Як заохотити дитину читати. П'ять лайфхаків
Ілюстративне фото: pixabay

Читайте разом із дитиною

Читаючи дитині, ви не лише розвиваєте її навички активного слухання, а й сприяєте її уяві, розвиваєте діапазон мовлення та, цілком можливо, прямісінько в момент читання уже долучаєтеся до її успіхів у навчанні.

Читання – корисне дозвілля, яке розвиває критичне мислення, емоційний інтелект, логіку, фантазію тощо. Принаймні, книжки роблять це краще за комп’ютерні ігри чи соцмережі. Однак дітлахам буває важко засісти за книжкою, а батькам доводиться вигадувати способи, щоб читання таки привабило дитину і змусило її відкласти телефон. Видавництво Vivat розповідає 5 секретів, як можна виховати любов до літературних світів та зробити книжки інтерактивнішими за яскраві гаджети.

Про переваги такого спільного проведення часу є багато наукових обґрунтувань. Наприклад, у 2019 році американське дослідження показало, що батьки, які читають дітям по одній книжечці щодня, за рік можуть навчити їх таким чином 78 тисячам нових слів!

А ось щоб все відбувалося значно цікавіше, розігруйте з дітлахами рольові сценки на основі улюбленої книжки – яскраві емоції залишаться в пам’яті надовго і закріплять звичку асоціювати літературу з сімейним дозвіллям. Дослідження читацьких навичок 3264 сімей, опубліковане в науковому журналі Американської академії педіатрії, доводить, що спільне читання з дітьми покращує соціальні та психологічні навички як дітей, так і батьків – та навіть є рекомендованим заняттям, яке можна залучати у психотерапії.

Проблема? Вирішуйте з книжкою

Дітлахи ставлять сотні запитань – їм цікаво знати про комашок, динозаврів, як саме працюють батьки і чому солодощі можна отримати, заплативши гроші. На щастя, з більшості таких тем уже є книжки: про комашок, фінанси, вирішення побутових ситуацій, видання з найскладнішими "чому" малюка тощо. Не бійтеся зізнаватися дитині, що чогось не знаєте, — натомість разом відкрийте відповідну літературу і почніть досліджувати.

Сучасна дитина може протестувати – в інтернеті ж можна знайти відповідь буквально за секунду! Так, але задоволення це принесе менше, до того ж не так запам’ятається, як коли ви витратите певний час на пошуки правди (про що ще 2011 року вийшло гучне дослідження). Відтерміноване задоволення контролює силу волі, робить терплячішим і викликає більше яскравих емоцій. Та й книжка наштовхне на роздуми також про інші, пов’язані з темою питання.

Давайте дитині завдання

Влаштуйте цікаві змагання, для яких дитині доведеться прочитати увесь текст. Прогляньте книжку перед читанням і вигадайте за нею вправи. Наприклад, ви даєте визначення слова, а дитина має відшукати, що це за слово у тексті. Можна запропонувати намалювати персонажа чи вигадати продовження історії. Взагалі, що довше дитина перебуватиме у всесвіті, створеному конкретною книжкою, то цікавіше їй буде перечитувати, досліджувати, розвивати уяву.

Якщо у вас обмаль ідей і є популярна дитяча перекладна книжка, знайдіть в інтернеті додаткові завдання до неї. Треба лише ввести оригінальну назву книжки та додати слова colouring sheets (розмальовки), activity sheets (завдання), mazes (лабіринти), а якщо пощастить, можна навіть знайти Dress-up Doll (фігурки героїв та їхній змінний одяг, які вирізаються з картону чи паперу).

Не завжди є можливість надрукувати завдання, тож існує простіший варіант – запропонуйте дитині перед кожною наступною сторінкою подумати, що ж може трапитися далі чи про які ще теми зайде мова у книжці. Таким чином, дитина ніби відчуватиме себе залученою у створення книжкової історії.

Облаштуйте дитині комфортний куточок для читання

Пам’ятаєте, як раніше дітлахи обожнювали будувати з ковдр халабуди, робити свій маленький затишний будиночок і ховатися там разом з іграшками? Такий казковий особистий простір можна влаштувати і для читання. Кумедний світильник, ліхтарики, м’які іграшки, крісло, фігурні подушки – такий куточок має налаштовувати на максимальну зручність і задоволення.

Покажіть, що на читанні знайомство з книжкою не закінчується

Читацькі щоденники і рецензії – хороший спосіб навчити дитину систематизувати знання, висловлювати свої думки й враження та з легкістю писати твори. Розкажіть дітлахам про те, що можна вести букстаграм (instagram з книжковими оглядами), буктюб (відеоогляди книжок на YouTube) чи вже навіть БукТок (те саме, тільки у TikTok).

А щоб нарешті засісти за рецензії, можна взяти участь у літературному конкурсі – для дітей їх останнім часом з’явилося чимало. Наприклад, для школярів Донецької, Харківської та Луганської областей якраз стартував конкурс відгуків "Читай-пиши", де всі учасники гарантовано отримають освітньо-розважальну поїздку до Харкова та сертифікати на книжки від Vivat, а переможці виграють планшет, смартгодинник та інші хороші призи. Такі стимули можуть нарешті надихнути дітей на те, щоб почати креативити, перечитати улюблену книжку українського автора та спробувати проявити себе.