Міністерство цифрової трансформації попросило компанію Google залучити незалежних українських редакторів, щоб підбирати контент для українського YouTube Music і YouTube.
Навіщо? У Міністерстві пояснюють це тим, що зараз на стартових сторінках українським користувачам пропонують російський контент. А це – "неприпустимо, коли в країні війна".
Тому Мінцифри пропонує дати українським редакторам право корегувати контент, каже міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Цю пропозицію він озвучив під час зустрічі з віцепрезидентом Google з питань міжнародних справ та суспільної політики Караном Бхатія. Які шанси, що ця ініціатива втілиться в життя, LIGA.Life запитала ексголову Яндекс.Україна Сергія Петренка.
Не дуже зрозуміло, що мається на увазі під "підбором контенту". В YouTube щосекунди завантажують мільйони годин контенту.
Живі редактори не впораються з завданням, навіть якщо всією Україною розпочнемо це робити.
Наше бажання вплинути на великий медійний продукт, який транслюється на країну, зрозуміле.
Але насправді я жодного разу не чув кричущих історій, де YouTube в Україні навмисно та упереджено просуває російський контент, а український не показує.
YouTube також оперативно реагує і блокує канали людей під американськими санкціями.
Не думаю, що Google на це піде. Якщо правильно розумію механізми модерації Google, зокрема, в YouTube, це продукт не редакційний, а радше автоматичний.
Цим питанням займаються машини з певною участю відібраних і навчених самою компанією Google людей.
Підозрюю, що практично неможливо під’єднати незалежних редакторів в одній із країн, до того ж не найбільшій з точки зору трафіку, бізнесу і населення.
Плюс незрозуміло, за яким принципом фільтрувати контент.
Останні роки на тлі президентських виборів в Америці, пандемії COVID-19 та інших питань модерація, алгоритми, які пропонують нові статті та ролики, – чутлива тема для американського ринку (головного ринку для Google, Facebook, Twitter). Вони до Верховної Ради ніколи не приходили, а на слуханнях у Сенаті бувають регулярно.
Думаю, у відповідь на спробу українського уряду сказати: "Нам теж трохи підчистити", Google ввічливо посміхнеться, пообіцяє не припускатися помилок, але нічого не зробить.
Не думаю, що Google якось втручатиметься. Складно зрозуміти, як фільтрувати контент і чому. Не показувати передачі Першого каналу або Скабєєву? Мені їх і тепер не показують, натомість, показують ролики російських авторів про смартфони.
Алгоритми цілком справляються. Так, у трендах є російські музиканти. Але є і український контент. Фільтрувати все російське – цензура. За що, наприклад, банити проукраїнського історика Андрія Зубова? Не думаю, що є якийсь зовнішній отвір Google, куди можуть прийти організовані редактори та почати говорити: "Це давайте, а це – ні".
Підозрюю, що YouTube має механізм реакцій на явно протизаконні речі. Але в інших випадках бажання відбирати контент вручну – це активна модерація, яка не відповідає ідеології сервісу.
Якщо дійсно існують точки, куди можна під’єднати команду редакторів, які би за своєю ініціативою "витягали руками" якісь ролики – це сувора таємниця сервісу, до якої мають доступ обмежене коло осіб. Напевно, є внутрішні механізми, але щоб вивести їх назовні? В жодному разі.
Адже передбачається, що все працює максимально автоматично. Це корисно і для компанії, і для користувача. Будь-яке ручне обмеження ламає красиву модель.
Нагадаю, що Google спокійно мириться з моторошними багами, бо "машинка так вирішила". Пам'ятаю, як вони розклали на карту України відомості про знайдені банкомати, і це був суцільний жах – банкомат з вокзалу Дніпра знаходився в Одесі. Їх це абсолютно не бентежило, через кілька місяців все автоматично налагодилося. Якби не полагодити автоматично, ніхто би не поліз "руками" виправляти.
Потрібно ще розуміти місце України в системі пріоритетів Google (принаймні раніше у компанії була концепція декількох рівнів країн).
Америка – це ринок № 1. Далі за важливістю йдуть приблизно сім ринків, наприклад, Велика Британія, Канада, Росія.
А ще далі - 40-45 країн, до яких анонси нових сервісів і все інше доходить пізніше. Україна в цій групі.
Ніяково про це нагадувати, але з точки зору будь-якого інтернет-сервісу Росія або Туреччина – вигідніші і значущі ринки, ніж Україна.
Тим більше Google – "машинка" зі зворотним зв'язком. Вона бачить, що в Україні багато дивляться російськомовного контенту або зробленого російськими авторами. Тому природно "не рубатиме" показники сервісу.
Ні. Все ж варто пояснювати компанії Google, що є цікава і корисна країна Україна. Але було би корисніше на державному рівні обговорити відкриття для українських авторів, бізнесів і користувачів функцій, які доступні в сусідніх країнах, але не в Україні.
Повідомлялося, наприклад, що під час зустрічі обговорили участь українців у спеціальній програмі підтримки креаторів YouTube Shorts.
Це добре, але насправді в Україні недоступні доволі багато функцій YouTube.
Наприклад, у нас немає функції "суперчат" – коли під час прямого ефіру користувачі можуть надіслати "чайові" ведучому прямого ефіру. У Росії, Європі ця функція є. Звісно, тут вступають в гру питання бізнес-процесів і ділової доцільності викочувати країні ту чи іншу функцію.
Коментарі