А що якщо: їсти забагато солі
Сіль. Фото Depositphotos.com

Сіль це... 

Сіль - це близько 40% натрію і 60% хлориду. І те, що ми дуже часто додаємо до своїх продуктів. 

Натрій - важливий мінерал для оптимальної роботи м’язів та нервів. Разом з хлоридом, він допомагає тілу підтримувати правильний водний та мінеральний баланс. 

Утім, якщо їсти забагато солі, можна відчути наслідки - коротко- і довготермінові, пише у своєму огляді Healthline. 

Затримка води в організмі

Наїлись забагато солі? Найперше можете відчути, що почуваєтеся більш набряклими чи одутлими, ніж зазвичай. Це трапляється, бо нирки хочуть підтримувати певне співвідношення натрію до води в організмі. Щоб їм це вдалося, вони утримують більше води, бо ви більше з’їли солі. 

Через це ви також можете більше пітніти, особливо в руках та стопах, і можете важити більше, ніж зазвичай.

Підвищується кров’яний тиск

Багаті на сіль страви можуть спричиняти сильніший потім крові венами й артеріями, що може викликати тимчасово підвищений тиск. 

Не усі можуть відчути цей ефект. Наприклад, є дослідження, яке припускає, що у людей, які постійно їдять сіль, тиск може не підвищуватися після смачно підсолених страв.

Чутливість до солі може бути спричинена генетикою і гормонами. Старіння та надлишкова вага теж посилюють вплив солі на підвищення тиску. 

Сильна спрага

Поїли солону страву - можете відчути сухість у роті і сильну спрагу. 

Тому заохочуйте себе більше пити води, щоб підкоригувати баланс натрію і води в організмі. Але тоді можете частіше хотіти в туалет. Все ж, це краще, ніж порушити цей баланс і потенційно спричинити підвищення рівня натрію понад безпечний рівень. Цей стан відомий як гіпернатріємія. Якщо її не лікувати, це може викликати помутніння свідомості, кому і навіть смерть.

Інші симптоми це складнощі в диханні, сні та зменшене уринація. 

Підвищений кров’яний тиск

Переходимо до довготермінових ефектів. 

Дослідження припускає, що багаті на сіль раціони суттєво підвищують кров’яний тиск. А зменшення солі в харчуванні може знизити його. 

Наприклад, два великі огляди показують, що зменшення солі на 4,4 г на день можуть знижувати систолічний та діастолічний тиск. 

Підвищений ризик раку шлунка

Ряд досліджень пов’язують багате на сіль харчування з вищим ризиком раку шлунка.

Огляд включає більш ніж 268 000 учасників. Він показує, що ті, які в середньому їли по 3 г солі на день, мали до 68% вищий ризик раку шлунка порівняно з тими, хто їв 1 г на день.

Механізм, який стоїть на таким ефектом солі на рак шлунка, досі до кінця не зрозумілий. Експерти вважають, що багатий на сіль раціон робить людину більш вразливою до цього року, викликаючи виразки або запалення слизової оболонки шлунка.

Ризик хвороби серця та передчасної смерті

Зв’язок між багатим на сіль раціоном, хворобою серця і передчасною смертю досі в дечому контраверсійний. 

Деякі дослідження кажуть, що багате на сіль харчування підвищує тиск та закоцюблення судин та артерій. І ці зміни можуть збільшувати ризик хвороби серця та передчасної смерті.

Одне 20-річне дослідження показує: ті учасники, які їли менш ніж 5,8 г солі на день, мали найнижчу смертність, а ті, які їли більше 15 г на день - найвищу.

Інші припускають, що багате на сіль харчування не має ефектів на серце чи тривалість життя, і що раціон з низьким вмістом солі навпаки збільшує ризик хвороби серця і смерті.

Така різниця в результатах може бути через різницю у дизайні дослідження, методах та особливостях учасників (вага, чутливість до солі тощо)