Як готувати так, щоб не викидати продукти: 6 порад від шеф-кухаря

Правильний тайм-менеджмент

Близько 30% продуктів ми викидаємо у відро для сміття. Їжа – основна стаття сімейних витрат. Харчуємось ми зазвичай тричі на день, 21 раз на тиждень.

Це значить, що купувати і готувати її потрібно з розумом. За даними ООН, третина продуктів у світі губиться або псується, кількість залишків упаковки, в якій їх зберігають, вимірюється мільйонами тонн.

Як це змінити? Не потрібно ні в чому собі відмовляти, достатньо зменшити відходи. У цьому допоможе sustainable cooking – принцип раціонального готування.

Зголоднівши після робочого дня, ви забігаєте в магазин і нашвидкуруч набираєте повну корзину. Вдома, прислухавшись до бурчання шлунку, готуєте більше, ніж потрібно, щедро відрізаючи величезні шматки філе-міньйон, які потім потрапляють у смітник.

Такі ситуації повторюються майже щодня. Ми загортаємо недоїдки у плівку, кладемо в морозилку та забуваємо там на пів року, лише щоб викинути їх під час чергової зачистки холодильника.  

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Аби уникнути такого сценарію, необхідно опанувати навички правильного кулінарного тайм-менеджменту: планування – закупівля – приблизне меню – приготування порційних заготовок.  

Це зекономить ваш бюджет, суттєво скоротить час, який ви проведете біля плити, а головне, позбавить головного болю від необхідності кожного дня обирати, що саме готувати.

Перед походом до магазину за продуктами визначтесь зі списком того, що саме ви їсте

Саме їсте, а не плануєте їсти гіпотетично. На кожній сумнівній страві можна зекономити не лише сімейний бюджет, але й смакові рецептори ваших близьких.

Якщо ви постійно викидаєте якийсь продукт, можливо, варто перестати купувати його взагалі.

Не ігноруйте продукти, які поступаються іншим не за якістю, а лише візуально

Супермаркети викидають такі у першу чергу.

Зрештою, полиця з роздвоєною морквою та кострубатою картоплею – не модельний подіум, і в результаті ви все одно приготуєте з них безформне рагу. 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Про одноразову упаковку слід забути

Пластикова тара для овочів, поліетиленова плівка та пінопластова таця для фруктів, банки, пакети та консерви для всього іншого, а також одноразові пакети – це сміття, без якого запросто можна обійтись.

Поліетиленові пакети, які ви за звичкою купуєте на касі, легко замінити на багаторазові сумки з тканини. Так само, як і контейнери для їжі, пляшки для води і термоси для чаю та кави.

П’ять хвилин користування одноразовим пластиковим та паперовим посудом – тарілками, склянками, трубочками – не варті тих енергії та ресурсів, які витрачають на їх виготовлення, а також наслідків, коли їх не переробляють.

Не конвертуйте їжу в сміття

Ми звикли купувати продукти про запас, отримуючи "дивіденди" у вигляді скислого молока,  прогірклих огризків, недоїденої ковбаси та зігнилих овочів.

Спочатку купуємо товари зі знижкою, потім місяцями зберігаємо їх і, в результаті, все одно несемо до смітника.

Намагаючись зекономити гроші та час, ми втрачаємо і те, і інше, попутно забруднюючи не лише власну оселю, але й довкілля. 

Якщо вам дійсно потрібно зберігати їжу протягом тривалого періоду, варто подумати про девайси, створені спеціально для цього: вакууматори, наприклад, чи парові духовки (дозволять зберегти смакові якості виробів з тіста при повторному розігріванні: пироги, кекси та піца смакуватимуть так, ніби ви щойно дістали їх із печі навіть на другий день).

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Не все, що лишилось після готування – зайве

Те, що на перший погляд здається залишками, іноді може отримати друге життя не лише у вигляді мікроорганізмів.

Застосовуйте невикористані рештки у інших стравах. Наприклад, після розбирання м'яса залишаються обрізки та кістки, з яких можна зварити бульйон або суп, чи просто заморозити та використати пізніше (на відміну від зайвих порцій, ці рештки не можна залишити в магазині).

Те ж стосується овочевих залишків, з яких виходять чудові мінестроне та соуси, а також риби, в якій згодиться все – від голови до хвоста.

Приміром, лосось: частину лишаємо для стейків, частину для карпаччо, з обрізок робимо фарш і заморожуємо кнелі, а з хребта та шматочків філе – варимо ароматний рибний бульйон чи соус. За бажання навіть зі шкіри можна зробити оригінальну декорацію для страви.

У креветках також використовується не лише м'ясо: найароматніша частина цього морепродукту – панцир. Його можна висушити, перемолоти на порошок та додавати до інших страв.

Залишки листя цибулі-порею, які не потраплять у бульйон, можете перетворити на попіл, щоб отримати запашну добавку з концентрованим смаком.

Серед недооцінених інгредієнтів слід також згадати шкірку пармезану, крихти хлібу, а також бадилля редьки та ріпи.

Пармезанові рештки підійдуть для відварів, хлібні – доповнять панцанелу. Зелень редьки та ріпи можна додати до пасти або овочів на грилі, попередньо перемоловши з кедровими горішками, сиром та свіжою м’ятою. 

У якості альтернативи можемо запропонувати подрібнювач сміття для утилізації харчових відходів через стік, адже у звичайному вигляді вони мають звичку гнити та виділяти шкідливі гази.

І на останок – про посуд і плиту

Вашого запалу в процесі готування не може бути забагато, на відміну від рівня запалу вашої плити.

Економте енергію, не нагрівайте духовку заздалегідь та накривайте каструлю кришкою під час кипіння.

І щодо каструлі: бережіть воду та не заповнюйте посуд до країв.

Євген Чернуха, бренд-шеф Electrolux, для LIGA.Life