Як ковід впливає на курців і наскільки корисною альтернативою є електронні цигарки
Ілюстрація Depositphotos.com

Курці і ковід

Всесвітня організація охорони здоров’я зібрала низку досліджень, які доводять, що тютюнопаління – відомий фактор ризику тяжких захворювань та смертності від низки респіраторних інфекцій. COVID-19 – не виняток. 

Під час стрімкого поширення пандемії вирішили з’ясувати, чи однаково курці сприйнятливі до інфекції і чи має нікотин біологічний вплив на вірус SAR-CoV-2, який і викликає ковід.

Потенційний ризик для курців підтвердили даними з Китаю, де стався перший спалах COVID-19. Серед пацієнтів з цим діагнозом імовірність різкого погіршення стану і стрімкого прогресування хвороби були у 14 разів вищими саме у курців проти некурців.

У китайських пацієнтів з діагнозом "пневмонія, пов’язана з COVID-19", 27% були курцями. А серед тих, хто перехворів без ускладнень, курцями були лише 3%. Сьогодні у ВООЗ попереджають, що такі люди мають вищий ризик інфікування ковідом. 

І, попри поширені міфи, які вже рік ширяться соцмережами, куріння не захищає організм від цієї хвороби. Абсурдним твердження про "захист" курців від COVID-19 називав і голова ГО "Інфекційний контроль в Україні" та керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Андрій Александрін. За його словами, усі курці більше ризикують підхопити будь-які віруси". Особливо такі, що передаються повітряно-крапельним шляхом.

"Коли людина курить, її обмінні процеси працюють гірше, а на слизовій оболонці є менше рідини. Тому все стається навпаки: потрібно говорити, що всі курці більш схильні до вірусних захворювань, ніж інші", – пояснює фахівець.

Він припускає, що вірусні фейки про нібито "користь" куріння у разі COVID-19 "цілком можуть запускатися й поширюватися великими приватними компаніями, дотичними до тютюнового бізнесу".

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Куріння руйнує здатність протистояти інфекціям. Це як?

Про зниження імунітету від куріння і, відповідно, низьку здатність протистояти інфекційним та іншим хворобам, свідчить  низка наукових досліджень

Зокрема, у науковій роботі "Куріння сигарет та інфікування", Arch Intern Med. 2004; Роль відмови від куріння під час епідемії респіраторних вірусів. British Medical Journal 2020 та багатьох інших.

Куріння ослаблює легені та зменшує здатність організму протистояти вірусу, тому можуть зростати ризики ускладнень.

Процес куріння погіршує функцію легенів, знижуючи здатність організму боротися з COVID-19 та іншими респіраторними захворюваннями. 

Наявні дослідження показують, що у курців – підвищений ризик розвитку тяжких наслідків ковіду та смерті, наголошують у ВООЗ.

Згубна дія куріння на імунітет відбувається двома способами:

1. Хімічні речовини у складі тютюнового диму пригнічують активність імунних клітин різних типів, які беруть участь у генералізованій та специфічній імунній відповіді.

2. Компоненти тютюнового диму активують імунні клітини, які задіяні у боротьбі з токсинами, котрі вдихає людина. З часом цей протизапальний ефект може призвести до руйнування різних тканин організму. Це підвищує імовірність розвитку автоімунних, серцево-судинних та онкологічних хвороб, хронічної обструктивної  хвороби легень та багатьох інших недуг з тяжкими наслідками для здоров'я.

Також куріння підвищує сприйнятливість до респіраторних інфекцій.

Існують докази того, що курці схильні до вищого ризику зараження вірусними та бактеріальними респіраторними інфекціями. 

Ризик розвитку пневмококових захворювань, таких як пневмонія і менінгіт, у курців у два-чотири рази вищий, ніж у некурців. Захворіти на грип курці ризикують удвічі частіше, ніж ті, хто не курить. А ймовірність інфікування туберкульозом вища у шість разів.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Якщо перейти на електронні пристрої для куріння, це допоможе?

У ВООЗ наголошують, що безпечного куріння не існує. А електронні пристрої небезпечні для здоров’я, як і звичайні сигарети. 

Відповідно до звітів Всесвітньої організації охорони здоров’я, опублікованих у 2020 році, ці пристрої становлять серйозну загрозу як для здоров’я курця, так і людей довкола. Користувачі таких пристроїв можуть навіть не мати про це жодного уявлення, адже часто компанії, що їх виробляють, суттєво зменшують ризик таких гаджетів.

"Наявні дані свідчать, що електронні системи доставляння нікотину (ENDS) та електронні системи доставляння продуктів без нікотину (ENNDS), які частіше називають електронними сигаретами, є шкідливими та збільшують ризик серцевих захворювань та легеневих розладів".

"З огляду на те, що COVID-19 вражає дихальні шляхи, дія "від рота до рота" під час вживання електронних сигарет може збільшити ризик зараження", – йдеться у звіті ВООЗ.

Те ж стосується і систем для нагрівання тютюну – відомих IQOS та glo. Дослідження вказують на те, що в їхньому аерозолі є понад 50 канцерогенів, тобто майже стільки ж небезпечних сполук, що й у звичайному сигаретному димі. 

До того ж рівні токсичності 22 зі згаданих сполук удвічі вищі за їхні відповідники у звичайних сигаретах,  а сім з них – токсичніші за "сигаретні" більш ніж у 10 разів. Постійне потрапляння цих речовин до організму може загрожувати розвитком проблем з дихальною системою, серцево-судинних хвороб та раку.

За даними організації, щороку фіксується збільшення тих, хто користується електронними пристроями для куріння. Особливо загрозливими видаються дані щодо користування такими пристроями серед молоді. 

"Дані про поточне використання (пристроїв. – Ред.) серед молоді 13-15 років, отримані з 22 країн, показують, що частка молодих людей, які регулярно використовують пристрої для куріння, вища, ніж частка людей старшого віку. У 2017-2019 роках показники для молоді варіювалися від 0,7% в Японії до 18,4% в Україні. У період між 2008 і 2015 роками частка молодих людей, які коли-небудь використовували такі пристрої, зросла у Польщі, Новій Зеландії, Республіці Корея та Сполучених Штатах", – уточнюється  у звіті організації.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Що робити

Вживання тютюну – ключовий фактор виникнення неінфекційних хвороб і в Україні. Неінфекційні – це рак, інфаркти, інсульти, діабет тощо. Наслідок – передчасна втрата працездатності та високий рівень смертності.

За даними досліджень, тютюн вбиває половину тих, хто його вживає, адже куріння просто знищує легені курців. Як наслідок цього негативного процесу – 85 000 українців щороку помирають від хвороб, спричинених курінням.

Україна разом з ВООЗ та партнерами щороку проводить День без тютюну 31 травня. Це потрібно для того, щоб діти та молодь не ставали курцями. Цього можна домогтися ефективними змінами до законодавства. Необхідно зменшити засилля реклами тютюнових засобів та пристроїв для куріння, які можуть розміщуватися зараз навіть біля шкіл.

Найкраще, що ви можете зробити прямо зараз, – кинути курити. Аби полегшити цей процес, можна отримати безоплатну консультацію у фахівця ВООЗ або скористатися українським сайтом для допомоги у припиненні куріння.

Оксана Левицька, експертка з контролю над тютюном ГО "Життя", для LIGA.Life