Як захистити себе й дитину від коронавірусу на роботі, в школі або садочку – радить лікар
Ілюстративне фото Depositphotos.com

Небезпечне оточення 

Радить Ірина Волошина, професорка кафедри сімейної медицини Запорізького державного медичного університету, директорка клініки сімейної медицини NADIA, Бердянськ 

Вірус передається не тільки повітряно-крапельним, а й контактно-побутовим шляхом, тобто через дотики: від людини до людини, від інфікованої поверхні до людини. 

Все, до чого ви торкаєтесь, треба розглядати як потенційну загрозу. 

Після торкання різних поверхонь за межами дому треба ретельно мити руки з милом.

Якщо немає доступу до води та мила, руки треба обробити санітайзером, який містить спирт понад 60%. 

Але! Дерматологи не радять зловживати санітайзерами, коли мова про дітей. Бажано якомога частіше мити їм руки з милом.

Якщо на вулиці, на шляху до роботи чи садочку, у вас зачухався ніс або око — в жодному випадку не торкайтесь слизових руками! 

Якщо виникла така нагальна потреба, то це варто робити чистою серветкою. У вас в кишені мають бути сухі і вологі серветки.

Також у громадських місцях бажано не їсти. 

Про маски

Маска має закривати ніс та рот. Вона захищає вас і людей довкола (якщо ви є джерелом інфікування). Нагадаємо, що навіть якщо ви впевнені, що здорові, можете хворіти безсимптомно чи просто ще не мати симптомів, але вже наражати інших на небезпеку.

У родинах трапляється, що батьки хворі на COVID-19, а в дітей його немає, чи навпаки. Щоб не інфікувати дитину чи батьків, всі мають використовувати маски.

Якщо дитина віком понад 4-5 років і розуміє, що таке маска і навіщо вона потрібна, звісно. Молодшим дітям це складно і може нашкодити. 

Перш за все, дорослі мають звертати увагу на себе.

COVID-19 — достатньо заразний і навіть найменша кількість вірусу при потраплянні в організм може викликати хворобу.

Маски знижують шанси захворіти при спілкування з хворою людиною в п’ять разів.

Про соціальну дистанцію

Вірус переноситься через короткі дистанції. Уникайте фізично близьких розмов та спілкуйтеся зі співрозмовниками тільки в масці. Пам’ятайте, що оптимальна дистанція – 1,20 – 1,80 м. 

У моїй практиці були випадки, коли люди інфікувалися у таксі.

Таксист без маски, розмовляючи протягом поїздки у 20-30 хвилин, інфікував пасажира.

Якщо є змога, у таксі сідайте на заднє сидіння, і просіть водіїв одягати маску.

Про офісну культуру

Дистанціюйтесь один від одного. Зараз кожен —  потенційне джерело інфікування. 

Кожні дві години інтенсивно провітрюйте приміщення природним шляхом. Краще, за можливості, поставте вікно в постійний режим вентиляції.

Працювати в офісі, одягнувши  маску, — це нормально. Підійдуть будь-які: багаторазові, одноразові, багатошарові, медичні.

Головне – маски мають бути чисті та сухі. 

Саме тому на восьмигодинний робочий день вам знадобиться 2-3 маски. 

За стандартами, медичну маску треба змінювати кожні 3 години. 

Тканинні маски по поверненню додому треба одразу випрати у звичайному мильному розчині. Після сушки варто пропрасувати. 

Тримайте в окремому місці чи в пакеті свою чашку, тарілку та весь посуд. Мийте їх самі, щоб бути певними в тому, що це зроблено добре, якщо в офісі немає посудомийної машини. 

В офісі мають бути одноразові паперові рушники. Так само у школах та садочках.

Як уникнути подразнення від масок

Найчастіше подразнення виникає, коли маска брудна. Пам’ятайте: одноразові маски потрібно змінювати, а багаторазові регулярно прати. Спеціальних кремів чи мазей для уникнення подразнення немає. 

Для офісних працівників можу порадити робити перерви — виходити на вулицю на 20-30 хвилин і знімати маску. Так і ви дихаєте свіжим повітрям, і обличчя відпочиває.

У чоловіків часто буває подразнення, коли вони одягають маску на щойно поголену шкіру. Особливо коли маска яскравого кольору, з барвниками. 

Пофарбована тканина також може спровокувати алергічний дерматит. Бажано використовувати маски без будь-яких барвників. Тому медична маска — найбільш нейтральна. 

Чому брудна маска небезпечна

У легенях людини є так звана сапрофітна облігатна флора, тобто всередині ми маємо майже три кілограми різних мікробів, які живуть з нами разом.

За певних умов вони можуть викликати захворювання. Прикладом такої флори є золотистий стафілокок. Багато людей з ним живуть, навіть не знаючи про нього. 

Якщо на брудній масці почнеться розмноження золотистого стафілококу, це спричинить на шкірі піодермію, тобто прищі та гнійники. 

Також вдихання патогенів через брудну маску може спричинити загострення бронхіту чи астми. 

На масці можуть розмножуватись навіть гриби (пліснява). 

Волога маска — ідеальне джерело грибкової інфекції. Якщо дихати через таку маску, то людина з хворобами бронхів може мати обструктивний напад чи інші загострення. 

Саме тому маска має бути чиста та суха.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Профілактика в дитячих колективах 

Діти легко переносять коронавірус, майже не спостерігається важких випадків.

Якщо у вашої дитини позитивний тест, не потрібно хвилюватись: просто два тижні побути вдома, щоб дитина ні з ким не контактувала, особливо зі старшими родичами. 

Правильним є обмеження доступу дорослих в приміщення дитсадків та шкіл. 

Дітей зустрічає на вулиці медсестра. Батьки і медсестра мають бути в масках.

Дітям молодшого віку, які не можуть носити маски, регулярно мають пропонувати мити руки та вмивати обличчя за потреби, користуючись тільки одноразовими рушниками і милом. 

Вчителі і вихователі обов’язково мають постійно бути в масках, які необхідно змінювати кожні 3 години. Важливо, аби громади забезпечували вчителів та вихователів медичними масками. 

У дитячих закладах не можна проводити жодних масових заходів, а всі дитячі концерти як варіант транслювати онлайн. 

Інтервальне навчання в школах — це також зменшення ризиків інфікування. Що менше скупчення дітей, то менший ризик інфікування будь-якими респіраторними захворюваннями, не тільки на коронавірус. 

Доречним також є носіння масок школярами середніх і старших класів у класі. Це зменшує ризики інфікування та привчає бути соціально свідомими.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

LIGA.Life стала інформаційним партнером кампанії "Твій сімейний лікар". Це соціальна кампанія на підтримку трансформації сімейної ланки медицини. Тому ми продовжуємо серію корисних пояснювальних матеріалів про здоров'я від українських сімейних лікарів.

Титульне фото матеріалу: Depositphotos.com