Як вибрати чоловічі та жіночі кросівки для бігу
Фото: Євген Гайдай

Оберіть місцевість пробіжок 

Перш ніж піти до магазину по нові кросівки, варто врахувати кілька важливих нюансів. Один з них  місцевість, де будуть пробіжки. Важливим є не сама локація, а покриття дороги. Від нього залежить вибір захисної підошви або протектора, який забезпечує стійкість ноги при контакті з землею. 

Євген Гайдай, Head Crew Runner adidas Runners Kyiv та амбасадор бренду adidas Ukraine, рекомендує кросівки з гладким протектором та легкою подушкою для бігу рівною твердою поверхнею (асфальт або покриття стадіону). Такий вид підошви буде поглинати удари та мінімізувати ризик отримання травм. 

Натомість для бігу ґрунтовою та кам’яною поверхнею варто обрати агресивний малюнок протектора. Він забезпечує необхідне зчеплення з нерівною дорогою, що попередить вивихи чи інші травмування. 

Оцініть свої можливості

Наступний крок  формулювання мети пробіжки. Якщо ви початківець, Євген радить обрати кросівки-трейнери: "Вони мають хорошу амортизацію та добре підтримують ногу, знижуючи ударне навантаження при неправильній техніці бігу. Також вони підходять для щоденних тривалих пробіжок".

Для атлетів з досвідом, які мають спеціальну спортивну підготовку та планують взяти участь у забігах, Євген радить обирати "змагальні" кросівки (неформальна назва  марафонки або напівмарафонки). Вони мають слабку амортизацію, високий рівень гнучкості, що сприяє швидкості руху, та добре фіксують стопу завдяки видовженій лінії шнурування. 

Визначте тип пронації

Коли мета та місце пробіжок відомі, необхідно дізнатися свій тип постановки стопи – пронацію. Кросівки, підібрані за особливостями стопи, допоможуть уникнути небажаного болю у м’язах та суглобах після пробіжки або навіть травм, а також нададуть необхідного балансу під час бігу. 

Євген пояснює, що загалом існує три типи пронації: 

  • Нормальна. Під час бігу зовнішня сторона п'яти першою контактує з поверхнею. Прогин стопи забезпечує оптимальний розподіл навантаження від удару об поверхню.

  • Гіперпронація. Точка контакту з поверхнею при гіперпронаціі зміщена до внутрішньої частини п'яти, тобто стопа завалюється всередину. У такому випадку необхідні кросівки зі стабільною підтримкою усієї стопи.

  • Гіпопронація. Контакт відбувається з поверхнею зовнішньої сторони п'яти. Сила удару більше впливає на зовнішню частину ступні.

Дізнатися свій тип пронації можна за допомогою "мокрого" тесту. Все, що знадобиться  це папір та ручка або олівець. Станьте мокрою ногою на папір, щоб залишити відбиток. Прибравши ногу, обведіть відбиток олівцем чи ручкою та за малюнком визначте свій тип пронації.

Типи пронації
Типи пронації

Також можна зробити GAIT-аналіз: це біг на спеціальній доріжці, підключеній до комп’ютерної програми. Під час бігу камера фіксує рух стопи. За результатами тесту клієнт дізнається свій тип пронації й може краще підібрати кросівки. 

У Києві GAIT-аналіз можна зробити в магазинах "RunLab" та "Saucony x RunLab".

Підберіть правильний розмір

Правильно підібраний розмір гарантує максимальний комфорт вашій стопі під час будь-якого руху. Щоб купити кросівки правильного розміру, Євген радить йти до спортивного магазину ввечері, коли ноги після робочого дня збільшуються в розмірі. 

Також варто взяти з собою до магазину власні тренувальні шкарпетки або спеціальні ортопедичні устілки, щоб переконатися одразу, чи комфортно нозі у такому поєднанні. 

Головне правило  кросівки не мають натирати, тиснути чи бути занадто вільними. "Запас спереду повинен становити 0,5-1 см. Легкий спосіб перевірити правильність вибору  присісти навпочіпки. Якщо пальці не впираються в носаки  розмір ваш",  радить Євген. 

Не варто соромитись побігати магазином чи зробити легку руханку у нових кросівках. Це допоможе впевнитися у тому, що взуття має підхожий розмір. 

Дотримуючись усіх правил вибору бігових кросівок ризик травмувань знизиться до мінімуму, а пробіжки принесуть максимум користі та задоволення від процесу.

Хочете більше знати про здоров'я та здоровий спосіб життя? Підписуйтесь на LIGA.Life у Facebook.

Титульне фото: Євген Гайдай