Позбавтесь від улюбленої люстри, або як правильно організувати освітлення вдома: 3 поради
Як правильно облаштувати світло в домі. Фото Expolight

Яким буває освітлення

Микола Каблука, головний світловий дизайнер і засновник компанії Expolight, поділився з LIGA.Life простими порадами, як організувати освітлення вдома, щоб туди точно хотілося повертатися після роботи. 

Експерти звикли розрізняти кілька рівнів освітлення:

  • Центральне — люстри чи кілька ламп, що рівномірно освітлюють приміщення і дозволяють бачити кожен його куточок.
  • Місцеве — бра чи торшери, що підсвічують певні елементи інтер'єру та створюють затишок.
  • Акцентне — точкова підсвітка картин, фото чи інших предметів декору, що урізноманітнює простір.

Світло має кілька основних параметрів. У них варто орієнтуватися принаймні для того, щоб правильно вибрати світильник чи лампочки в магазині.

  • Колірна температура. За цим показником розрізняють тепле (2700-3000 кельвінів), нейтральне (близько 3500 кельвінів) і холодне (понад 4000 кельвінів) світло. 

  • Колірна передача (CRI). Що ближче до показника 100 Ra/CRI, то більше світло подібне до натурального сонячного.

Для побутового призначення достатньо 80 Ra/CRI. 

Важливо: якщо відтворення кольору спотворюється, очі швидше втомлюються протягом дня.

Позбавтесь від улюбленої люстри і використовуйте світло розумно

Скоріш за все, у вас принаймні в одній кімнаті висить така собі люстра-ромашка — група лампочок на підвісі, що хаотично світять в різні боки і на стелю. 

Подібні люстри, популярні з радянських часів, зараз вважають антитрендом і неефективним способом використання світла. 

Світлові дизайнери та архітектори частіше використовують спрямоване світло, що допомагає витрачати втричі менше грошей на електроенергію, і виконує архітектурну функцію.

За допомогою правильно оформленого світла простір можна візуально трансформувати: розширити, видовжити, замаскувати хиби чи підкреслити переваги. 

Як зробити потрібне враження світлом

Щоб зробити стелю вищою, потрібно взагалі прибрати з неї світло і "пустити" його по стінах, а також додати акцентні плями світла на окремі меблі та предмети декору. 

Підсвітивши диван, журнальний чи обідній стіл, ви зможете зробити простір більш фактурним і позбавитись від ефекту "стелі, що нависає". 

Позбавтесь від улюбленої люстри, або як правильно організувати освітлення вдома: 3 поради
Підсвітивши диван, журнальний чи обідній стіл, ви зможете зробити простір більш фактурним і позбавитись від ефекту стелі, що нависає. Фото Expolight

Якщо кімната вузька, варто прибрати світло зі стін і спрямувати його на деталі — приміром, підсвітити фотографії або картини на стінах. Це можна зробити з допомогою світильників, умонтованих у стелю. 

Можна поєднати розсіяне та акцентне світло. У цьому допомагають максимально приховані джерела світла: світильники, інтегровані в стіни, стелю, перила та навіть вазони з рослинами. 

Так людське око сприймає світло, не відволікаючись на інші збудники. 

Позбавтесь від улюбленої люстри, або як правильно організувати освітлення вдома: 3 поради
Можна поєднати розсіяне та акцентне світло. У цьому допомагають максимально приховані джерела світла світильники, інтегровані в стіни, стелю, перила та навіть вазони з рослинами. Фото Expolight

Як обрати світло: коли тепле, а коли – холодне

За останніми дослідженнями, ми отримуємо енергію в тому числі через світло. Щоб почуватися добре фізично та психологічно, людське око має протягом дня поглинати світло в усьому його спектрі. 

Це можна пояснити роботою ендокринної системи: якщо ми не добираємо світла в короткий світловий день, організм намагається активізуватися кавою, енергетиками та іншими стимуляторами. 

Правильно оформлене світло допоможе боротися з осінньою "полярною ніччю", коли досить різко змінюється тривалість світлового дня.

Яке світло краще — тепле чи холодне? Найкраще те, що автоматично змінює спектр протягом дня — від теплого до холодного. 

У короткі зимові дні зранку краще вмикати холодне яскраве світло, воно допомагатиме прокидатися і не почуватися млявим. А за вечірнє розслаблення після активного робочого дня відповідає тепле спокійне світло.

Як облаштувати вдома змінне світло

Є кілька способів. 

Перший — встановити побутову світлову систему,  де з допомогою Bluetooth можна запрограмувати різні сценарії освітлення: на ранок, обід і вечір. 

Дешевший варіант — встановити дві групи світильників: із холодним і теплим світлом. 

Перші відповідатимуть за більш інтенсивне освітлення для активного ранку та продуктивного робочого дня, а другі — за тепле приглушене світло, ніби відпочиваєш біля каміна чи якщо піти далі — тисячі років тому в печері.

Вечірнє світло має бути контрастним, з акцентними плямами на столі чи елементах декору. 

Повністю осяяне приміщення активізує мозок замість того, щоб розслабляти і готувати до сну. Для пізнього вечора такий сценарій не підходить зовсім.

Позбавтесь від улюбленої люстри, або як правильно організувати освітлення вдома: 3 поради
Освітлення ранкове та вечірнє. Фото Expolight

Яке світло підібрати залежно від типу кімнати: спальня, вітальня, кухня, ванна

Якщо у всій квартирі протягом дня буде однакове освітлення, мозок і тіло відчуватимуть себе некомфортно: ніби у яскравій лікарняній палаті, звідки хочеться швидше втекти.

У спальні буде органічним тепле світло, воно допоможе швидше заснути.

Розробляти ранковий сценарій немає сенсу, адже ми зазвичай прокидаємося від натурального світла і одразу ж спішимо збиратися на роботу чи навчання. 

У вітальні ми перебуваємо і вранці, і в обід, і ввечері — у будні й вихідні. Тому саме тут краще встановити змінне світло до різних життєвих ситуацій: прийняти гостей, спокійно почитати чи випити чашку чаю перед сном.

У ванній кімнаті краще встановити тепле світло, що допоможе розслабитися. Якщо полюбляєте приймати ванну зі свічками в напівтемряві, додайте можливість регулювати інтенсивність світла.

У кабінеті на робочому місці налаштуйте холодне світло, адже воно вмикає режим концентрації уваги і пам'яті. 

Сучасні школи в усьому світі застосовують змінні режими освітлення, і безпосередньо перед важливою контрольною роботою вчителі вмикають яскраве холодне світло. 

У той же час пам'ятайте, що для креативної роботи більше пасує приглушене тепле світло, воно розслабляє і налаштовує на режим вигадування ідей.

Основна помилка в освітленні кухні — спроєктувати джерело світла на стелі так, що людина біля стільниці чи плити стоїть чітко під ним. 

Такий прийом утворює тінь на самій страві. Це можна виправити, встановивши додаткове світло під шафами та підсвітивши робочу поверхню.

У цілому для кухні підійде тепле чи нейтральне освітлення з акцентними плямами на столі.

Щоб їжа була більш приваблива на вигляд, звертайте увагу на параметр CRI — колірна передача. Для кухні обирайте лампочку та світильники з показником принаймні 85-90.

Безкоштовний додаток, який допоможе зі світлом

Насправді немає універсальної формули, щоб порахувати кількість джерел освітлення на конкретну площу. Архітектори і світлові дизайнери визначають це з допомогою професійних програм для світлотехнічних розрахунків. 

Але є безкоштовний ресурс — dialux. Там можна скачати застосунок, вказати ширину і висоту кімнати, а також колір стін. 

На основі цих даних ви отримаєте параметри освітлення для конкретного приміщення, що допоможуть правильно обрати лампочки чи світильники в магазинах.

Тепер, коли ви знаєте про світло трішки більше, спробуйте проаналізувати освітлення у себе вдома і зрозуміти, як його можна покращити. 

Адже це не просто історія про візуальну привабливість — від світла справді залежить ваш психологічний і фізичний комфорт.