Антисептики, прибиральниці, інтернет. На що збирають гроші у школах у період пандемії
Чи дали школам гроші
Перед початком нового навчального року т.в.о. міністра освіти й науки Сергію Шкарлету закидали погану підготовку навчальних закладів до роботи в умовах пандемії коронавірусу. Експерти наголошували, що МОН не потурбувалося про те, щоб закупити маски та дезінфектори для шкіл.
Сам же очільник відомства наголошував, що фінансова складова не така важлива, а головне, як директори шкіл організують роботу.
"Україна не пасе задніх у рекомендаціях організації освітнього процесу. Я сподіваюся, наші директори повністю продемонструють готовність. Переконаний, якщо директор хоче працювати, це можливо. При цьому фінансова складова не є настільки великою. Вона має вагу, але не переважно", – заявив тоді на одному з брифінгів Шкарлет.
Він наголошував, що масштаби провалу підготовки шкіл до навчального року перебільшують, а фінансуванням має займатися саме місцева влада. Проте тільки через два місяці з початку навчального року Кабмін дозволив місцевим радам витрачати залишки освітньої субвенції на маски та дезінфектори для шкіл.
Яка ситуація в школах по Україні
Наприкінці листопада Liga.Life опитала батьків у великій Facebook-групі "Батьки-SOS", чи змінилися побори у школі та чи змушують їх щось купувати для шкіл.
Відгукнулися понад 200 батьків. Частина повідомила, що практично ні на що не збирають гроші у їхніх школах. Проте чимало було й тих, хто сказав: гроші збирають на все – від туалетного паперу до дезінфекторів.
"В селі Мала Перещепина (Новосанжарський район Полтавська область) в школі завжди на все збирають гроші, навіть зараз, коли більшість батьків без роботи! В нас у класі збирають на все: на антисептики, сухі рушники, туалетний папір", – розповіла одна з мам та додала, що адміністрація школи перекладає відповідальність на батьківський комітет, через що часто виникають сутички між батьками.
Інша мама з села Бокійма Рівненської області розповіла, що у їхній школі також збирають кошти на антисептики, рідке мило та серветки, пояснюючи це тим, що держава на це нібито не виділяє кошти.
"Дніпро, школа №45. Збирають на все: від туалетного паперу до техніки. Додатково ще плата за прибиральницю 600 гривень", – написала ще одна мама Галина.
За словами батьків з різних регіонів, у частині шкіл з них продовжують збирати кошти на різні потреби, нав'язуючи думку про те, що це потрібно для безпеки й кращого навчання їхніх дітей і ніхто крім них, не може це забезпечити. У тому числі у деяких школах батьки навіть оплачують інтернет, телевізори та ноутбуки у школах, щоб ті могли організувати онлайн-навчання.
Читайте також: Грошей немає, але живіть на позитиві: як школи в пандемію залишились без підтримки держави
Що кажуть чиновники
Мер Києва Віталій Кличко ледь не на кожному брифінгу стверджує, що столичні школи повністю забезпечені необхідними дезінфікуючими засобами та засобами індивідуального захисту.
За даними КМДА, тільки перед початком навчального року на придбання дезінфікуючих та мийних засобів для шкіл у бюджеті міста було передбачено понад 30 млн грн.
У Департаменті освіти і науки Полтавської області повідомляли, що на початку листопада перевірили 15 шкіл на дотримання карантинних правил і виявили низку порушень. За твердженням адміністрації, не було паперових рушників у туалетах, але це, кажуть, виправили ще під час перевірки. У всіх регіонах влада повідомляє, що виділила кошти для закупівлі антисептиків, масок, мийних засобів тощо для своїх шкіл.
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов у коментарі Liga.Life зазначив, що проблеми з поборами у школах є там, де місцева влада ігнорує освіту.
"Десь – як, наприклад, у Києві – забезпечення практично 100%. Там, де місцева влада ігнорує освіту – є проблеми. Звернень до освітнього омбудсмена з цього приводу за кілька минулих тижнів я не бачив, але у соцмережах чимало скарг на те, що у школі вимагають здавати гроші на дезінфікуючі засоби. Причому зараз адміністрація і вчителі стали набагато більш обережними – і напряму вимог немає: тиск здійснюється руками інших батьків під прикриттям: вам що, для власної дитини шкода?", – каже Горбачов.
Що робити, якщо у вас вимагають кошти
Юрист "Батьки-SOS" Роман Бондаренко неодноразово у коментарях ЗМІ і на сторінці групи наголошував, що батьки не зобов'язані ні на що здавати гроші.
"Засновником шкіл є місцева влада, вона й виділяє кошти на потреби школи", – наголошує він. За словами юриста, щоб боротися зі шкільними поборами, треба не ходити на батьківські збори та видалитися з усіх батьківських чатів, а усі питання, які стосуються навчального процесу чи поведінки дитини, вирішувати особисто зі вчителем.
Бондаренко наголошує, що жоден батьківський комітет не має права диктувати умови та вимагати гроші, оскільки юридично його не існує, і не регламентується жодним нормативним актом.
Чи платитимуть батьки за антисептики наступного року
За словами т.в.о. міністра освіти Сергія Шкарлета, у 2021 році передбачена нова субвенція для закладів освіти, яка йтиме безпосередньо на боротьбу з пандемією. У проєкті бюджету на це закладено 1 млрд грн.
Але бюджет на наступний рік досі не ухвалили. Депутатка від "Голосу" та секретарка парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа у коментарі Liga.Life не виключила, що депутати можуть не встигнути ухвалити бюджет на наступний рік. Якщо пощастить, ухвалять його не раніше, ніж під Новий рік.
За її словами, якщо кошторис країни депутати ухвалять із запізненням, то і місцеві новостворені ради на місцях будуть із запізненням освоювати державні бюджетні видатки на освіту. А це значить, що коштів на забезпечення шкіл у період пандемії може вистачити далеко не скрізь, отже, десь батьків знову можуть "попросити" відкрити свої гаманці.
Читайте також: Що буде з освітою та медициною, якщо бюджет на 2021 рік не ухвалять вчасно
На головному фото дезінфектори та маски для шкіл Києва. Фото освітнього омбудсмена Сергія Горбачова