Поради

Поради | Подарунки на Різдво і просто так: найкращі дитячі книжки 2021 року від "БараБука"

05.01.2022, 20:00 • 10 хвилин
1

Ірина Озимок "У міста є Я"

(видавництво "Книголав")

Науковці стверджують: діти, які звикли читати, матимуть високі показники інтелекту у старшому віці. Крім розумових здібностей, "читання якісної літератури сприяє розвитку емоційного інтелекту", – наголошує керівниця лабораторії дитячого читання "БараБука" Малої академії наук України, письменниця Таня Стус. Список найкращих дитячих книжок 2021 року від БараБуки укладали фахові експерти та письменники. 

"У міста є Я" – цілий мультимедійний всесвіт, у якому не тільки читаєш і роздивляєшся круті ілюстрації від Анни Іваненко, а й виконуєш завдання на сайті та слухаєш подкаст. Книжка розповість про місто й підкаже, як зробити його кращим для всіх. Буде цікаво і дітям, і дорослим.

2

Світлана Ройз "Таємниця Життя та смерті"

(Видавництво Старого Лева)

Часом діти бувають глибшими філософами, ніж дорослі, бо вже у 4–6 років починають замислюватися над вічними питаннями життя та смерті. Ця книжка – відвертий діалог мами з донькою, що дозволить замислитися про важливе в житті та допоможе знайти відповіді на запитання, які часом заганяють у глухий кут. Це життєствердний твір, сповнений любові та турботи до дитячого внутрішнього світу.

3

Романа Романишин, Андрій Лесів "Куди і звідки"

(Видавництво Старого Лева)

Це графічний роман, що розповідає про те, без чого не існує жодний живий організм на Землі, – про рух. Автори створили динамічний нонфікшн і цікаво поєднали різні сфери – від історії до біології. Книжка популяризує науку. 

4

Іла Варіна, Ольга Штонда "Абетка від Маєчки" 

(артвидавництво "Небо")

Шлях у тисячі книжок розпочинається з абетки, тому вибрати класну першу книжку для дитини – мегавідповідальне завдання. "Абетка від Маєчки" вирізняється тим, що має сюжет. З ним дитина не просто вивчить букви, а вирушить у подорож разом із героями, познайомиться з різними професіями, назвами фруктів та овочів, музичними інструментами й іграми. 

5

Григорій Фалькович "Пароплави і кити"

(видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА")

"А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" виростило на своїх дитячих віршах вже декілька поколінь закоханих у літературу читачів, тому дотепні рими та кумедні історії варто шукати саме у їхніх книжках. У "Пароплавах і китах" можна знайти дитячу поезію на всі випадки життя: тут і про пори року, і про українську мову, і про історію – все з гумором, розважально та пізнавально. 

6

Юрій Нікітінський (текст), Еліна Цильке (ілюстрації) "Апокаліпсис: 40 правил виживання"

(видавництво "Артбукс")

Навіть якщо апокаліпсису найближчим часом не передбачається, світ усе одно стрімко змінюється та кидає нові виклики швидше, ніж ми встигаємо про них подумати. Як пояснити дітям, що таке пандемія чи війна? А головне – як це пояснити просто, доступно та без паніки? Ця книжка, наповнена дотепними ілюстраціями й інтерактивними зонами, вчить дітей у будь-яких ситуаціях залишатися собою та діяти спокійно. А ще вона розвиває фантазію. 

7

Ганна Булгакова "Чарівна книжка про какашки"

(видавництво "Ранок")

Ще одна непроста тема, якою діти цікавляться, а дорослі соромляться про неї говорити. Книжка легко, з гумором і яскравими ілюстраціями знайомить дошкільнят із темою туалету, якої не варто уникати. Для когось видання стане першим наукпопом, навчить досліджувати себе, свій організм і не соромитися говорити про нібито незручні речі з однолітками чи батьками. Книжка підкаже, як не ніяковіти на прийомі у лікаря, а також вчасно розпізнавати неприємності та повідомляти про них фахівців.

8

Олексій Сокирко, Ірина Голодюк, Ліна Максимук, Марина Старик, Наталія Соболевська "Козаки правлять країною"

(видавництво "Дискурсус")

Це воркбук для юних істориків і тих, хто хоче з головою зануритися в незвичайний світ козацтва. Тут і героїчні походи, і звичайне життя, і тогочасне мистецтво та народна культура. Можна завітати на банкет до гетьмана Івана Мазепи, збудувати цитадель і навчитися писати бароковим скорописом. А поряд із завданнями – коментарі істориків, що зацікавлять українським минулим і зроблять його зрозумілішим.

9

Мія Марченко "Майка Паливода обирає професію"

(видавництво "Читаріум")

Життєва, кумедна та глибока історія про дев’ятирічну Майку, її майже чотирнадцятилітнього брата Захара та їхню родину. Тут можна і від душі пореготати, і замислитися над важливими питаннями, як-от порозуміння, любов і сім’я. 

Авторка відчуває юних героїв і розуміє, яким складним і вибуховим буває перехідний вік і співжиття братів із сестрами під одним дахом. Теми вічні, а у цій книжці ще й подані сучасно. Можна читати (і реготати) всією сім’єю.

10

Сергій Жуков, Марія Тахтаулова "Україна. Від первісних часів до сьогодення" 

(видавництво "Ранок")

Обкладинка попереджає: "Приготуйся до мандрівки в часі". Якщо готові, то гайда у яскраву подорож історією України в ілюстраціях і фактах. Це путівник, із яким ви не загубитеся в історичних хащах, що тільки здалеку видаються загрозливими. Книжка розповідає про складні часи та явища, як-от війни чи Голодомор, доступною для дітей мовою. 

11

Петро Яценко "Союз радянських речей"

(видавництво "Портал")

Україна позбувається радянської спадщини, проте це не означає, що той період варто замовчувати. Книжка Петра Яценка – гібрид, що поєднує вигадану історію про мандрівку підлітка Матвія і його батька Дмитра з пізнавальними інтеграціями. Видання знайомить з радянською епохою найдоступнішим для дітей і підлітків методом – розповідає про таких самих дітей і молодь, їхнє життя, іграшки, шкільну форму та мрії про майбутнє. Корисно почитати і дітям, і батькам, і вчителям історії. 

12

"Інста, кохання, брудний посуд і конста. Норм візуальний гід по Конституції"

(видавництво "Wise Bee")

Про Конституцію говорять багато, а хто її насправді знає? З цією книжкою можна нарешті розібратися, за якими законами ми живемо, хто так вирішив і навіщо цих правил дотримуватися. Книжка пояснює дітям і підліткам їхні права й обов’язки, розповідає про те, як працює держава Україна. Тут усе, що мають знати юні громадяни.

13

Надя Біла "Ел і Ева" та Тетяна Рубан "На північ від кордону" 

("Видавництво Старого Лева" та видавництво "Наш формат")

Обидві книжки взяли приз за найкращу прозу для юнацтва. У чому секрет такої популярної підліткової літератури?

"Ел і Ева" – відверта життєва історія про підлітків, які щойно стали зведеними братом і сестрою. Вони вчаться мешкати разом, звикають до життя, що стрімко змінюється, та нових себе, які вже не діти. Авторка зображує реальне життя – підлітків з великими амбіціями, набридлою школою, шаленими вечірками і такими ж шаленими експериментами. 

"На північ від кордону" – гостра проза про особисте та загальнонаціональне. У книжці поєднані історії трьох підлітків: сімейні негаразди, побут, сподівання. Авторка показала, як не по-дитячому на життя може вплинути війна. 

14

Наталія Довгопол "Мандрівний цирк сріблястої пані"

(видавництво "Віват")

Цирк – окреме чудернацьке суспільство, що живе за своїми правилами і проходить випробування, які звичайним людям і не снилися. Тут дівчина приборкує велетенського вовка, а учасники трупи зустрічають магічних істот. Книжка з першої сторінки затягує читачів до України початку ХХ століття. Незвичайні персонажі мандрують цим світом у пошуках себе й ніколи не залишаються в одному місці надовго. А ще тут сюжет із пригодами, що не дадуть закрити книжку до ранку. 

15

Наталія Матолінець "Варта у Грі. Кров Будапешта"

(видавництво "АССА")

Це остання книжка з трилогії. Головна героїня – чаклунка Варта, яка живе у Львові й одного дня вступає у шалену Гру між темними та світлими. На кону – влада в Центральноєвропейському конгломераті аж на ціле століття. Якщо хочете історії про чаклунів, вампірів і алхіміків, що ніколи не зупиняється і постійно дивує запаморочливими поворотами, – вам сюди.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин