5 популярних вигадок про вакцини проти COVID-19 – пояснює фактчекерка Альона Романюк
Фейки з Росії, видалені Facebook'ом
Маячня про вакцини проти COVID-19, поширена ботами десь у світі, потрапляє в Україну за тиждень-два, перекладена російською та ще більше спотворена.
Американська компанія Facebook видалила понад 300 акаунтів з Росії, які публікували фейки про західні вакцини проти коронавірусу. Мережа акаунтів працювала на різних платформах, насамперед вона цілилася на аудиторію в Латинській Америці, Індії, США.
Головна редакторка проєкту "По той бік новин", який бореться з неправдивою інформацією, Альона Романюк каже, що запущені на тих територіях іноземні фейки потрапляють в український медіапростір через тиждень-два. Додає, що більшість фейків про протиковідну вакцину – інтернаціональні.
Неможливо визначити країну походження, чітко не відстеживши першу точку вкиду тієї чи іншої маячні. Втім, до України іноземні фейки переважно приходять, перекладені російською мовою та ще більше спотворені. Саме з Росії надходять цілі дезінформаційні кампанії.
Наприклад, на тлі просування вакцини Sputnik V у нашому середовищі поширювали фейки проти вакцин неросійського виробництва Pfizer, AstraZeneca, Moderna й інших.
"Саме з Росії прийшла дезінформаційна хвиля проти вакцини CoviShield/AstraZeneca", – каже Романюк.
Вона пояснює, що фейки часто трансформуються. Багато популярних побрехеньок про протиковідні вакцини виникли з маячні про інші вакцини. Коли кілька років тому Україна почала купувати вакцини в індійському Інституті сироватки крові, виникла когорта фейків про індійський "шмурдяк".
"Хоча в Інституті виробляють якісні вакцини, які мають прекваліфікацію ВООЗ, маячня ширилася, і потім ці вкиди трансформувалися у фейки про CoviShield", – нагадує вона.
Фейк про вакцини продовжує мутувати. Проєкту "По той бік новин" знову почали надсилати конспірологічні історії. Спочатку були версії про те, що через вакцини всіх чіпують. Тоді, коли почалися випробування і реєстрація вакцин, почали говорити, що мРНК-вакцини роблять із людей мутантів, змінюють гени, призводять до безпліддя, впливають на потомство тощо.
Тож які найбільш популярні фейки гуляють з приводу вакцини проти ковіду? Ось топ-5 від Альони Романюк.
мРНК-вакцина впливає на ДНК
Переважно ці фейки спрямовані проти вакцин Moderna та Pfizer. Основний меседж – мРНК-вакцина зробить з нас генетично модифікованих людей. Ніхто не пояснює, що це означає, але жах наганяють. Багато людей вірить у можливі генні мутації після щеплення.
Лікарі та фактчекери спростовують цю маячню та пояснюють, що мРНК-вакцини безпечні та ефективні.
мРНК-вакцина проти COVID-19 не змінює і не може змінити геном людини.
Вона загалом не може будь-як взаємодіяти з нашою ДНК, бо ніколи не потрапляє в ядро клітини, де розташована ДНК.
Якщо звичайна вакцина містить інактивований вірус, то РНК-вакцина – це набір "інструкцій" (послідовність мРНК), які допомагають клітинам побудувати стійкі до хвороби антитіла.
Немає підстав вважати, що мРНК-вакцини можуть серйозно нашкодити здоров’ю людини або спричинити смерть. У клінічних випробуваннях протиковідні мРНК-вакцини не призвели до смертності.
Пандемія спланована, її придумали для скорочення населення людства
Конспірологічна теорія трансформувалася відповідно до того, як виникали нові дані про COVID-19.
Наприклад, спочатку поширювали неправду про те, що коронавірус "косить" тільки азіатів. Потім – що його винайшли для винищення старшого покоління (серед якого була найвища смертність). Зараз же з новими даними про штам Дельта почали поширювати фейк про те, що коронавірус придумали, щоб знищити молодь.
Загальний меседж цих теорій змови – коронавірус придумала світова влада (фармацевти, Китай, США, хтось із закулісся), щоб зменшити кількість населення (знищити пенсіонерів, молодь, азійців, китайців) або керувати усім людством через вакцини (чіпи, вежі 5G тощо).
Їх поширюють не тільки онлайн. У Києві та інших містах України на автобусних зупинках і стовпах розвішували конспірологічні листівки про "біологічну зброю і глобальний геноцид через щеплення".
Неправда про VAERS
VAERS – американська Система звітування про несприятливі події, які сталися після щеплення. Сумісним керуванням VAERS займаються Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC) і Адміністрація США з контролю над продуктами харчування та ліками (FDA).
VAERS не призначена виявляти несприятливі наслідки вакцинації. Мета системи – фіксувати всі повідомлення про "побочку", що надходять, щоб знайти можливі слабкі місця в безпеці вакцини і далі їх ретельніше дослідити.
Надсилати повідомлення може будь-хто охочий. Тому звіти можуть містити неточну, випадкову чи неперевірену інформацію.
Систему активно використовують для поширення брехні. Мовляв, у VAERS можна подивитися кількість померлих через протиковідну вакцину. Наприклад, кілька місяців тому в Системі з'явилося повідомлення про смерть дворічної дитини після щеплення Pfizer у лютому. Це неправда. Бо дворічна дитина що тоді, що зараз не могла отримати щеплення – дітей у такому віці не вакцинують від коронавірусу. Лише в березні 2021 року компанія Pfizer уперше щепила дітей до 12 років у ході дослідження.
Є думка, що в Україні взагалі не фіксують побічні реакції на вакцини. Це теж неправда. Просто у переважної більшості вакцинованих немає важких станів. Біль у руці, втома, температура – нормальні ефекти. У випадку важкої "побочки" пацієнту треба, насамперед про це сказати сімейному лікарю. А вже медпрацівник повідомляє про це Державний експертний центр МОЗ України, заповнивши електронну карту-повідомлення про несприятливу подію після імунізації в Автоматизованій інформаційній системі з фармаконагляду.
Знову 5G
Від початку пандемії поширювали фейк, що коронавірус – наслідок роботи веж 5G, бо "5G-мережа вбиває імунітет". Потім додалася брехня, що через ці вежі люди задихаються, що вірус може передаватися за допомогою технологій 5G.
Але ці хвилі не здатні впливати на ДНК людини чи пошкодити клітини.
Науковці підкреслюють, що, на відміну від випромінювання на вищій частоті, від сонця або медичного рентгену, радіохвилі у 5G недостатньо сильні, щоб нашкодити людині.
Ідея, що 5G-мережа є способом передавання ковіду, також суперечить науковим знанням і здоровому глузду.
Коронавірусна хвороба – інфекційне захворювання, яке передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом.
Пізніше з'явилася конспірологічна теорія, що за допомогою вакцин нас "чіпують", а за допомогою вишок 5G керуватимуть вакцинованими через "чіпи". Є люди, які досі в це вірять.
Коли Кабмін відтермінував запуск 5G в Україні до липня 2022 року, виник фейк, що це через низький рівень вакцинації. Мовляв, поки мало людей вакциновано, і якщо їх "відключити", буде дивно і дуже помітно "всесвітню змову". Щоб зробити це, чекають, поки кількість провакцинованих зросте.
Вакцина викликає у жінок безпліддя та ріст грудей
Ще один приклад мутації фейку. Спочатку побрехенька стосувалася безпліддя у чоловіків через коронавірус. Почалося з публікації, в якій китайські лікарі з медцентру вуханської лікарні припустили, що коронавірусна інфекція може спричинити проблеми чоловічої репродуктивної системи. Насправді немає клінічних доказів, а цю публікацію без пояснення причини видалили з офіційного сайту адміністрації китайської провінції Хубей.
Навесні 2020 року у кількох спільнотах брехню про чоловіче безпліддя трансформували у фейк "усі, хто перехворіли на COVID-19, стають безплідними".
Коли вакцини почали виходити на стадію випробувань на людях та стадію реєстрації, псевдоексперти почали поширювати в мережі старі фейки про безпліддя через коронавірус, трансформувавши їх у фейки про вакцини. Історія про безпліддя у вакцинованих жінок трансформована, зокрема, з історії про безпліддя у тих, хто перехворів на COVID-19. Що одне, що інше – неправда.
Груди після щеплення теж не збільшуються. Але корені історії пояснити легко. Дослідження доводять, що внаслідок вакцинації можливе збільшення лімфовузлів у пахвових западинах, тому і може здатися, що груди збільшилися. Це відносно поширене явище з тимчасовим ефектом.