Водій вас не бачить. Які правила безпеки на дорогах без освітлення
Фото: EPA

З 10 жовтня українські міста та села живуть в режимі економії електроенергії. Вуличні ліхтарі та світлофори також вимикають або приглушають. 

Протягом 10-23 жовтня в Україні загинув 51 пішохід, 38 з них – у темний час доби. Це на 25% більше, ніж за попередні два тижні, коли відключень вуличного світла ще не було.

Про це повідомив у етері "Сніданку 1+1" перший заступник Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.

LIGA.Life розпитала Дениса Дмитрова, засновника сервісу Штрафи UA, про правила безпеки на дорогах в темний час доби та за умов відсутності вуличного світла.

Чому видимість на дорогах – це важливо

"Якщо ви бачите машину, це не означає, що водій бачить вас. Якщо на вулиці темно, а ви одягнені в чорний чи темно-синій/зелений одяг, то водій вас побачить, лише під’їхавши впритул – 10-20 м. А це критична відстань, де горя майже не оминути", – наголошує Денис Дмитров.

Водій вас не бачить. Які правила безпеки на дорогах без освітлення
Денис Дмитров

Він додає, що не треба казати: "Я – пішохід. Це не моя проблема, у водія є фари". Так, за правилами дорожнього руху, якщо пішохід вийде на дорогу без світловідбивних елементів, покарання не буде. Але це питання безпеки, бо водій може не постраждати від зіткнення з пішоходом, натомість пішохід може втратити здоров’я або життя, каже Денис.

Тому слід користуватися базовими правилами безпеки як водіям, так і велосипедистам та пішоходам.

Якщо ви пішохід

  • Одягайте світлий одяг – жовтий або білий. Так відстань вашої видимості для водія збільшиться до 55 м. Це підвищує шанси, що гальмівного шляху буде достатньо для зупинки авто.

  • Візьміть з собою ліхтарик або причепіть на руку/наплічник/шапку велоліхтарик, який світить червоним/зеленим/жовтим і має режим миготіння.

  • Носіть світловідбивні елементи: флікери або браслети, стрічки, нашивки та стікери для одягу, брелоки на сумки та рюкзаки, спецжилети та сумки. У такому разі водій вас побачить за 150 м та вчасно загальмує. 

Водій вас не бачить. Які правила безпеки на дорогах без освітлення
Фото: Depositphotos

"Обираючи новий верхній одяг, зверніть увагу на наявність вшитих світловідбивних елементів. Зазвичай вони не вирізняються вдень, але вночі можуть вас врятувати. Також є верхній одяг, виготовлений із тканини, яка відбиває світло", – додає експерт.

Важливо: світловідбивні елементи мають бути на верхній частині тулуба. Адже водії можуть не розгледіти вставки на кросівках чи флікери на гомілці. Краще одягайте їх зверху на рукав куртки. 

Якщо ви водій

Слід:

  • знизити середню швидкість;

  • контролювати "сліпі зони" – ділянка дороги, яку водій може не побачити через особливості конструкції авто. Наприклад, під час повороту водій може не побачити людину, тварину чи предмет, розташовані збоку від повороту;

  • вмикати фари: "Світло в автомобілі не для того, щоб водіям було видно дорогу, а щоб авто було видимим для інших учасників дорожнього руху". Так в сучасних моделях є вбудовані ДХВ (денні ходові вогні), які водій вимкнути не може. Вони не споживають багато енергії, але роблять машину видимою, додає Денис.

Якщо ви на велосипеді

Водіям велосипедів слід мати спереду ліхтарик з білим світлом, ззаду – червоним. Вони мають бути не дуже потужними, щоб не засліпити водіїв машин, перехожих та інших велосипедистів. Мають бути ще світловідбивні елементи на колесах, педалях чи рамі.

Детальніше про велосипеди читайте також: Купити велосипед в Україні: як правильно підібрати. Інструкція та ціни

Якщо гуляєте ввечері з собакою/котом

Водій вас не бачить. Які правила безпеки на дорогах без освітлення
Фото: Валентина Поліщук/LIGA.net

Купіть нашийник, який миготить або відбиває світло. Також у пригоді стане світловідбивний одяг для чотирилапих або наліпки на нього. 

Читайте також: Як готувати, грітися та чим зайняти дітей, коли вдома немає електрики