Венеція серед пустелі: як Перлина у Катарі стала урбаністичним успіхом країни

Ми всі бачили дизайнерські моделі з мініатюрними людьми, які весело спілкуються на обсаджених деревами вулицях або сидять біля ресторанів. Але багато сучасних житлових комплексів у реальності виявляються похмурими, порожніми місцями — без життєрадісної атмосфери.
Та інколи, за вдалого поєднання елементів, такі проєкти можуть працювати — і навіть перетворюються на туристичні атракції.
The Pearl у Катарі — одне з таких місць, якому, здається, вдалося знайти формулу успіху. Побудований 20 років тому цей штучний острів на північному краю столиці Дохи дещо сюрреалістичний: кольорові будівлі й канали, подібні до венеційських, поряд із портами, заповненими дорогими яхтами.
Хоча роботи на окремих ділянках острова досі тривають і частина апартаментів ще не заселені, він уже перетворився на жвавий космополітичний центр із кафе, ресторанами, магазинами та місцями для відпочинку. CNN розповідає, як у країні, що славиться своїми пустелями, з’явилися венеційські канали, яка архітектура притаманна та чи дійсно успіх острова полягає в концепції "15-хвилинного" міста – найцікавіше переказує LIGA.Life.
Історія створення острова Перлина

Натхненником Катару стали острови Palm Jumeirah (Пальма Джумейра) біля узбережжя Дубаю. Тож за три роки після старту будівництва "Пальми" Катар вирішив розпочати спорудження власного штучного острова. Країна вже мала досвід освоєння прибережної території — вона перебудувала набережну Корніш у формі півкола, бізнес-район Вест-Бей і збудувала міжнародний аеропорт "Хамад" на 60% на штучній землі, "відібраній" у моря.
Було обрано мілководну ділянку біля східного узбережжя — колишнє місце збору перлів, яке активно використовувалося до нафтового періоду. Це зробило процес рекультивації дешевшим і простішим, ніж у Дубаї, де острови створювали в глибших водах.
The Pearl побудували у формі намиста з перлин — з двома майже круглими затоками, оточеними житловими вежами, та кількома меншими "намистинками" з розкішними віллами. Окрема частина — Iсола Дана — є приватною територією королівської родини Катару. Унікальний силует острова добре видно з космосу.
Це був перший урбаністичний проєкт у Катарі, який дозволив іноземцям купувати нерухомість у приватну власність, тож архітектура поєднує середземноморські й арабські мотиви.
Будівництвом керувала компанія United Development Company (UDC), заснована 1999 року й зареєстрована на біржі Катару з 2003 року.
Хоча будівництво на морських територіях зазвичай руйнує природне середовище, The Pearl намагався зберегти наявні екосистеми та сприяти розвитку нових, і навіть хвалиться певною біорізноманітністю — для регіону з гарячим кліматом і піщаним морським дном це рідкість.
Характери районів острова, чим вони особливі

На острові кожен район має свій "характер" й архітектуру, як-от Viva Bahriya, що розташований навколо бухти з пляжами й пропонує різні можливості занять водними видами спорту. Чи Porto Arabia, де розмістилися ресторани й кафе, які в прохолодну пору року перетворюються на жваві місця, де люди відпочивають на терасах, прогулюються набережною або займаються спортом. А от у спекотну пору року містяни мають можливість користуватися критою кондиціонованою галереєю вздовж будівель, щоб дістатися до закладів пішки, не використовуючи авто.
Один із районів, а саме Qanat Quarter, виконаний у венеційському стилі – численні канали й пастельні будинки, ба навіть, власний міст Ріальто. Що досить не притаманне для країни, відомої своїми пустелями.
Затишок маленького міста – концепція "15 хвилин"

"Перлина – сучасне, чисте й комфортне місце для життя. Найбільше подобається озеленення та швидкий доступ до пляжу", – каже Мірна Саайфан з Лівану, яка переїхала до району Floresta Gardens – зеленої зони приватних будинків.
Центр острова – Madinat Central. Тут є площа з ресторанами, кав’ярнями, супермаркетами, спеціалізованими магазинами, кінотеатром і лікарнею. Вздовж "намиста" розташовані міжнародна школа, гіпермаркети, мечеті та інші зручності: перукарні, аптеки, заправки.
Саме ця атмосфера маленького містечка й відрізняє острів від більшої частини урбанізованого Катару, пише CNN. Загальний успіх Перлини полягає в поєднанні архітектури із соціальними зонами та її пішохідності.
Популярність острова, ймовірно, й полягає в тому, що тут вдалося реалізувати ідею так званого "15-хвилинного міста" — де все необхідне поруч, є простір для прогулянок, парки, кафе, а якщо треба виїжджати з острова — хіба лише на роботу.