Зміст:
  1. Коли починати говорити з дітьми про гроші
  2. Як навчити дитину користуватися грошима
  3. Про гроші мають говорити в школах

Пояснює LIGA.Life головна експертка з фінансової обізнаності Національного банку, кандидатка економічних наук Олена Тригуб.

Коли починати говорити з дітьми про гроші

 

Якомога раніше. Як показує досвід інших країн, у яких непоганий рівень фінансової грамотності, починають з дитсадка. Наприклад, з малечею можна порахувати, скільки коштів потрібно, щоб спекти піцу.

У процесі гри діти зрозуміють, як користуватися грошима, як все ретельно розрахувати, можливо, треба буде скласти план покупок. У результаті у дитини формується розуміння, як отримати те, чого прагнеш. 

Коли ми проводимо урок фінансової грамотності для школярів, пропонуємо розрахувати бюджет мандрівки (куди їм би хотілося). Це те, що зазвичай дітям цікаво. Або ж як накопичити гроші на новий комп'ютер чи велосипед.Так вони розуміють, що гроші – це серйозна справа і потрібен час, щоб втілити мрію у життя.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для український родин

Дитина має добре орієнтуватися у витратах, у джерелах доходів. Тому що асоціація з доходами – тільки зарплата. Хоча насправді є активні та пасивні (здача квартири в оренду, депозит) доходи. 

Дитина має розуміти, як визначати фінансові цілі та складати план. Наприклад, якщо дитина живе у сім'ї з невеликим доходом, це може відображатися на її сприйнятті світу і мотивації до розвитку. Але ми можемо показати їй, що люди, які сьогодні успішні й відомі на весь світ, теж часто починали не з позитивних умов. Але у них була ціль і вони крок за кроком виконували свій план і досягали успіху. 

Важливо дітям зі шкільного віку пояснити, що таке борги.

Наприклад, споживче кредитування. З одного боку плюс у тому, що воно розвивається і люди можуть собі більше дозволити, але з іншого – багато людей не вміють управляти своїми боргами. Потрібно пояснити, що борг варто погашати, не накопичувати. 

Також слід пояснити, як заощаджувати кошти. Більшість українців вважають за краще зберігати кошти у готівці і тільки 12% зберігають кошти на ощадних рахунках. Нині багато банків пропонують автоматичне відрахування якоїсь частини доходів на ощадний рахунок. 

З дітьми обов'язково слід поговорити про фінансові та економічні ризики. Це складні питання, але дитина зі шкільного віку має навчитися критично мислити і розуміти, що, наприклад, розміщуючи кошти на депозитному рахунку або беручи кредит, треба добре вивчити, що це за фінансова установа, що варто ретельно читати договори і повністю розуміти, на що можна наразитися і як потім відстояти себе. 

Як навчити дитину користуватися грошима

Батькам не треба відмовлятися давати дітям гроші. Якщо це стане табу, у майбутньому це може призвести до великих проблем.

Починати треба з маленьких сум. Наприклад, дати гроші купити хліб чи молоко.

Так дитина усвідомить, що поки вона дійде до магазину, вона повинна прослідкувати, щоб ці гроші по дорозі не випали з гаманця чи кишені, а також порахувати, чи правильно їй дали решту. 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для український родин

Потім можна перед дитиною ставити інше завдання – накопичити гроші. Діти весь час щось просять, тож можна запропонувати накопичити гроші на улюблену іграшку.

Дитина буде накопичувати, рахувати, скільки вже є і скільки грошей їй ще залишилося зібрати й так буде вчитися досягати своєї цілі. Це можна починати з молодшої школи або й садочку. 

Щодо кишенькових грошей. Батьки дають дітям гроші на обіди та проїзд, і це дозволяє дітям навчитися розпоряджатися коштами. Вважаю, що дітей варто заохочувати.

Можливо, не за кожні 10 чи 12 балів розплачуватися, але це певний момент, який може дисциплінувати. А також діти привчаються, що гарна праця не повинна бути безкоштовною.

Це також дозволить їм досягати своїх цілей у професійному житті.

Не вважаю, що варто платити дитині за те, що вона поприбирала свою кімнату або помила посуд.

Потрібно пояснити, що ми живемо у родині, це наше спільне "підприємство". Батьки витрачають гроші, щоб купувати одяг, їжу, оплачувати комунальні послуги. Ти можеш зробити свій внесок, поприбиравши у кімнаті, вигулявши собаку чи поливши квіти. Потрібно дітей привчати, що вони мають робити свій внесок.

Якщо у дитини є потяг заробити гроші, важливо, щоб батьки їй у цьому допомогли.

У мене був приклад, коли у знайомого дитина дуже хотіла заробити гроші під час літніх канікул. Знайшла в інтернеті оголошення по розклеюванні оголошень. у результаті дитину надурили і у неї зник запал.

Тому добре, якщо є можливість домовитися з кимось знайомим, щоб дитина могла попрацювати. Так вона зможе привчатися до грошей і розуміти, що година праці – це доволі важко і зможе більше цінувати працю батьків. 

Банківські картки – корисний інструмент фінансового навчання. Такі картки зазвичай прив'язані до рахунків батьків і тому вони повністю можуть відстежувати рух коштів. 

Для України навчання фінансової грамотності дітей дошкільного чи навіть шкільного віку – поки що недосяжний рівень. У грудні 2018 року Нацбанк разом із проєктом USAID "Трансформація фінансового сектору" проводили дослідження, яке дозволяє порівняти розвиток України з іншими країнами світу. 

Ми виявили, що рівень фінансової грамотності українців 11,6 з 21 можливого балу. Це нижче, ніж навіть у Грузії, Росії чи Білорусі.

Не кажу вже про розвинені європейські країни. Найнижчий рівень фінансової грамотності у групі від 18 до 24 років (10,6 бала).  Це тому, що у людей цієї вікової групи немає ані достатніх фінансових знань, ані досвіду. 

Про гроші мають говорити в школах

 

Мало шкіл викладають фінансову грамотність. З 2012 року Нацбанк спільно з Міносвіти та USAID започаткували пілотний – проєкт міждисциплінарний урок фінансової грамотності. У 2019 році проєкт завершився. У ньому взяли участь всього 1200 шкіл. Це лише 10% в Україні, тому досягти вагомого результату важко.

Але позитив у тому, що ця дисципліна почала з'являтися у навчальних планах і минулого року Міносвіти вирішило, що ця дисципліна буде обов’язково-вибірковою. Тобто буде не просто факультатив, а школи зможуть обирати, який предмет викладати з-поміж чотирьох дисциплін (ще інформатика, праця і мистецтво). 

Було б добре, якби батьки займали активну позицію щодо вивчення фінансової грамотності. Але вони мають бути проінформовані, що у них є можливість обрати цю дисципліну. 

Дослідження показало, що 70% українців хочуть, щоб їхніх дітей навчали у школі, як розпоряджатись грошима.

Люди розуміють, що ці навички їхнім дітям знадобляться у дорослому житті й від цього залежатиме їхній добробут. 

Фінансова грамотність дає розуміння, як вберегти добробут родини у період криз, як підготувати подушку безпеки, з якими фінансовими установами можна мати справу, які заощадження будуть захищенні, а які ні.

Така дисципліна має бути практичною, на реальних кейсах, щоб навчити дітей розпоряджатися власними фінансами.

Вони мають знати, як скласти сімейний бюджет хоча б на тиждень. Керування сімейним бюджетом може значно покращити добробут родини. Люди мають розуміти, який у них обсяг витрат на тиждень або на місяць.

Коли люди починають записувати щодня витрати, вони для себе багато цікавого знаходять. Наприклад, з'ясовують, що багато п'ють кави.

Якщо порахувати скільки за тиждень на це йде грошей, то, можливо, можна не відмовитися повністю, але значно зменшити витрати на це.