Як "прокачати" свою концентрацію уваги
Ілюстративне фото: Unsplash

Що треба знати про зосередження уваги

Ймовірно, ви не дочитаєте цей текст до кінця тому, що сучасна людина здатна концентрувати увагу лише протягом восьми секунд, у той час як тривалість зосередження золотої рибки  дев’ять секунд. Насправді ви не дочитаєте текст, якщо вам буде нецікаво.

Популярне переконання про те, що здатність концентрувати увагу постійно зменшується  міф. Золоті рибки не мають короткочасної пам'яті, лише довготривалу  за потреби вони можуть утримувати інформацію впродовж трьох місяців.  

Концентрація уваги зменшується чи збільшується залежно від виду діяльності. Буває складно зосередитися під час короткої планівки, але запійний перегляд серіалу не викликає проблем.

"Те, скільки уваги ми приділяємо, напряму залежить від виду діяльності і від того, наскільки вона важлива для людини",  зазначає докторка когнітивної психології Ґемма Бріґґс.

Окрім концентрації, увага має ще таку характеристику як стійкість: коли ми здатні довго утримувати увагу на будь-якому об'єкті, не відволікаючись і не послаблюючи концентрацію. Стійкість залежить від складності завдання, присутності перешкод, інтересу до завдання та особливостей нервової системи.

Концентрація уваги залежить від низки конкретних чинників, але ми здатні "прокачати" зосередженість за допомогою простих рекомендацій.

Медитації

Медитація тренує мозок залишатися зосередженим протягом тривалого періоду.

У дослідженні Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі йдеться, що студенти, які медитували протягом 10-20 хвилин чотири рази на тиждень впродовж двох тижнів, отримали кращі результати іспиту, ніж їхні колеги, що не практикували медитації. 

Музика

Класична музика позитивно впливає на здатність концентрувати увагу.

Дослідники зі Стенфордської медичної школи виявили, що короткі симфонії стимулюють роботу тих зон мозку, що відповідають за здатність до прогнозування та зосередження.

Активність роботи цих зон досягла піку у коротких перервах між треками коли зовнішні подразники були мінімальні.  

Фізичні навантаження

Фізичні навантаження корисні не лише для тіла, але й для розуму.

Навіть коротка  прогулянка у жвавому темпі може покращити когнітивний контроль та здатність регулювати поведінку відповідно до ситуації, зокрема фокусуватися.

Результати дослідження Університети Іллінойсу вказують на те, що діти з синдром дефіциту уваги з гіперактивністю краще концентрують увагу, якщо мають щоденні 20-хвилинні фізичні навантаження. 

Вода

Зневоднення погіршує роботу мозку.

Виявляється, навіть незначне зневоднення може негативно впливати на здатність зосереджуватися: ви, ймовірно, не відчуєте спраги, але зосередитися буде важче.

Експерти рекомендують мати поруч достатньо води, коли виконуєте завдання, що потребує зосередження.

Нотатки від руки

Корисна навичка  занотовування від руки. Старі добрі ручка та папір гарантують якісніше запам'ятовування інформації та неможливість відволіктися на сусідню вкладку у браузері.  

Тайм-менеджмент

Відволікатися на соцмережі, імейли та новини  звична справа для багатьох під час роботи.

Збільшити час концентрованої уваги допоможуть різні методи керування часом, наприклад метод PomodoroВикористовуючи таймер, робочий процес розбивають на 25-хвилинні інтервали, розділені короткими 5-хвилинними перервами.

Після кожних чотирьох 25-хвилинних інтервалів необхідно робити довшу перерву ‒ 15-30 хвилин. 

Хочете більше знати про здоров'я та здоровий спосіб життя? Підписуйтесь на LIGA.Life у Facebook.