Пульсоксиметр і COVID-19: як ним користуватись, чи варто купити і що таке сатурація
Пульсоксиметр. Ілюстративне фото Depositphotos.com

Що таке сатурація

Пояснює Дарина Дмитрієвська, сімейна лікарка медичного центру "Мій лікар", Київ

За останні кілька місяців не-медики по всьому світу масово дізнались нове слово. Навіть два – сатурація та пульсоксиметр. 

В якийсь момент прилад навіть зник з продажу, утворився дефіцит, всі почали щодня по кілька разів надягати його на палець та, затамувавши подих, чекати відповіді, що вони не вмирають. 

Але прикол у тому, що тамувати подих – це погана ідея під час вимірювання.

Сатурація крові простими словами – це відношення кількості кисню, який фактично переносить ваші еритроцити, до тієї, яку б могли переносити. Іншими словами, такий собі ККД – коефіцієнт корисної дії еритроцитів, точніше гемоглобіну. 

Вимірюється насиченість крові киснем за допомогою променів світла та здатності кольору крові відбивати їх. 

Еритроцити з більшим вмістом кисню мають більш яскраво-червоний колір, що видно також візуально по різниці вигляду артеріальної та венозної крові. 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Що міряє пульсоксиметр 

Прилад, який вимірює ступінь відбиття променів від крові у капілярах та порівнює з максимальними показниками. 

У нормі сатурація дорівнює 95-100%, дані можуть динамічно змінюватись на фоні дихання, його затримки або навпаки після дихальних вправ.

Якщо ж наповнення крові киснем знижується, це може свідчити про проблеми у приєднанні молекул до гемоглобіну, які стаються на різних етапах:

  • не надходить достатньо повітря у легені;

  • повітря надто забруднене домішками, наприклад, вуглекислим або чадним газом, унаслідок чого утворюється карбгемоглобін або карбоксигемоглобін;

  • альвеоли заповнені слизом або фіброзно змінені, або мають іншу патологію;

  • еритроцити пошкоджуються, гемоглобін не може приєднувати кисень ефективно тощо.

Чи варто купити пульсоксиметр додому

Фахівці, що досліджують зміни в органах людей, які загинули від COVID19. звертають увагу, що в легеневій тканині часто лишається велика кількість зруйнованих еритроцитів та тромби. 

Цей процес може найперше зумовлювати зниження оксигенації крові при ковіді, що є ознакою погіршення перебігу. 

Тому так, дійсно непоганою є ідея мати вдома пульсоксиметр – не лише зараз, а й на майбутнє. 

Цей простий та швидкий метод дозволить зорієнтувати лікаря, з яким ви консультуєтесь дистанційно, щодо вашого стану, якщо за скаргами важко визначити ступінь важкості процесу.

Як вибрати пульсоксиметр

Чітких параметрів вибору немає.

Для домашнього використання достатньо мобільного пульсоксиметра, який кріплять на палець.

Як користуватися пульсоксиметром

Щоб виміряти сатурацію, пульсоксиметр потрібно розмістити на кінцевій фаланзі пальця руки або ноги, або на мочці вуха. 

Натиснути кнопку та почекати кілька секунд. На екрані з’являться дві цифри – верхня означає відсоток насичення киснем, нижня – ваш пульс.

Якщо на нігтях у вас манікюр з гель-лаком, датчик можна розмістити горизонтально, затиснувши бокові поверхні фаланги.

Результат нижче 93% можуть бути показанням до направлення під стаціонарне спостереження.

Однак показники можуть коливатись залежно від положення тіла, глибини дихання; вони знижуються, якщо у пацієнта холодні пальці та взагалі звужені судини.

Перед вимірюванням провітріть приміщення, за можливості порухайтесь, розправте грудну клітку, дихайте глибоко.

Якщо руки змерзли, розітріть їх та загрійте. Якщо показники пульсоксиметра покращуються після таких дій, значить, легені працюють добре.

Якщо у вас є скарги на респіраторні симптоми (температура до 38, кашель, біль чи дискомфорт у грудях), але показники пульсоксиметра в межах 95-100% – це чудово, отже, організм добре працює та бореться з інфекцією, забезпечує достатнє постачання клітин киснем.

Чи можна виміряти сатурацію смартфоном

Розробники додатків для сучасних телефонів вже досить давно випустили застосунки з функцією вимірювання насиченості крові киснем. 

Здавалося б – чому б ні? Зручний спосіб, порівняно недорогий (бо ці додатки все ж частіше платні), варто просто завантажити програму. Однак не все так однозначно.

У пульсоксиметрі для коректного вимірювання використовуються два джерела світла – червоне та інфрачервоне, розташовані на протилежних поверхнях. 

Вони здатні вловити різницю відбиття променів від насиченого киснем гемоглобіну та того, що має зміни. 

У випадку зі смартфоном маємо лише одну точку прикладення. 

Дослідження показали, що поки показники в нормі, вони загалом збігаються у телефоні та на пульсоксиметрі. А вже зниження сатурації смартфон може не зафіксувати. 

Подібну неточність демонструють так само "тонометри" в смарт-годинниках. 

Тому такі застосунки можна використовувати для простих вимірювань, наприклад, пульсу. Однак щось складніше краще довірити спеціальному приладу.

LIGA.Life стала інформаційним партнером кампанії "Твій сімейний лікар". Це соціальна кампанія на підтримку трансформації сімейної ланки медицини. Тому ми продовжуємо серію корисних пояснювальних матеріалів про здоров'я від українських сімейних лікарів.