Як бігати з собакою: з чого почати та які є застереження

Чи є спеціальні породи для бігу

Чіткого переліку порід, які підходять для бігу, не існує. Єдине обмеження – стан здоров’я тварини, розповідає Ірина Костюк, експертка з Національного клубу північних їздових порід.

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Утім, є застереження для окремих порід.

“Бульдоги, особливо англійці, не пристосовані для активного бігу, а от прогулянки у стилі спортивної ходи або трекінгу досить для них підходящі", – наголошує кінологиня.

Власники собак короткомордих порід мають обирати більш короткі дистанції з помірною швидкістю. Це стосується мопсів, бульдогів, пекінесів, розповів президент клубу Леонтій Гридько.

Для хортів, уіпетів і борзих біг стриманою риссю теж не є досить добрим, їм потрібні більш динамічні навантаження. З такими собаками краще пограти у дог-фрізбі.

Але, якщо говорити про довгі дистанції – від 15 кілометрів – підійде для цього хаскі або курцхар.

В цілому, бігають добре і пітбулі, і вівчарки, і маламути. І просто метиси, каже Гридько.

Читайте також: Як вибрати чоловічі та жіночі кросівки для бігу

З чого починати

Залежить від підготовки собаки і віку. Соціалізацію та команди цуценят починають вчити починають з 3-5 місяців. З 4-5 місяців починають тренування. Але не біг – цуценя повинне мати дитинство, зауважує експерт.

Дистанції для початку потрібно брати невеликі – 200-500 метрів – і поступово збільшувати. Це повинна бути гра. Інакше тварині не захочеться бігати, каже Гридько.

"Якщо ми кажемо, що собака просто супроводжує нас на активній прогулянці – це не потребує якихось специфічних навичок, згодом він звикне не відволікатися, особливо якщо його заохочувати словом або наприкінці пробіжки смаколиком", – пояснює Ірина Костюк. 

Якщо ж ваш собака має ефективно працювати – знати команди напряму та інтенсивності руху, не відволікатися – тут вже треба зайнятися стандартним вихованням.

Власник з твариною повинні пройти загальноосвітню програму дресирування, де вчать не тільки команди, а пошуку і підтримці контакту собаки і людини. 

"При підготовці їздового собаки треба вивчити необхідні команди, знайти важелі стимулювання собаки, напрацювати навички і фізичну форму", – пояснює Костюк.

Що потрібно для бігу з собакою

Шлея. Не обов'язково суто спортивна, можна брати звичайну для прогулянок. 

"Головне, щоб вона була зручна собаці, не терла, не парила, бажано не шкіряна, без металевих і грубих пластикових деталей, щоб не нашкодити тварині", – пояснює кінологиня.

Також є спеціальні пояси для власників, щоб не тримати повідок постійно в руці.

Власнику ж потрібні зручні бігові кросівки. 

Умови для пробіжки

Коли бігати – зранку, температура надворі повинна бути до 20 градусів.

Де бігати – грунтова дорога, ліс. Не асфальтована, бо в собаки можуть бути опіки на подушечках.

До речі, для собак також є спеціальне взуття, але це вже індивідуально.

Власник повинен спостерігати за твариною, чи є певні ознаки перевтоми, перегріву, травмування. 

"Наприклад, власники собак брахіцефальних порід (короткомордих – ред.) мають знати, що ці собаки важче переносять підвищення температури і тому температурний режим їх активності треба більше обмежувати”, – зазначає кінологиня.

Обов'язково беріть воду для собаки. Уникайте відкритих місць в спекотну сонячну погоду.

Якщо собака скупався – не давайте йому сильні фізичні навантаження. Змокла шерсть під впливом спеки може спричинити ефект сауни і призвести до перегріву тварини, пояснює експертка.

"Собаки мають більш високий больовий поріг, тобто коли в них "болить", це вже сильний негаразд, тому треба уважно дивитись за рухами: для здорового дорослого собаки не характерні спотикання, нерівномірне дихання, хода з похитуванням. Все це ознаки якихось проблем від втоми до травми. Тому якщо здається, що щось не так – перш за все треба дати собаці перепочити”, – пояснює Ірина Костюк.

У теплу погоду краще зменшити дистанції, скоротити відрізки між зупинками. 

У холодну погоду власники короткошерстих собак після активності повинні утеплити собаку.

“Частіше ми використовуємо спеціальні утеплені попони, можна спеціальні светрики для собак або старий дитячий одяг”, – радить кінологиня.

Фахівці зазначають – у будь-якій породі ообаки бувають як більш легко, так і більш грубої, статури. Від цього також залежать і активності, і її інтенсивність, і вік, з якого варто чи не варто починати.

"Для більш "важких" типажів навантаження потрібно давати трохи пізніше, бо сама вага вже є досить великим навантаженням на кістки і суглоби, що ще не зміцніли", – пояснює Костюк.