Що таке біопсія: види, для чого потрібна, як відбувається процедура?
Що таке біопсія?
“Біопсія ‒ це процедура взяття клітин або тканини для того, щоб вивчити їх під мікроскопом. Деякі види біопсії можна зробити просто під час візиту до лікаря, інші ж потребують спеціальної підготовки пацієнта та госпіталізації. Також деякі види біопсії проводять під загальною анестезією, водночас інші потребують лише місцевого знеболення чи седативного", ‒ пояснюють на сайті Медичної школи Університету Джона Гопкінса.
Біопсію проводять для того, щоб діагностувати хворобу: зрозуміти чи є пухлина злоякісною, з'ясувати причину виникнення незрозумілого ураження, родимки, інфекції або запалення.
Біопсія є найдостовірнішимв методом, щоб встановити клітинний склад тканини. Взяття тканин і дослідження їх під мікроскопом дозволяє визначити точний клітинний склад досліджуваного матеріалу ‒ біоптату. Біопсія є необхідною процедурою, якщо є підозра на онкологічне захворювання. Також у разі онкологічного захворювання біопсія допомагає визначити обсяг оперативного втручання.
Як відбувається біопсія?
Біопсію проводять у різний спосіб. Це залежить від типу необхідного зразка. Зазвичай беруть невеликі зразки тканини, яка можливо має змінену структуру, наприклад, пухлина.
За даними Медичної школи Університету Джона Гопкінса, найчастіше проводять біопсію тканин мозку, молочних залоз, органів шлунково-кишковий тракт (шлунку та кишківника), печінки, легень, лімфатичних вузлів, шкіри, щитівки, а також клітин кісткового мозку.
Після біопсії зразок матеріалу потрапляє у лабораторію для дослідження та аналізу. Час, необхідний для повернення результатів, варіюється залежно від типу біопсії та необхідних аналізів для встановлення діагнозу.
Дослідження матеріалу може бути гістологічним (дослідження тканин) або цитологічним (дослідження клітин).
Види біопсії
Гістологічні біопсії (для вивчення тканин) бувають наступних типів:
- Щипкова біопсія ‒ матеріал беруть за допомогою біопсійних щипців (punch-biopsy).
- Трепан-біопсія ‒ беруть зразок щільної тканини за допомогою порожнистої трубки із загостреним краєм – трепана. Застосовується для біопсії кісток і щільних пухлин.
- Серцевинна (core-біопсія, кор-біопсія) ‒ матеріал з м'яких тканин беруть за допомогою спеціального пристрою. Зазвичай проводять під місцевою анестезією.
- Скарифікаційна (поверхнева) біопсія ‒ забір матеріалу шляхом зрізання з поверхні новоутворення тонкого шару тканини. Застосовується для біопсії патологічних утворень шкіри.
- Петльова біопсія ‒ забір матеріалу петлею за допомогою коагулятора (приладу для зупинки кровотечі) в режимі різання тканин або за допомогою радіочастотного хірургічного апарату. Застосовується в гінекології та при ендоскопічних дослідженнях.
- Інцизійна біопсія ‒ видалення частини патологічного утворення під час хірургічного втручання.
- Ексцизійна біопсія ‒ видалення цілого органу або патологічного утворення, здійснюване під час оперативного втручання.
До цитологічних біопсії надлежать:
- Пункційна ‒ забір матеріалу, шляхом проколу тканини спеціальною голкою.
- Аспіраційна біопсія ‒ відсмоктування вмісту органу або порожнини організму за допомогою шприца.
- Відбиток з патологічного утворення (ерозії, виразки) ‒ матеріал переноситься на предметне скло шляхом прикладанням його до ураженої поверхні.
- Мазок-відбиток з патологічного утворення ‒ матеріал зішкрябують з патологічного утворення шпателем, скальпелем чи спеціальною щіточкою.
Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для український родин