Вагітність та пологи в умовах пандемії COVID-19: що потрібно знати
Фото: Unsplash

Вагітність і ризики

Під час пандемії COVID-19 перед вагітними жінками постає низка питань про те, як коронавірус може вплинути на них і дітей та перебіг на вагітності.

Немає доказів того, що вагітні жінки частіше хворіють на коронавірус. Але вагітних все одно відносять до групи людей з середнім рівнем вразливості до вірусу. Це пов’язано з тим, що деякі вагітні жінки можуть бути більш схильні до вірусів, наприклад до грипу. Однак достеменно все ще не зрозуміло чи працює це так само з коронавірусом. Оскільки це новий вірус, безпечніше включати вагітних до групи середнього ризику.

Попри те, що існує ймовірність передати вірус ненародженій дитині, наразі немає доказів, що коронавірус викликає викидні або впливає на розвиток дитини  під час вагітності.

Що робити, якщо ви вагітні

Якщо ви вагітні, важливо регулярно мити руки, залишатися вдома якомога більше часу та дотримуватися соціального дистанціювання.

Не нехтуйте регулярними оглядами та аналізами, що є обов'язковими для вагітних. Їх ніхто не скасовував, але можливі певні зміни. Наприклад, деякі зустрічі гінеколог може проводити в режимі дзвінку чи онлайн. Під час огляду у клініці чи лікарні вас можуть попросити одягнути додаткові елементи захисту, наприклад маску та халат. Також, щоб уникнути великих скупчень людей, графік прийому пацієнтів може зазнати змін.

Якщо з’явилися симптоми коронавірусу

Якщо у вас з’являються симптоми коронавірусу (висока температура, постійний кашель, втрата або зміна нюху чи смаку):

  • Залишайтеся вдома (самоізолюйтесь) – не виходьте з дому та не приймайте гостей.
  • Ті, з ким ви живете, ті з ким ви контактували останнім часом теж повинні самоізолюватись.
  • Здайте тест, щоб якомога швидше перевірити, чи є у вас коронавірус. 
  • Тим, з ким ви живете, тим з ким ви контактували останнім часом теж варто пройти тест.
  • Повідомте свого гінеколога про те, що ви захворіли та перенесіть усі консультації в режим онлайн.

Якщо у вас є інші симптоми

Якщо у вас є якісь інші симптоми, обов'язково повідомте свого гінеколога, щоб обговорити з ним/нею ситуацію. Негайно повідомте гінеколога, якщо:

  • дитина рухається менше, ніж зазвичай;
  • ви відчуваєте, що дитина рухається;
  • відбуваються зміни у звичному русі дитини;
  • у вас кровотеча з піхви;
  • у вас постійний головний біль, що не зникає;
  • у вас з’явилася задишка, коли ви знаходитеся у стані спокою.

За таких обставин може знадобитися невідкладна допомога, тому негайно зателефонуйте вашому лікарю або у швидку допомогу.

Партнерські пологи

Партнерські пологи позитивно впливають на психічний стан жінки та сприяють сімейному добробуту. Однак під час пандемії практика партнерських пологів дещо зазнала змін.

Якщо ваш партнер не має симптомів коронавірусу, він може бути присутнім під час пологів, але можуть бути обмеження щодо того, як довго він може залишатися з вами після пологів. Це залежить від лікарні чи клініки, де ви народжуєте.

Якщо у партнера виявляють симптоми, йому не дозволяють супроводжувати породіллю. Тому варто подбати про "запасного" партнера: маму, подругу, сестру чи іншу близьку людину.

Пологи та коронавірус

Якщо у вас є симптоми коронавірусу і почалися пологи, вам необхідно народжувати у лікарні під контролем спеціалістів (навіть, якщо ви мали інші плани). Це потрібно для того, щоб команда медиків могла надати допомогу у разі необхідності.

У лікарнях та клініках повинні бути спеціальні секції для породіль з коронавірусом, щоб уникнути розповсюдження хвороби. Медики можуть мати додаткові елементи захисту, щоб мінімізувати власні ризики та ризики дитини заразитися.

Позитивний тест на коронавірус не впливає на те, яким чином відбуватимуться пологи: природним шляхом чи за допомогою кесарського розтину. 

Після пологів

Після того, як дитина народиться, ви можете контактувати з нею, якщо вона добре почувається і не потребує догляду у відділенні новонароджених.

Ви також можете годувати дитину грудьми. Немає жодних доказів того, що коронавірус може передаватися через грудне молоко, тому у цій ситуації переваги грудного вигодовування перевищують будь-які ризики.

Також потрібно уважно спостерігати за станом дитини і у разі виявлення будь-яких симптомів, повідомити лікаря.

Цей текст – переклад матеріалу із сайту Національної служби охорони здоров’я Великої Британії.