Алгоритми, тренди, блогери: як TikTok захоплює світ
Вирішальні 75 днів
Одразу після інавгурації президент США Дональд Трамп підписав указ про відтермінування на 75 днів заборони популярного застосунку для публікації коротких відео TikTok, який 19 січня мав припинити роботу на території Америки.
Підписуючи указ, Трамп запропонував уряду США стати співвласником американського бізнесу TikTok (йдеться про частку в 50%) в обмін на подальшу роботу застосунку. А втім, таку ініціативу також має підтримати Пекін. Якщо він не схвалить угоду, то Вашингтон погрожує запровадити торговельні тарифи проти Китаю.
Минулої суботи TikTok припинив роботу у США відповідно до рішення Верховного суду. 14 годин потому він надіслав користувачам сповіщення, що "завдяки зусиллям президента Трампа TikTok повертається до США".
Найпопулярніша соцмережа у світі
За останніми даними, TikTok налічує приблизно 2 млрд користувачів у всьому світі. Прогнози вказують, що до кінця року ця цифра становитиме вже 2,14 млрд.
Більшість юзерів — активні. В середньому вони проводять у застосунку 58 хвилин на день.
Найбільші інфлюенсери TikTok
1. Хабі Ламе (@khaby.lame)
Маючи понад 162 млн підписників, Хабі Ламе став популярним завдяки своїм гумористичним пародіям на відео про надто складні "лайфхаки". Зараз блогер постить багато розважального контенту, у якому, зокрема, знімаються найвідоміші голлівудські зірки.
@khaby.lame These two had better do their homework! 🚗📚 #learnfromkhaby #backinaction @Netflix #netflixpartner ♬ original sound – Khabane lame
2. Чарлі Д'Амеліо (@charlidamelio)
Чарлі має понад 157 млн підписників. 21-річна дівчина здобула популярність завдяки своїм танцювальним відео і зараз є однією з найвідоміших авторів контенту на платформі.
@charlidamelio tag dc
♬ original sound – charli d’amelio
3. Белла Порч (@bellapoarch)
У Белли зараз понад 94 млн підписників. Вона здобула славу завдяки створенню "ліпсинк"-роликів (від англ. lip sync, скорочення від lip synchronization — синхронізація губ). Блогерка імітує співи під найвідоміші хіти.
@bellapoarch I’m spider-woman🤍🕸️
♬ Sweet Delusion – Bella Poarch
Тренди та проєкти TikTok
1. #TikTokMadeMeBuyIt — рушійна сила відгуків
@products.abl Top 10 Products of 2025 #Top10 #AliExpressGoodFinds #aliexpressfinds #bestproducts #TikTokMadeMeBuylt #coolstuff #gadgets #coolgadgets #foryou #LearnOnTikTok #AliExpressHaul ♬ original sound – Aliexpress coupons
Під хештегом #TikTokMadeMeBuyIt опубліковані понад 13 млн дописів. Користувачі демонструють нещодавні покупки та діляться своїми враженнями.
42% користувачів соцмережі стверджують, що вони в TikTok, щоб відкривати для себе нові речі, а 67% кажуть, що TikTok познайомив їх з продуктами, про які вони ніколи раніше навіть не знали чи не думали.
Бренди активно використовують платформу для просування своїх товарів, збільшуючи продажі. І допомагають їм у цьому як відомі TikTok-криейтори, так і звичайні користувачі. Як висновок — 71% покупок після перегляду відгуків у TikTok були незапланованими.
2. #LearnOnTikTok — освітній контент у доступному форматі
@mrs.b.tv 🫁 Respiratory System Model! 🫁 #lungs #science #scienceteacher #education #learnontiktok #stem #tiktokteacher #nowyouknow #diaphragm #breathing #trachea ♬ original sound – Mrs. B TV
Соцмережа запустила цю ініціативу у 2020 році, щоб просувати освітній контент під час локдаунів на тлі пандемії, заохочуючи авторів ділитися інформативними відео на різні теми.
Проте цей тренд продовжує генерувати дописи, де корисною інформацією діляться не лише вчителі чи науковці, а й пересічні користувачі.
3. TikTok-активізм
Для багатьох людей з активною громадянською позицією TikTok став потужною платформою для соціального активізму.
@thelifeofc__ and block their BUSINESSES #blockout2024 #celebrityblocklist #letthemeatcake #blockout ♬ original sound – C
Одним із яскравих прикладів став рух Blockout 2024, який розпочався після Met Gala у травні 2024 року. Користувачі TikTok закликали блокувати знаменитостей у соціальних мережах за їх мовчання щодо соціально важливих питань, зокрема конфлікту на Близькому Сході.
Юзери публікували дописи під хештегами #blockout2024 та #celebrityblocklist. Цей рух підкреслив силу TikTok як інструменту для мобілізації та вираження громадянської позиції.
А ще саме завдяки TikTok активісти поширюють дописи про організації мітингів, які в результаті долучають набагато більше учасників, порівнюючи з дописами на інших платформах.
Ефект TikTok
Не всі тренди у TikTok є важливими чи розважальними, а деякі — викликають занепокоєння. 21 вересня BBC опублікувала документальний фільм "Ефект TikTok", у якому журналісти намагалися розібратися у глибинному впливові соцмережі на людей.
Проблеми офлайн
Вірусні тренди TikTok часто виходять за його межі й поширюються в реальному житті, іноді з непередбачуваними наслідками. Наприклад, тренд Devious Lick (наразі заблокований платформою) заохочував вандалізм у школах. Це призвело до пошкодження майна та порушення роботи освітніх закладів. Поліція та шкільна адміністрація неодноразово висловлювали розчарування щодо швидкого поширення подібних тенденцій та відсутності "запобіжників" для стримування шкідливих наслідків в офлайні.
Алгоритмічний вплив і модерація контенту
Система рекомендацій TikTok, відома своєю високоперсоналізованою сторінкою "Для вас", є одночасно і найбільшою силою, і найбільшим викликом. Хоча вона створює цікавий користувацький досвід, її критикують за те, що вона наражає користувачів, особливо підлітків і молодь, на проблемний контент.
У 2024 році дослідження показали, що молодим чоловікам непропорційно часто показували насильницький, мізогінний або екстремістський контент, що потенційно сприяло їхній радикалізації.
Журналісти BBC також стверджують, що певні шкідливі ідеології поширюються безконтрольно й охоплюють мільйони користувачів протягом декількох годин.
Водночас критиці піддаються і зусилля з модерації контенту. TikTok в основному покладається на автоматизовані системи, які іноді не можуть відрізнити шкідливий контент від художнього чи сатиричного.
Вплив на психічне здоров'я
Короткі відео TikTok пов'язують з проблемами психічного здоров'я, особливо серед підлітків. Вірусні тенденції, що гламуризують нездорову поведінку, таку як екстремальні дієти або завдання собі шкоди, були помічені неодноразово. Наприклад, хештеги, що пропагують схуднення, часто містять зображення та відео, які можуть спровокувати розлади харчової поведінки або негативне сприйняття власного тіла.
Платформа намагалася протидіяти цьому, співпрацюючи з організаціями з питань психічного здоров'я та перенаправляючи користувачів, які шукають контент на чутливі теми, на відповідні ресурси. Однак критики стверджують, що алгоритм соцмережі все одно зосереджений на просуванні відео, отож, імовірно, його все ще побачить безліч користувачів до відповідного втручання модераторів.
Проблеми конфіденційності та безпеки
У документальному фільмі також порушуються ширші геополітичні проблеми та проблеми конфіденційності даних. ByteDance, материнська компанія TikTok, опинилася під пильною увагою через звинувачення у переданні даних користувачів китайському уряду. Хоча TikTok заперечує ці звинувачення, регуляторні органи в усьому світі висловлюють скептицизм.
У 2024 році американський штат Монтана потрапив у заголовки новин як перший штат, який повністю заборонив TikTok, посилаючись на ризики для безпеки. Хоча федеральний суддя зрештою заблокував рішення місцевої влади, цей крок викликав дебати про цифровий суверенітет, цензуру та роль урядів у регулюванні глобальних платформ. Інші країни, такі як Індія, запровадили подібні заборони, а в Європейському Союзі тривають дискусії щодо практики використання даних TikTok.
Роль TikTok в активізмі та дезінформації
Хоча TikTok є потужним інструментом для активізму, завдяки якому на платформі процвітають такі рухи, як #BlackLivesMatter та кампанії проти зміни клімату, він також створює проблеми у боротьбі з дезінформацією. Активісти та дослідники вказують на вразливість TikTok до поширення фейкових новин — від теорій змови про COVID-19 до контенту про втручання у вибори.
Платформа заявляє, що активно працює над перевіркою контенту на достовірність. А втім, як і зі шкідливими відео, які впливають на ментальне здоров’я, — доки модератори дійдуть до ролика, його можуть вже побачити мільйони користувачів.
Що далі?
Головними викликами для TikTok зараз є підвищення відповідальності за забезпечення безпеки користувачів, приватності та етичності контенту. Ці проблеми вимагають вирішення, без шкоди для розвитку соцмережі та привабливості для користувачів. Також необхідно зберегти творчу атмосферу, яка панує на теренах застосунку.
Ставки високі не лише для TikTok, але й для всієї екосистеми соціальних мереж, які так чи інакше стикаються з подібними проблемами. Якщо ByteDance вдасться знайти рішення, то це може створити прецедент того, як соціальні мережі можуть відповідально розпоряджатися своїм величезним впливом.