Романи про авторитаризм знову серед бестселерів: чи можуть їх заборонити після виборів у США
Антиутопії довгий час залишаються актуальними завдяки своїм застереженням про авторитаризм, цензуру та утиски свободи слова. Читачів приваблюють сюжети, що перегукуються з сучасними світовими і соціальними викликами, включно з випадками заборони книжок у деяких країнах. LIGA.Life розповідає, як класика антиутопій повернулась в топи продажів і чи дійсно їх можуть заборонити.
Чому зросли продажі
За даними Amazon, станом на 7 листопада продажі зросли на 6,866%, і лише за один день "Оповідь служниці" піднялася на третє місце в рейтингу з 209 позиції. Наразі книга посідає шосте місце в категорії "Лідери продажів у книгах" та перше у "Бестселери політичної фантастики".
Порівняння подій у світі з класикою Етвуд почали активно використовувати напередодні виборів, особливо в темі репродуктивних прав. Так, говорячи про високу явку жінок-виборців на достроковому голосуванні, Валері Джарретт, колишня старша радниця Барака Обами, сказала MSNBC, що "жінки не хочуть опинитись в "Оповіді служниці". Хоча екзитполи засвідчили, що американки не голосували за Гарріс у 2024 році більше ніж за Байдена в 2020 році або Гілларі Клінтон у 2016 році".
Етвуд, активна прихильниця прав на аборти, опублікувала перед виборами США карикатуру, на якій зображено жінок, одягнених як служниці. Вони вишикувалися в чергу, аби проголосувати та змінюють свою форму на звичайний одяг, коли виходять із кабіни для голосування.
— Margaret E Atwood (@MargaretAtwood) November 1, 2024
Після виборів вона також написала: "Відчай — це не вихід".
Despair is not an option. It helps no one. pic.twitter.com/owauYG1XtH
— Margaret E Atwood (@MargaretAtwood) November 7, 2024
Це не вперше, коли її книга входить у політичну дискусію. Жінки, одягнені в знаковий білий капелюшок і червоний халат служниць, стали основними елементами протестів в контексті скасування рішення про право на аборт без державних обмежень в США.
В інтерв'ю виданню Rolling Stone у 2021 році Етвуд розповідала, як спостерігала за піднесенням Трампа: "Ми бачили це раніше. Це прямо за сценарієм. Велика пропагандистська брехня, заміна людей на ключових посадах у судовій системі — адже кожен тоталітарний режим контролює судову систему. Спроба підриву Конституції, спроба державного перевороту. Це мотиви, які неодноразово виникали в історії. Спроба захопити контроль над засобами масової інформації. Насправді вони не могли цього зробити, але вони могли спробувати стерти віру в ЗМІ як надійне джерело інформації і замінити їх іншими джерелами, що розповідали вам, що в підвалі піцерії, яка не має підвалу, сидять демократи, які п'ють кров.
Чи то Гітлер, чи то Геббельс казали, що якщо говорити брехню достатньо часто, люди в це повірять. Зробіть брехню масштабною, і робіть це часто. Ми це бачили. І це не питання лівих чи правих — так звані ліві режими робили те саме. Це питання тоталітаризму чи не тоталітаризму.
Інші твори антиутопічної фантастики також домінують в списку бестселерів. Наприклад, "1984" Джорджа Орвелла про жорсткий державний контроль і "451 за Фаренгейтом" Рея Бредбері про суспільство, в якому книги повністю заборонені, зросли на 250% і 333% в продажах Amazon.
Серед інших бестселерів — "Про тиранію" Тімоті Снайдера та "Тіло веде лік". Як пише Variety, останню цитували в ніч виборів, коли ліберальні виборці відчули, що повертається тривога, яку вони відчували у 2016 році".
Усі ці тайтли почали скуповувати через занепокоєння, що їх можуть заборонити після перемоги на виборах Республіканської партії.
До чого тут заборона книжок та що таке "Проєкт 2025"
У соцмережах та ЗМІ обговорюється, що нині книги на певну тематику можуть бути заборонені або обмежені в бібліотеках та школах США. Така заборона, вважають у ЗМІ, може застосовуватися в межах "Проєкту 2025".
Це 900-сторінковий документ, який є планом авторитарної, християнсько-націоналістичної Америки, створеним Heritage Foundation, правим аналітичним центром.
PEN America, організація, яка виступає за свободу вираження поглядів у літературі, зазначає: "У разі прийняття "Проєкт 2025" посилить заборону книжок, запровадить більшу атмосферу цензури та самоцензури в школах і університетських містечках, а також змусить замовкнути викладачів і студентів – і все це на національному рівні".
Як побоюються в PEN Americа, під цензуру можуть потрапити книжки про такі теми, як расизм, сексизм, ЛГБТК+, сексуальна освіта — та навіть згадки цих тем в шкільних класах й університетах під час вивчення історії, їх вилучення з бібліотек.
Користувачі у соцмережі TikTok почали поширювати інформацію про те, які книги можуть потрапити під заборону. Наприклад, такі книги, як "Гаррі Поттер", "Голодні ігри", "Сутінки" та інші. Але остаточно сформованого та затвердженого списку нині немає.
@chloewebbereye this is LITERALLY INSANE, hope this helps😀 #bookban ♬ original sound – Evangeline (Narcissa‘s vers)
@onisvideodiaries This is so sad. EDIT: Guys this has not happened yet, its part of project 2025, made by Donald Trump workers + Donald is hiring the author of the project to control border policies. #bookban #teamkamala #booktok #book #authors #bannedbooks #project2025 ♬ LABOUR – the cacophony – Paris Paloma
Ці побоювання небезпідставні: обмеження літератури — не перші випадки цензури в США. Наприклад, раніше деякі штати, зокрема Техас, Флорида та Орегон, вже заборонили "Оповідь служниці". У 2022 році книгу також вилучили зі шкіл і бібліотек по всій території Сполучених Штатів. Техас і Флорида до того ж посідають перше і друге місця серед штатів з найбільшою кількістю заборон: понад 800 книг. Зокрема, тамтешні школи, пояснюючи цю заборону, посилалися на ненормативну лексику та антихристиянські настрої "Оповіді служниці".
PEN America оновила загальнонаціональний індекс із переліком усіх заборонених книг. Список заборонених книг містив 1648 книг і торкнувся 5049 шкіл у 32 штатах.
40% книг так чи інакше торкалися тем ЛГБТК+, у деяких з них були зображені персонажі ЛГБТК+. Приблизно 40% книг мають персонажів з іншим кольором шкіри, а 21% торкаються тем раси та расизму. Організація також зафіксувала майже 10 000 випадків заборони книг з липня 2021 року до кінця 2023 навчального року.