Олександр Коляда – вчений-генетик, активно вивчає старіння, входить у світовий топ-100 інфлюенсерів в темі довголіття. 

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

Практикує інтервальне голодування два місяці. Багато часу проводить на роботі та в подорожах, тому холодильник наповнює в міру необхідного тільки свіжими й улюбленими продуктами.

Крім того, коли практикуєш інтервальне голодування, автоматично починаєш їсти набагато менше, що теж відбивається на вмісті холодильника – ще менше швидких вуглеводів та більше овочів.

Холодильник

Що в холодильнику Олександра Коляди: відомого генетика та засновника Школи Довголіття
Олександр з улюбленими овочами

Вдома їм не так часто, адже багато часу проводжу на роботі й у подорожах, тому холодильник частіше порожній, ніж повний. А якщо їжа там і з’являється, довго не затримується.

Так вийшло, що я зовсім не їм м'яса. Спочатку зрозумів, що споживання великої кількості м'яса шкідливо для здоров’я, а потім просто розлюбив його. 

Також маю кілька генетичних особливостей, які значно впливають на харчові звички: ген непереносності лактози й генетична схильність до нервозності від кави. 

Коли дізнався про проблеми з молочною продукцією, зрозумів, чому з 12 років не п'ю молоко, кефір та ряжанку.

Для сніданків завжди є яйця й сир. Сир з зеленню, або омлет з овочами — це той сніданок, на який не шкода витратити час.

Рецепт сиру з зеленню

Інгредієнти: зернистий сир, улюблена свіжа зелень, сіль та мелений перець на ваш смак та за бажанням сметана або йогурт.

Берете зернистий сир улюбленої марки, додаєте сіль та мелений перець на ваш смак. Дрібно нарізаєте свіжу зелень – особливо смачно з кропом або базиліком – і змішуєте її з сиром. Сніданок готовий! Якщо любите більш вершковий варіант, можна додати трохи сметани або йогурту.

Також завжди є броколі та цвітна капуста. Готую рідко, але запечена капуста з пастою тахіні, або просто варена броколі зі спеціями бувають у мене регулярно.ґ

Що в холодильнику Олександра Коляди: відомого генетика та засновника Школи Довголіття
Стандартний продуктовий набір Олександра

Їм морську рибу й морепродукти. Обожнюю креветки, особливо з часниковим соусом.

Зараз сповідую інтервальне голодування 16/8 (16 годин голодування, впродовж восьми годин можна їсти), тому не їм після 17:00. Вечорами у мене тільки чай.

Багато досліджень показали, що інтервальне голодування при правильному використанні позитивно позначається на здоров'ї. І є навіть підстави вважати, що воно здатне вплинути на механізми довголіття. Вирішив спробувати. За ці два місяці власного досвіду поки відчуваю, що став значно бадьорішим: покращився апетит вранці, а ввечері залишається більше сил.

З солодощів завжди є "чергова" шоколадка. "Чергова" в прямому сенсі слова, тому що купую її раз на рік виключно для гостей.

Зазвичай через рік й викидаю, бо ніхто з гостей не з'їв. Для мене, як і інших людиноподібних приматів, солодке – це не торти й цукерки. Максимум солодкого у мене – це фрукти. Іноді готую десерт з Чіа і манго з рослинним молоком.

Рецепт десерту з насіння Чіа з манго та мигдальним молоком

Інгредієнети: 4 столових ложки насіння Чіа, 1 склянка рослинного молока, пюре з манго.

Змішуєте всі інгредієнти разом в склянці, щоб було красиво, і відправляєте в холодильник на ніч, якщо хочете цим поснідати.

Що в холодильнику Олександра Коляди: відомого генетика та засновника Школи Довголіття
Нічого зайвого – лише улюблені продукти

Звичайна їжа для мене – салат. Якщо є базові овочі, в салат йде все, що під рукою – і насіння, й горіхи, й риба, й сир, й навіть морепродукти. У якості заправки використовую грецький йогурт або оливкову олію.

Полюбляю кімчі й всі ферментовані продукти. Це і для мікробіому кишківника корисно, й гостро, саме як мені подобається.

Їм багато бобових, каш та горіхів. Але вони зберігаються не в холодильнику. Через те, що вдома бувають рідко, купую продукти й готую все свіже й часто на один раз. Саме тому люблю прості страви без ускладнень.

Цікаво знати: Найдивніші речі, які жили в холодильнику Олександра – зразки крові кажанів, зібрані в експедиції. Приїхав пізно додому, не встиг завезти в лабораторію, тож довелося зберігати в холодильнику.

Морозилка

Що в холодильнику Олександра Коляди: відомого генетика та засновника Школи Довголіття
Стандартний відділ з ягодами у морозильній камері

У мене трохи нестандартна морозилка. Половина місця відведено під лабораторний відділ. Тут живуть, наприклад, заморожені штами бактерій, отримані від людей-довгожителів. 

З ними зараз проводжу дослідження в лабораторії. Можливо, коли-небудь вони допоможуть в боротьбі зі старінням.

Тут же реактиви для генної інженерії – в кожній пробірці ферменти та ДНК для різних дослідів з дослідження старіння у людини. 

Коли любиш свою роботу, а твоя робота – це наукові дослідження, тоді у твоєму холодильнику можуть трапитися дуже цікаві речі.