5 лайфхаків, як розпізнати брехуна, з книги "Словник мови тіла"
Брехун уважно вдивлятиметься в ваше обличчя
За даними різноманітних досліджень, озвучених на TED, нам у середньому брешуть від 10 до 200 разів на день.
Причому щодня ми самі разок чи двічі впевнюємо себе ж у неправдивих речах. Але як підловити на брехні, поки ми ще тільки очікуємо на розробку пристроїв, що зчитують думки?
"Тіло віками натреноване реагувати рефлекторно, і свідомість технічно не встигає за його несвідомими реакціями.
Обман – це свідоме зусилля, але проблема в тому, що спочатку людина приймає несвідомі рішення.
Тіло цілком несвідомо стежить за диханням, водним балансом чи обміном речовин, і тільки потім віддає наказ свідомості, що нам потрібно: поїсти, попити води тощо. Ця команда вимагає часу на обдумування. Ось так і виникає той проміжок між реакцією тіла і свідомим зусиллям, спрямованим на обман.
Можна навчитися так контролювати своє тіло, що більшість не зможе вас "прочитати". Все залежить від майстерності – якщо ви зустрінете більш досвідченого спостерігача, то він все одно зчитає, що ви брешете.
Проте переважна більшість людей зосереджені на собі, а не на поведінці співрозмовника, тож можна натренувати навички до такого рівня, що 98% людей не зрозуміють справжньої суті ваших жестів.
На мій погляд, повністю приховати невербальну інформацію практично неможливо, але це, на щастя, і не потрібно", – пояснює бізнес-консультант, коуч Сергій Сліпченко.
Що ж, невербальні знаки не брешуть: їх значно важче контролювати, аніж слова. Джо Наварро ще підлітком зрозумів це і захопився людською поведінкою, занотовуючи спостереження про дії інших у свій щоденник.
Кілька тисяч таких записів знадобилися йому згодом під час роботи у ФБР, де такі знання якраз і треба, аби ловити шпигунів і вербувати нових агентів.
Свої дослідження Джо виклав у книжці "Словник мови тіла" та зручно за розділами розподілив жести й манери відповідно до різних частин тіла, де вони знаходять свій прояв.
"Така поведінка не обов’язково свідчить про обман – лише про прагнення зрозуміти, чи визнаєте ви те, що кажуть. Емпіричне правило: той, хто говорить правду, просто доносить інформацію до слухачів, тоді як брехун намагається їх переконати", – зазначає автор.
Зазвичай, коли ми розповідаємо щось, то не схильні пильно вдивлятися в обличчя співрозмовника.
Ми згадуємо щось, відводимо погляд вверх, вниз чи вбік, залежно від того, яку саме пам’ять ми залучаємо під час спогадів (візуальну, текстову тощо).
А ось перевірка, чи поведеться людина, чи довіряє, відбувається шляхом ретельного спостереження за рисами того, кому брешуть.
Раніше помилково вважали, ніби саме відведення погляду є обманом, але це не так.
Брехун не контролює дихання
"Багато людей, збираючись повідомити погані або неприємні новини, швидко та досить голосно вдихають повітря через ніс, щоб їх почули, перш ніж вони заговорять.
Я бачив цей жест як відповідь на запитання, що хвилює, або тоді, коли хтось збирається збрехати.
Волоски в носі та пов’язані з ними нервові закінчення дуже чутливі до вологи, руху повітря й дотиків. Швидке вдихання стимулює їх, на мить зменшуючи страх перед потребою повідомити щось тривожне", – зазначає автор.
Можливо, ви й самі помічали, як брехуни часто на показ вдихають повітря, перш ніж збрехати.
Особливо про щось нібито сумне (*сутужно втягує носом повітря* "На жаль, я не зможу з тобою зустрітися. Приїхала тітка з Конотопу, так раптово, мені аж прикро").
Ще ж один показник, кардинально інакший – навпаки затримка дихання. Дуже часто ми це робимо в напружених ситуаціях, і це стає помітним, коли людина нервує під час брехні. Затримка дихання – частина нашої фізіологічної реакції "бий або тікай". До речі, часто детектор брехні саме на це й орієнтується.
Самовдоволення
Коли брехун бачить, що йому вірять, він часто не може втримати задоволення: недоречно посміхається, потирає долоні, навіть ледь помітно висовує язик:
"Коли людина висовує язик між зубами, іноді не торкаючись губ, це може означати, що їй зійшло щось із рук або її на чомусь спіймали", – пише Джо.
Однак тут треба знати контекст – інколи висовують чи прикушують язик ті, хто просто зрозумів, що припустився помилки чи сказав щось зайве.
Брехун менше робить рухів руками
"Коли люди кажуть неправду, то зазвичай менше жестикулюють, обмежуючи рухи руками".
"Це може допомогти розпізнати брехню, хоча інколи просто вказує на сором’язливість або дискомфорт. Важливо знати, як поводиться людина в повсякденних ситуаціях", – зазначає автор.
Це можна помітити особливо тоді, коли раптово руки стають пасивними чи скутішими посеред розмови.
Коли людина почувається в комфорті, то схильна активніше жестикулювати, а ось невпевненість призводить якраз до обмеження цього.
Покашлювання чи прочищення горла
"Люди часто покашлюють або прочищають горло, якщо їм потрібно впоратися з чимось складним. Важливе запитання, на яке важко відповісти, також може спровокувати цю реакцію. Я помітив, що дехто покашлює чи прочищає горло, коли говорить неправду", – каже Джо.
Також ця поведінка може свідчити, що людина нервує, бо під час хвилювання з’являється сухість у роті.
Загалом, щоб зрозуміти, що вас обманюють, потрібно уважніше ставитися до співрозмовника, відмічати його звички, особливості, раптову зміну жестів та інтонацій.
І лише завдяки пильності ви зможете створювати враження, ніби й справді вмієте читати думки.