Що таке аутоімунні захворювання? Пояснюють у Медичній школі Джона Гопкінса
Фото: Depositphotos.com

Що таке аутоімунні захворювання?

На сайті Медичної школи Університету Джонса Гопкінса пояснюють, що аутоімунні хвороби ‒ це захворювання, які виникають внаслідок того, що імунітет людини бореться не проти сторонньої сполуки, вірусів чи мікроорганізмів, а проти клітин і тканин власного організму. Так, організм виробляє аутоімунні антитіла, які зрештою викликають запалення.

Аутоімунні хвороби вражають різні системи: нервову, м'язову, ендокринну, серцево-судинну, а також сполучну тканину, тканини печінки і шкіри. До аутоімунних хвороб належать системні хвороби сполучної тканини (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, синдром Бехчета, синдром Шегрена) та інших систем організму (розсіяний склероз, кардіоміопатія, аутоімунний міокардит).

Чому аутоімунні хвороби частіше вражають жінок?

За даними Медичної школи Університету Джонса Гопкінса, на аутоімунні хвороби страждають 23,5 мільйона американців, майже 80% з них ‒ жінки. Наразі немає однозначного пояснення того, чому переважно жінки мають аутоімунні хвороби. Однак є кілька теорій.

Згідно з однією з них, причина криється у гормонах. Жінки, які мають високий рівень статевих гормонів, особливо жінки репродуктивного віку, є вразливими до аутоімунних захворювань.

Крім цього є й інші фактори, що впливають на аутоімунітет, наприклад генетика та довкілля. 

Роль інфекцій у розвитку аутоімунних реакцій

Аутоімунні захворювання виникають через те, що природні захисні сили організму ‒ імунна система ‒ атакують здорові тканини власного організму. 

Коли є небезпека від вірусу чи інфекції, імунна система запускає механізм і атакує "шкідливого агента". Це називається імунною відповіддю. Іноді здорові клітини та тканини "захоплюються" боротьбою, що спричиняє аутоімунне захворювання.

Деякі вчені вважають, що саме це і є причиною ревматоїдного артриту ‒ аутоімунного захворювання, яке вражає суглоби. Також часто трапляється, що після стрептококової інфекції в горлі (наприклад, стрептококового фарингіту) у людей з’являється псоріаз ‒ аутоімунна хвороба, яка проявляється у вигляді плям товстої лускатої шкіри.

Інші типи аутоімунних захворювань можуть з'являтися в організмі внаслідок боротьби проти ракових клітин. Так, згідно з теорією, склеродермія ‒ аутоімунна хвороба, яка викликає потовщення шкіри та сполучних тканин ‒ виникає внаслідок боротьби імунної системи зі злоякісними клітинами (які постійно виникають в організмі ‒ прим. ред.). Наслідком цих двобоїв є залишкові запальні реакції, що згодом призводять до потовщень тканин. 

Генетичні чинники

Генетика відіграє велику роль у виникненні та розвитку аутоімунних захворюваннях, але достеменні механізми залишаються незрозумілими. Так, наявність родича, що має вовчак чи розсіяний склероз підвищує ризик розвитку цих захворювань. Деякі сім'ї мають декількох членів, які страждають від різних аутоімунних захворювань. Однак самої лише генетики недостатньо, щоб викликати аутоімунне захворювання.

Докторка Анна-Марія Орбай лікар-ревматолог Центру артриту Університету Джонса Хопкінса зазначає, що людина може мати членів родини з вовчаком та іншими аутоімунними хворобами, однак ніколи хворіти на них. Ба більше, можна отримати позитивний аналіз ДНК на вовчак, але ніколи не мати проявів хвороби.

Переклад інформаційних матеріалів Медичної школи Університету Джонса Гопкінса.