"Українською, будь ласка". Як вивчити мову самостійно без страждань і в задоволення
Говорімо українською. Картинка з сайту Мова.ДНІК нації

Що сталося

16 січня набула чинності норма закону про мову, за якою сфера обслуговування має бути державною мовою. Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зазначив, що про перехід на українську знали всі, для підготовки було півтора року.

Утім, деякі підприємці все одно обурилися переходу обслуговування українською й подекуди почали насміхатися з цього у соцмережах.

На сторінці столичної кав’ярні Coffee Uncle Alex з’явився допис про початок "розмовного цирку" й працівники закладу відтепер будуть "балакать на украйонській молві".

Скриншот допису швидко розлетівся соцмережами й користувачі обвалили рейтинг кав`ярні у Гуглі й змусили вибачитися власника.

За словами мовного омбудсмена, тільки за перші дні дії нової норми закону до нього надійшло близько сотні звернень. На частину з них, каже, буде реакція.

"Якщо упродовж року трапляються повторні аналогічні порушення, і вони не виправляються, Уповноважений має право скласти акт, потім протокол, а після винести постанову про накладення штрафу, наразі це від 5100 до 6800 грн", – сказав Кремінь.

Штрафуватимуть працедавця, а не працівника-порушника. Кремінь припускає, що кількість скарг значно зросте після закінчення локдауну, коли відкриють заклади громадського харчування.

Як підтягнути українську: три принципи

Вчителька української мови Наталія Вуйтік розповіла LIGA.Life, як легко і цікаво вивчити українську мову.

За її словами, вивчити мову самостійно можна, дотримуючись кількох принципів. Найперше – оточити себе українською: дивитися фільми, читати книжки, слухати українську музику. Треба постійно її чути.

Інший спосіб – вивчати мову за підручниками. 

"Їх зараз багато, є як для іноземців, які вивчають українську, так і посібники для тих, хто живе в Україні й може оточити себе україномовним середовищем. Але з книгами є нюанс. У 2019 році набув чинності новий правопис, про що багато розповідали у ЗМІ. І якщо підручник чи посібник виданий до 2019 року, можуть бути моменти, коли те, що написано у посібнику, не співвідноситься з правописом", – пояснює Вуйтік.

Як приклад, наводить уроки української для шестикласників, які вона готувала для Всеукраїнської школи онлайн. Була тема про закінчення іменників у родовому відмінку (змінилося використання закінчень на -у, -ю, -а, -я).

"У підручниках, які діти мають у школах, ці зміни не враховані. Підручники видали  раніше, ніж ухвалили правопис. Тож навіть коли йдеться про навчання дитини, а тим паче дорослого, важливо, щоб люди розуміли, що є така книжка – правопис. Хто вивчають українську, добре, якби вони її мали", – наголошує вчителька.

Третій спосіб вивчення – з педагогом. Він найефективніший, оскільки вивчати мову простіше, якщо поряд є той, хто скерує у правильному напрямку й допоможе розібратися зі всіма правилами.

Вчимо українську без зубріння і застарілостей

Вуйтік вважає, що вивчати мову треба на сучасних та реальних прикладах і без зазубрювання й страждань. 

Щоб зацікавити дітей, пояснювати правила можна на словах з діалогів улюблених мультфільмів. 

Для підлітків можуть бути цікаві мовні влоги, але вони мають бути короткі і співвідноситися з їхньою реальністю.

"Для дитини 13 років слово "колгосп" не викликає асоціацій з реальністю. Треба знаходити точки дотику, шукати їх у піснях, які слухає сучасна молодь. Їм заходить сучасний український реп. Можна брати фрагменти з текстів тієї ж Alyona-Alyona", – каже вчителька.

На своїх уроках вона навіть використовує інструкції до пральних машин. Наприклад, для вивчення  наказового способу дієслова.

"Простір для вивчення мови широкий, українська мова є скрізь. І вправою може бути як інструкція для пральної машинки, так й оголошення з під’їзду. Це реальна мова з реального життя", – розповідає Вуйтік. 

Як вивчити мову без зусиль і репетитора

Достатньо мати інтернет, щоб дивитися навчальні відео на YouTube, можна зареєструватися як вільний слухач на Всеукраїнській школі онлайн і просто слухати уроки.

А ще – слід регулярно виділяти час для вивчення мови. Хоча б пів години на день. 

"Ще один хороший спосіб – читати вголос українські тексти. В ідеалі краще читати, записувати на диктофон і слухати, але можна просто читати вголос. Бо так людина чує, як вона проговорює, виникають питання, як ставити наголос, що означає те чи інше слово. Це активне вивчення", – пояснює вчителька.

Єдине, чого не радить робити – довіряти старим підручникам, виданим ще у 80-ті-90-ті роки минулого століття, адже мова – живий організм, який постійно розвивається і варто зважати на те, щоб обирати сучасні книги. 

"Краще прочитати кілька вправ у різних книжках, ніж цілий вечір вбити на те, щоб щось зазубрити. Я проти вивчення методом страждання. Треба вчити методом любові", – додає з усмішкою Вуйтік.

Які книжки й ресурси допоможуть вивчити мову

Щоб краще засвоїти мову й зрозуміти правила, вчителька радить користуватися книгами або ж зареєструватися на ресурсах, які допомагають з навчанням.

Книжки з української

Правопис  

"Чути українською" Ольга Дубчак

"100 експрес-уроків української" (є дві частини)

"Українська мова. Правопис у таблицях" (рік видання — 2020, уже видана за новим правописом)

Українська мова як іноземна

"Крок" (є 2 частини — перша для рівнів А1-А2, друга — В1)

"Яблуко" (для рівнів А2-В1)

Влоги

"Мені подобається влог для підготовки до ЗНО "На всі двісті", але його можна дивитися і для загального вивчення української", – каже Вуйтік.

Хороші відео від EdEra

Або "Лайфхаки з української мови"

Тренажер з правопису української мови — сайт, де є відео, теорія, і вправи.

Також радить використовувати платформу "Всеукраїнська школа онлайн".

"Я так багато розповідаю про цей проєкт не тільки тому, що сама там працюю. Є три важливі моменти щодо цієї школи: зареєструватися можуть не тільки учні та вчителі. Можна поставити статус "Слухач" і подивитися всі уроки з 5 по 11 клас, таким чином надолуживши шкільну програму", – пояснює вчителька.

Каже, всі уроки перевіряли експерти Українського інституту розвитку освіти (вони визнані МОН, схвалені, а влоги на ютубі такого етапу перевірки не мають). Також викладачів консультував ЮНІСЕФ з питань інклюзивності уроків.

Участь у школі безкоштовна, і кожен може подивитися короткий відеоурок, пройти тест і завантажити конспект.