Але це навряд це опис Ані Чалотри, яка має індійське коріння та смагляву шкіру.
Не оминули й вік Цірі, яка виявилась "надто дорослою" у серіалі.
Навіть у соцмережах жартували, що єдиний герой серіалу, який відповідає оригіналу – кінь Відьмака.
Проте претензії були не лише до зовнішності, але й до характерів, які "отримали" серіальні герої. Кавілл у ролі Геральта – надто мовчазний та беземоційний, Чалотра – навпаки менш холодна, як було у книжці.
ЗА. Акторів у другому сезоні не замінили, але у глядачів тепер інше ставлення.
По-перше, повага до Кавілла, який у своїх інтерв'ю заявляв, що після першого сезону провів чимало часу на форумах та в соцмережах, щоб дізнатися, що кажуть люди та критики про його гру саме цього героя. Кавілл – сам фанат і ігрового, і книжкового "Відьмака", тому для нього принципово не паплюжити культ Геральта.
Це відчувається і в його змінах у другому сезоні. Відьмак став більш людяним – у нього з'явилися емоції, почуття, відповідальність за когось. Він перестав просто дивитися і мовчати. І тим самим відкрив свою таємничу "душу" глядачеві.
Вік Цірі тепер не дивує. Навпаки. Через те, що у другому сезоні вона має нові сили, її завдання – навчитися ними керувати, отже, подорослішати. І тепер вік актриси Фрейі Аллан грає на її користь.
А вдала акторська гра рятує ситуацію з Єннефер з Венгерберга. Оскільки сюжет відрізняється від книжкового, то Ані Чалотри віриш, не порівнюючи з оригіналом.
Світ Відьмака
ПРОТИ. Всесвіт Відьмака, описаний Анджеєм Сапковським, своїми масштабами може поборотися з "Іграми Престолу", "Гаррі Поттером" чи "Володарем перснів". І прихильники, хто читав книги, розуміють, наскільки важливо знати кожну істоту. Адже недарма кожна з них тут з’явилася.
У першому сезоні глядач майже слухав аудіогід "Енциклопедія про незрозумілих істот і нові світи". А як іще можна назвати спробу сценаристів вписати в монологи героїв усе, що відомо про всіх злодіїв, чудовиськ, інші королівства?
На глядача виливали тонни інформації й сподівалися, що він запам’ятає. Стільки нових імен та пояснень іноді було важко сприймати тим, хто в курсі Всесвіту Відьмака, а що ж казати про тих, для кого серіал – перше знайомство з Геральтом із Рівії?
ЗА. Рятувала звичка Нетфліксу надавати доступ до всього серіалу. Тому усе, що ви не зрозуміли б у перших серіях, можна було наздогнати – в середині. А вже наприкінці взагалі з’являється відчуття – тобто ще рік-два чекати на продовження?
У другому сезоні з новими силами та героями стало легше. По-перше, більшість уже знайомі, по-друге, детальні сюжетні лінії, по-третє, менше діалогів заради інформації – коли просто герої дуже багато розповідають про своє минуле, більше показують моментів саме через картинку.
Ще одна велика перевага другого сезону – творці спробували вхопити суть всесвіту, який створив Анджей Сапковський. Попри те, що він зображує вигаданих істот та королівства, вони мають невигадані людські проблеми – дискримінація, геноцид, батьківство. "Монстри теж люди", вони не можуть бути поганими, є просто хороші чи погані вчинки.
Щоправда, втримати цю соціально-суспільну лінію сценаристам не вдалося довго.
Графіка та атмосфера
ПРОТИ. У першому "Відьмаку" частина глядачів "фукала" стосовно вигляду монстрів, бо графіка "кульгала". Зважаючи на те, що за даними іноземних ЗМІ, на один епізод витратили щонайменше $10 млн, хотілося б потужнішої графіки. У другому сезоні стало менше претензій до візуалу. Тепер монстри не нагадують 3D-проєкт дитини, яка тільки вчиться працювати у такому форматі, але все одно ще недосконало.
Натомість з’явилося більше питань до сюжетної появи антагоністів. Лісовик та Баба-яга? Серйозно? Середньовіччя. А там Баба-яга та хата на курячих лапках.
Стало менше масштабних боїв, здається, команда серіалу припинила гнатися за досягненнями "Ігри престолів". І це плюс.
У "Відьмаку" набагато цікавіше прописані поодинокі зустрічі суперників.
ЗА. Творці не просто почули коментарі глядачів і виправили їх – наприклад, яскраві обладунки армії Нільфгарда тепер дійсно схожі на захист воїнів, ще й вирішили звітувати про це. І жартома – за допомогою балади Любистка. Її рознесли вщент, промовляючи основні претензії глядачів до першого сезону.
Великий плюс серіалу – стародавні будівлі та природа в кадрі. Середньовіччя відчувається у кожній декорації. І це точно оцінять і прихильники "Відьмака", і ті, кому подобаються історичні фільми.
Українська мова
Тут тільки за. Український дубляж на Нетфліксі не треба було довго чекати. Він вийшов одночасно зі світовою прем'єрою. Й українська тут чудова.
Що сподобається?
- Робота над помилками.
- Нові персонажі.
- Гра Генрі Кавілла.
- Локації.
- Фантастична та міфологічна складова.
Що не зачепить?
- Слабкі діалоги.
- Непереконливі битви.
Що далі?
Після виходу у 2019 році першого сезону серіалу "Відьмак" продажі третьої частини гри зросли на 554%, американське видавництво Orbit Books було вимушено видати ще 500 000 книг. Тому після другого сезону слід очікувати може меншої, але все ж таки появи чергової хвилі популярності "Відьмака", тим більше, що творці вже заявили про третій сезон, а також приквел-сезону "Кровне походження", який має вийти 2022 року.
Читайте також: "Кровне походження". Netflix опублікував тизер приквелу "Відьмака"