Розваги

Відьмак, другий сезон. Невже настільки поганий/хороший? Пояснюємо "за" та "проти"

9 хвилин
Відьмак, другий сезон. Невже настільки поганий/хороший? Пояснюємо
Кадр з серіалу "Відьмак" (другий сезон)
22.12.2021, 07:00

Цього повернення чекали два роки. І ось, нарешті, Нетфлікс робить подарунок глядачам та публікує чергову історію про "Відьмака"

Новий сезон вириває понад 8 годин і в так важкі передноворічні тижні, але коли це кого зупиняло?

Творці зробили роботу над помилками першого сезону, про які казали та писали глядачі (передбачувана історія, плутанина в часі та сюжеті), та виправили їх. Але чи став "Відьмак" від цього кращим? Розбираємо "за" та "проти" другого сезону.

Якщо ви вже забули усі деталі першого сезону, а з 2019 року це можливо, то Нетфлікс підготував шпаргалку на 15 хв. У відео – коротко про сюжет першої частини.

Про що другий сезон?

У світі, відомому як Континент, знову війна. Імператор Нільфгарда йде зі своєю армією на королівства Півночі. Його мета – не лише взяти під контроль увесь материк, але й принцесу Ціріллу, яка є спадкоємницею трону королівства Цінтри.

Щоб захистити принцесу, відьмак Геральт вирушає з Цірі в найбезпечніше місце на Континенті – фортецю Каєр Морхен, де живуть усі відьмаки. Та якщо від зовнішнього світу фортецю можна захистити, то всередині розпочинаються свої конфлікти та проблеми. Одна з них – надприродні здібності Цірі, що раптово проявилися.

Сюжет

ПРОТИ. Творці серіалу адаптували книги Анджея Сапковського – автора циклу про Відьмака, намагаючись не викликати обурення фанатів світу Геральта. Але вийшло дещо сумбурно.

У першому сезоні глядачі зіштовхувалися з заплутаною хронологією подій. Десь у середині серіалу розумієш, що події відбуваються не лише в різних місцях, але й часових просторах – перепліталися минуле та майбутнє.

З іншого боку, цикл книг Анджея Сапковського про Відьмака налічує вісім творів, які були опубліковані в період з 1986 до 2013 ріку – це дві збірки оповідань та шість романів. Перші оповідання не мали одного сюжету, а, скоріше, були об'єднані героями, тому не вимагали від читача знань про світ Відьмака.

Інша справа – вже основна сага про Геральта та Цірі. Тому лише в останніх серіях першого сезону ми бачимо, що адаптація повертається до однієї сюжетної лінії.

ЗА. Шоураннерка проєкту Лорен Шмідт-Гіссріх пообіцяла, що сюжет другого сезону стане "більш сфокусованим". І дотрималася слова. Сценарій другого "Відьмака" здається більш логічним, дотримується одного часового періоду, але має мало спільного з книжковим оригіналом.

Більшість героїв уже відомі глядачеві за першим сезоном, тому авторам не потрібно наново розповідати, хто всі ці люди чи істоти. Навпаки – тепер є більше часу на детальні історії кожного, щоб показати причини такого їхнього характеру чи поведінки. До дрібниць прописані історії жінок, адже у книжках, на думку сценаристів, їм майже не давали слова. З іншого боку, події у другому сезоні відбуваються трохи повільніше, ніж в першому сезоні.

Головні герої

ПРОТИ. Вибір акторів критикували фанати і книжкового, і комп'ютерного світу Континенту з першої хвилини, коли команда серіалу оголосила, хто гратиме головних героїв. Найбільше спочатку дісталося Генрі Кавіллу, який 100% не підпадав під опис Відьмака.

Річ у тому, що до кіноекранізації уже був сформований образ Геральта – завдяки комп'ютерним іграм. Тому приблизно обличчя прихильники "Відьмака" розуміли.

Один із варіантів, кого пропонували у соціальних мережах фанати, був Мадс Міккельсен. Тому призначення брутального з голлівудською посмішкою Супермена Кавілла викликало бурхливу реакцію – справжній Відьмак мав бути із "неприємним обличчям", мати "на рідкість мерзенну" посмішку, бути худорлявим з абсолютним білим волоссям. Напроти жодного з цих пунктів у версії з Кавіллом поставили галочку нереально. Журналісти та критики заспокоювали – треба подивитися серіал.

Не краща ситуація була із чарівницею Єннефер із Венгерберга. Жінка незвичайної краси – бліда, з фіалковими очима та вузькими губами. Такою вона була у книзі та грі. Але це навряд це опис Ані Чалотри, яка має індійське коріння та смагляву шкіру.

Не оминули й вік Цірі, яка виявилась "надто дорослою" у серіалі.

Навіть у соцмережах жартували, що єдиний герой серіалу, який відповідає оригіналу – кінь Відьмака.

Проте претензії були не лише до зовнішності, але й до характерів, які "отримали" серіальні герої. Кавілл у ролі Геральта – надто мовчазний та беземоційний, Чалотра – навпаки менш холодна, як було у книжці.

ЗА. Акторів у другому сезоні не замінили, але у глядачів тепер інше ставлення.

По-перше, повага до Кавілла, який у своїх інтерв'ю заявляв, що після першого сезону провів чимало часу на форумах та в соцмережах, щоб дізнатися, що кажуть люди та критики про його гру саме цього героя. Кавілл – сам фанат і ігрового, і книжкового "Відьмака", тому для нього принципово не паплюжити культ Геральта.

Це відчувається і в його змінах у другому сезоні. Відьмак став більш людяним – у нього з'явилися емоції, почуття, відповідальність за когось. Він перестав просто дивитися і мовчати. І тим самим відкрив свою таємничу "душу" глядачеві.

Вік Цірі тепер не дивує. Навпаки. Через те, що у другому сезоні вона має нові сили, її завдання – навчитися ними керувати, отже, подорослішати. І тепер вік актриси Фрейі Аллан грає на її користь.

А вдала акторська гра рятує ситуацію з Єннефер з Венгерберга. Оскільки сюжет відрізняється від книжкового, то Ані Чалотри віриш, не порівнюючи з оригіналом.

Світ Відьмака

ПРОТИ. Всесвіт Відьмака, описаний Анджеєм Сапковським, своїми масштабами може поборотися з "Іграми Престолу", "Гаррі Поттером" чи "Володарем перснів". І прихильники, хто читав книги, розуміють, наскільки важливо знати кожну істоту. Адже недарма кожна з них тут з’явилася.

У першому сезоні глядач майже слухав аудіогід "Енциклопедія про незрозумілих істот і нові світи". А як іще можна назвати спробу сценаристів вписати в монологи героїв усе, що відомо про всіх злодіїв, чудовиськ, інші королівства?

На глядача виливали тонни інформації й сподівалися, що він запам’ятає. Стільки нових імен та пояснень іноді було важко сприймати тим, хто в курсі Всесвіту Відьмака, а що ж казати про тих, для кого серіал – перше знайомство з Геральтом із Рівії?

ЗА. Рятувала звичка Нетфліксу надавати доступ до всього серіалу. Тому усе, що ви не зрозуміли б у перших серіях, можна було наздогнати – в середині. А вже наприкінці взагалі з’являється відчуття – тобто ще рік-два чекати на продовження?

У другому сезоні з новими силами та героями стало легше. По-перше, більшість уже знайомі, по-друге, детальні сюжетні лінії, по-третє, менше діалогів заради інформації – коли просто герої дуже багато розповідають про своє минуле, більше показують моментів саме через картинку.

Ще одна велика перевага другого сезону – творці спробували вхопити суть всесвіту, який створив Анджей Сапковський. Попри те, що він зображує вигаданих істот та королівства, вони мають невигадані людські проблеми – дискримінація, геноцид, батьківство. "Монстри теж люди", вони не можуть бути поганими, є просто хороші чи погані вчинки.

Щоправда, втримати цю соціально-суспільну лінію сценаристам не вдалося довго.

Графіка та атмосфера

ПРОТИ. У першому "Відьмаку" частина глядачів "фукала" стосовно вигляду монстрів, бо графіка "кульгала". Зважаючи на те, що за даними іноземних ЗМІ, на один епізод витратили щонайменше $10 млн, хотілося б потужнішої графіки. У другому сезоні стало менше претензій до візуалу. Тепер монстри не нагадують 3D-проєкт дитини, яка тільки вчиться працювати у такому форматі, але все одно ще недосконало.  

Натомість з’явилося більше питань до сюжетної появи антагоністів. Лісовик та Баба-яга? Серйозно? Середньовіччя. А там Баба-яга та хата на курячих лапках.

Стало менше масштабних боїв, здається, команда серіалу припинила гнатися за досягненнями "Ігри престолів". І це плюс.

У "Відьмаку" набагато цікавіше прописані поодинокі зустрічі суперників.

ЗА. Творці не просто почули коментарі глядачів і виправили їх – наприклад, яскраві обладунки армії Нільфгарда тепер дійсно схожі на захист воїнів, ще й вирішили звітувати про це. І жартома – за допомогою балади Любистка. Її рознесли вщент, промовляючи основні претензії глядачів до першого сезону.

Великий плюс серіалу – стародавні будівлі та природа в кадрі. Середньовіччя відчувається у кожній декорації. І це точно оцінять і прихильники "Відьмака", і ті, кому подобаються історичні фільми.

Українська мова

Тут тільки за. Український дубляж на Нетфліксі не треба було довго чекати. Він вийшов одночасно зі світовою прем'єрою. Й українська тут чудова.

Що сподобається?

  • Робота над помилками.
  • Нові персонажі.
  • Гра Генрі Кавілла.
  • Локації.
  • Фантастична та міфологічна складова.

Що не зачепить?

  • Слабкі діалоги.
  • Непереконливі битви.

Що далі?

Після виходу у 2019 році першого сезону серіалу "Відьмак" продажі третьої частини гри зросли на 554%, американське видавництво Orbit Books було вимушено видати ще 500 000 книг. Тому після другого сезону слід очікувати може меншої, але все ж таки появи чергової хвилі популярності "Відьмака", тим більше, що творці вже заявили про третій сезон, а також приквел-сезону "Кровне походження", який має вийти 2022 року.

Читайте також: "Кровне походження". Netflix опублікував тизер приквелу "Відьмака"

Ольга Модіна
Ольга Модіна
журналістка LIGA.Life, спеціалізація - спорт і кіно
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини