Смартфон мене контролює: як провести собі цифровий детокс. Три поради
Ілюстрація: Depositphotos.com

Проживайте момент

Цікаво про здоровий спосіб життя на YouTube-каналі LIGA Life

Середньостатистична людина клікає, натискає та свайпає на телефоні понад 2600 разів щодня. 

Але те, що нам складно протистояти спокусі скролити новинну стрічку годинку-дві, не обов'язково свідчить про слабку силу волі. 

Додатки зі сповіщеннями вимагають постійної уваги, а самі застосунки й сайти розроблені так, щоб спонукати нас повертатися знову й знову. Це втомлює та виснажує. Тож хороша ідея інколи проводити digital-детокс. 

Щоб проживати й відчувати момент на повну, для початку забудьте про багатозадачність. 

Пригадайте, коли ви востаннє спілкувалися з батьками за вечерею, водночас гортаючи новинну стрічку в інстаграмі або спілкуючись з другом у месенджері.

Неврологи стверджують, що наш мозок не може по-справжньому фокусуватися на кількох речах одночасно. 

Він просто спрямовує нашу увагу з одного предмета на інший. Тож про яку вдумливу й уважну комунікацію може йтися, коли ми одночасно спілкуємося онлайн і офлайн?

Ви – господар своєї уваги. Лише ви вирішуєте, коли й кому її приділяти. 

Тож коли наступного разу під час бесіди з рідними отримаєте сповіщення про нове повідомлення або запит у друзі, подумайте: що вам зараз важливіше – перевірити соцмережі чи прожити момент з рідними. 

Любите скролити соцмережі, дивлячись серіал? Вчені мають невтішні новини для вашої пам’яті

Визначивши пріоритети, стане легше скеровувати увагу й відчувати себе тут і зараз. 

Якщо потрібно все-таки відволіктися на гаджет, відкрито скажіть про це своєму співбесіднику, щоб він не відчував до себе неповагу. 

Щоб сформувати звичку фокусувати на теперішньому моменті, не потрібно підкорювати Еверест. 

Досить регулярно робити прості дії, які допоможуть вам краще управляти своїм часом і увагою.

Наприклад, якщо хочете проводити менше часу в соцмережах, змініть налаштування додатків так, щоб вони працювали, як потрібно саме вам. 

Деякі додатки, наприклад інстаграм, нагадують, коли ви проводите в них більше часу, ніж передбачає встановлена норма.

Android і iPhone дозволяють нам перевіряти, скільки часу ми витрачаємо на різні застосунки, і встановлювати таймери на їхнє використання.

Для цього перейдіть у налаштування екранного часу за допомогою Цифрового добробуту від Google або останнього оновлення iOS. 

Коли ви помітили, що телефон постійно заважає і відволікає, бо весь час  дзвонить, вібрує чи мигтить, поставте його тимчасово на режим без звуку, покладіть екраном донизу або заховайте в кишеню чи сумку.

Помічайте трюки розробників

Коли ви підписувалися на якийсь сайт або купували щось онлайн, чи помічали ви, що інколи кольори або розміщення кнопок спонукали вас робити щось, чого вам і не особливо хотілося? 

Вжух – і небажана підписка оформлена. Такі приховані заклики та маніпуляції, вбудовані у сайт, називають переконливим дизайном, або "темними шаблонам"". 

Такий дизайн заплутує й підштовхує до того, чого ми насправді цілеспрямовано не збираємося робити.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Типовим прикладом переконливого дизайну є використання так званої кнопки The Button Bully. 

Замість того, щоб використовувати типові кнопки "так" або "ні", розробники пишуть на кнопках такий текст, який змушує нас відчувати провину або сором за те, що ми відмовляємось на щось підписатися або хочемо відписатися. 

Таким прикладом є підписка на розсилку якоїсь компанії, де на одній кнопці написано "Так, я хочу бути продуктивнішим", а на другій – "Мені подобається бездумно витрачати свій час".

Або ж пригадайте, коли ви купували щось онлайн і вам висвічувалося повідомлення "Поспішіть, за такою ціною залишилося всього шість одиниць цього товару".

Це приклад темного шаблону, який називається FOMO (Fear of missing out), що перекладається як синдром втрачених можливостей. 

Такі повідомлення створюють фальшиве відчуття тривоги й квапливості, змушуючи нас рішучо й швидко щось купувати. Хоча насправді ми навіть не знаємо, чи цей товар закінчується.

Дизайнери та розробники використовують "темні шаблони", тому що вони працюють. Але ви можете протистояти таким маніпуляціям. 

Перше ж за все, поцікавтеся, що це за техніки, і спробуйте визначати, де і коли їх застосовують. 

Наприклад, якщо на сторінці онлайн-магазину є годинник зі зворотним відліком, запитайте себе, а чи справді це терміново? 

Якщо помічаєте, що натискаєте на кнопку навіть тоді, коли не маєте такого наміру, подумайте, як сформульований текст на кнопках чи які кольори використані. Можливо, саме це спонукало вас натиснути на кнопку.

Розумійте, як працюють медіа

Як можна натренуватись розпізнавати й обходити стороною "темні шаблони", так само можна навчитися визначати, які новини й пости написані так, щоб вводити нас в оману. 

Ймовірно, ви чули про проблеми дезінформації та фейкових новин. Та вони не страшні, якщо ви розвиваєте критичне мислення й підвищуєте свою медіаграмотність. 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Читаючи новини, запитуйте себе, а з якого сайту новина? Хто і коли її написав? Про що йдеться у статті загалом, а не лише в заголовку? 

На які джерела посилається автор? Відповівши на ці запитання, ви зрозумієте, що за новина перед вами. 

Особливо уважно потрібно перевіряти новини, якщо плануєте поділитися ними з рідними чи друзями.

Якщо одна людина поділиться фейковою новиною з десятьма друзями, а ті розкажуть про неї ще десятьом, і кожен з них також її поширить, то у кілька кліків понад 100 людей повірять у неправдиву інформацію. 

Так і недалеко до масової паніки, страху або й агресії. Особливо небезпечна дезінформація про медицину, адже вона може нашкодити здоров'ю.

Якщо бачите фейкове повідомлення і хочете, щоб воно не поширювалося далі, поскаржтеся на цей запис. 

Або просто відпишіться від цієї платформи. Візьміть собі за правило писати про те, що вам не подобається в роботі якогось додатка або медіа. 

Надсилайте скарги й пропозиції, розповідайте компаніям про те, що вас не влаштовує. 

Якщо вам здається, що вас ігнорують, спробуйте вплинути на них інакше. 

Скористуйтеся іншим сайтом або додатком. Це помітять, особливо якщо це зроблять достатньо людей. І тоді, ймовірно, компанія зміниться, щоб не втратити своїх користувачів.

Такий цифровий детокс допоможе вам краще розуміти себе й виділяти час на те, що потрібно саме вам, а не розробникам ваших гаджетів.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Контролювати свої звички, пов'язані з телефоном, непросто. Але коли ви зрозумієте, чому вам це потрібно, і почнете з простих маленьких кроків, тоді гармонія прийде у ваше цифрове життя.

Пам'ятайте, що немає "правильної" тривалості використання гаджетів на день.

Важливо знайти підхід, який підходитиме вам і відповідатиме вашому стилю життя. Використовуйте наші прості поради, експериментуйте, поки не знайдете те, що працює саме для вас.

Ми зібрали ці поради, готуючи виставку про персональні дані, кібербезпеку та медіаграмотність – Data CTRL Centre (триває до 22 листопада в Центрі сучасного мистецтва М17 в Києві, а також онлайн)

Діана Сяркі, для LIGA.Life