Якісна школа – що це в українських реаліях? І як вона пов'язана з реформою освіти
Школа. Ілюстрація Depositphotos.com

Якісна школа це…

В Україні триває реформа школи. Нова Українська школа - нові підходи до якості освіти, шкільного середовища та роботи педагогів. НУШ наразі впроваджують на рівні початкової школи, в найближчі роки планують долучити базову – 5-9 класи. Розповідаємо, що таке якісна школа і що заважає досі мати її в Україні. 

Перш за все – середовище, а не медалі і грамоти, як звикли її оцінювати в Україні.

За дослідженням, проведеним в рамках проєкту SURGe, майже половина директорів шкіл та понад 60% вчителів вважають призові місця учнів на олімпіадах та конкурсах чинником, який впливає на якість у школі.

Натомість якісна школа для дитини, наголошують експерти, – це місце, куди вона щодня хоче йти, де їй комфортно і приємно перебувати, де дитина щаслива. У такій школі учні мають друзів, співпрацюють із вчителями і не бояться помилятися.

Сучасним дітям важливо вміти виходити за межі відтворення матеріалу та інтерпретувати отримані у школі знання, вміти критично оцінити життєву ситуацію, застосовувати отримані знання у житті.

Вони не бояться заперечувати, обгрунтовуючи власну думку. Це і є компетентнісний підхід у навчанні, який мають застосовувати вчителі.

Зараз важливо пояснювати дитині, як вона може використати в житті отримані знання, наприклад, порахувати, якого об’єму потрібно акваріум для рибок, або розрахувати сімейний бюджет.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Середовище для якісної освіти

Це не про нові парти та євроремонт. Належні умови для навчання – якісні меблі, матеріально-технічне оснащення школи – мають бути базовою умовою.

Паралельно в цих стінах формується мікроклімат, який має створити комфорт для учнів і вчителів.

Дитині байдужі красиві стенди під склом у класі, які не можна чіпати, бо це клас-музей, чи гардини, які подобаються вчительці.

Для дитини важливішою може стати звичайна бамбукова дошка, на яку можна почепити власний малюнок, або потертий килимок, на якому можна сидіти з друзями на перерві. Потертість килимка і може бути свідченням того, що дітям там добре і вони проводять на ньому багато часу.

Безпека і здоров’я дитини

Освітнє середовище школи має бути оснащене всім необхідним для комфортного перебування учнів.

Батьки не мають хвилюватися, що здоров’я дитини може постраждати – зір через неякісне освітлення, наприклад.

Базові умови для збереження здоров’я – якісне освітлення (особливо важливо для класів, що навчаються у другу зміну), комфортна температура в класі й коридорах, провітрювання та якісне прибирання приміщень, чисті та теплі вбиральні з встановленими кабінками, що закриваються, а також засобами гігієни.

Якісне, здорове та смачне харчування у школі – базова складова, що впливає на якість школи. Поганий запах в їдальні позначається на настрої учнів та може відбивати у дітей бажання туди йти.

Безпека – це ще й приязне ставлення з боку вчителя, без конфліктів, булінгу та принижень. Хлопець чи дівчина, з айфоном чи без – усі повинні мати рівні можливості для навчання і розвитку здібностей і талантів.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Вчителі якісної школи

Серед ТОП-критеріїв, які роблять школу хорошою, учні називають цікаві уроки і професійних вчителів.

Сьогодні вчитель має педагогічну автономію. Тобто  вчителю  ніхто  не може  нав'язувати  стандартизований  підхід  у  викладанні, вказувати, які форми і методи застосовувати  під  час уроку.

Вчителі початкових класів можуть самостійно розробляти навчальну програму, адаптувати її до умов і специфіки школи. У вчителя є більше простору та творчої свободи, він може змінювати порядок вивчення тем занять або додавати власні теми.

Щоб дітям було цікаво і вони могли легко застосувати отримані знання в житті, вчитель має адаптувати  матеріал до життєвих ситуацій, пояснити, як ці знання можуть стати   корисними.

Мова не лише про вміння порахувати площу стін у своїй кімнаті. Уроки історії, наприклад, дозволяють вчитись прослідковувати причинно-наслідкові зв’язки між подіями, відслідковувати тенденції.

Середовище школи – це і про комфорт вчителя в колективі.

Доброзичливі стосунки із колегами, підтримка керівництва, відсутність конфліктів – важливі компоненти мотивації та якісної роботи вчителя. Бо якщо у колективі  проблеми, це відобразиться на якості роботи школи загалом.

Система оцінювання

Оцінювання успіхів учнів за поглядом вчителя без пояснення, чому і за що дитина отримує ту чи іншу оцінку, – рудимент минулого. Елементом якісної школи є зрозуміла та прозора система оцінювання. Коли оприлюднені  критерії  оцінювання  навчальних  досягнень  учнів.

Наприклад, на інформаційній дошці у школі чи у кожному класі, на вебсайті школи.

Вчителі мають відходити від оцінювання за тим, чи є в дитини помилки.

Натомість їм варто спостерігати, як учні працювали над завданням, як співпрацювали між собою, яких зусиль докладали, чи були зацікавлені у процесі та оцінювати їхні навички, уміння і компетентності.

Як школам стати якісними

Паралельно з реформою НУШ, в Україні впроваджують систему забезпечення якості освіти, в основі якої – відхід від радянських перевірок шкіл на вивчення проблем.

Система складається з кількох складових, однією з яких є інституційний аудит, який проводить Державна служба якості освіти та / або її територіальні органи.

Окремий напрямок – підтримка шкіл у розбудові внутрішньої політики забезпечення якості та проведення систематичного самооцінювання.

Інституційний аудит – це зовнішнє оцінювання школи, під час якого незалежні експерти оцінюють, як організоване управління та навчання у школі. Аудит  проводиться  раз  на  10  років. Його  мета – дати закладу освіти рекомендації  для  поліпшення  якості  освіти.

Аудит є новою для України процедурою, яка замінила державну атестацію шкіл.

Щоб змінюватись уже, не чекаючи аудиту, кожна школа за законом має запровадити  внутрішню систему якості, яка передбачає й самооцінювання із залученням учнів, батьків, учителів.

За результатами самооцінювання директор може виявити проблеми і вирішити їх, не залучаючи сторонньої допомоги чи додаткових ресурсів.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Що робити батькам

Батьки – повноцінні учасники освітнього процесу. Можуть та мають впливати на якість освіти у школі, де навчаються їхні діти.

Що ви можете зробити?

Прислухатись до своєї дитини. Цікавитись, як вона почувається в школі, чи із задоволенням туди йде, чи має там друзів, як із нею спілкується вчитель.

Поцікавитись у керівництва школи, чи в школі діє внутрішня система якості освіти. Запропонувати допомогу у вивченні питання якості освіти у школі.

Поцікавитись, чи планують інституційний аудит у вашій школі найближчим часом. Інформація про заплановані аудити є на сайті Державної служби якості освіти.

Після аудиту у школі уважно ознайомитись із висновками і рекомендаціями. Там ви знайдете інформацію про те, що школі вдається добре, а що потрібно покращити.

Брати участь в опитуваннях. Опитування батьків – один із методів збору інформації під час інституційного аудиту та самооцінювання школи. Це дозволить звернути увагу  керівництва школи та експертної групи, яка проводять аудит, на можливі проблеми.

Звернутись до засновника школи (місцевої влади, від якої залежить, чи має школа кошти для ремонтів, обладнання навчальних кабінетів тощо) щодо виділення коштів на розвиток школи.

Школи фінансують з місцевих бюджетів, а також з окремих субвенцій з держбюджету, які також розподіляються на регіональний рівень.

Наприклад, у 2020 році з урахуванням секвестру держбюджету місцеві бюджети отримали:

  • 1,06 млрд грн субвенції на НУШ, 
  • 504,5 млн грн підтримку учнів з особливими освітніми потребами,
  • 100 млн грн – на створення навчально-практичних центрів сучасної професійної (професійно-технічної) освіти,
  • 500 млн грн – на реалізацію програми "Спроможна школа для кращих результатів", що спрямовується на завершення будівництва, реконструкцію, капітальний ремонт та формуванням нового освітнього простору у школах,
  • 1,1 млрд грн на закупівлю шкільних автобусів, ремонт та оснащення харчоблоків у закладах, обладнання для спецзакладів для людей з вадами слуху, зору, забезпечення належних санітарно-гігієнічних умов у закладах освіти
  • 801 млн грн на обладнання для навчальних кабінетів та STEM-лабораторій у школах.

Статтю підготували для LIGA.Life фахівці проєкту "Супровід урядових реформ в Україні" (SURGe).

Титульне зображення: Depositphotos.com