Додай в раціон калину: користь для здоров'я
Фото: Flickr

Що ми знаємо про калину

Калина є невіддільною частиною української культури. Вона є символом позачасового єднання народу: живих з тими, що відійшли в потойбіччя і тими, які ще чекають на своє народження. Чільне місце займає ця рослина не лише у традиціях, але й у медицині.

Калина багата на пектини, ефірні олії, фітонциди, органічні кислоти, вітаміни С, Е, та А. Також ягоди калини містять валеріанову та фолієва кислоти. Калина є потужним джерелом вітаміну С.

До того ж ягоди багаті мінеральними речовинами: калієм, кальцієм, марганцем, цинком, хромом, міддю, фосфором, селеном, йодом та залізом. У складі калини також є глікозид - сполука, що надає ягодам гіркуватий смак.

Калорійність калини свіжої – 26 ккал, а сушеної – 200 ккал на 100 г.

Ягоди калини використовують, щоб полегшити біль, покращити роботу нирок та циркуляцію крові. Сучасні дослідження підтверджують ці та деякі інші корисні властивості калини.

Покращує роботу нирок

За даними Healthline, калина здатна полегшити біль при спазмах. Недавні дослідження показують, що вона може запобігти появі каменів у нирках, тобто є чудовим профілактичним засобом сечокам'яної хвороби.

У деяких людей можуть розвиватися камені в нирках через брак кислоти в сечі. За таких умов, пацієнтам рекомендують споживати фрукти збагачені кислотою, наприклад лимони чи калину. Однак, перед тим, як додати до свого раціону ці та інші кислі плоди, варто проконсультуватися з лікарем.

Так, дослідження за участі 103 пацієнтів що мали дрібні камені в нирках, виявило, що ті, хто приймав екстракт калини разом із препаратом диклофенак, виводили більше каменів із нирок за коротший період, ніж ті, хто приймав лише диклофенак.

Ті, хто приймав екстракт калини, також потребували меншої кількості додаткових процедур для видалення каменів з нирок і менше знеболювальних препаратів.

Однак, все ще необхідно провести додаткові дослідження для вивчення достеменного впливу калини на сечокам’яну хворобу.

Заспокійливі властивості

Калина впливає на роботу нервової системи. Так, вона здатна відновлювати парасимпатичний і симпатичний баланс вегетативної нервової системи.

Баланс між цими двома системами має важливе значення для загального здоров’я. Це забезпечує правильне використання ресурсів нервової системи – здатність організму за потреби напружуватися та розслаблятися.

Калина багата на валеріанову кислоту, що має заспокійливі властивості. Вона діє як спазмолітичний засіб та має помірний седативний ефект, що настає доволі повільно.

Зменшує менструальний біль

Як зазначалося вище, калина здатна полегшити біль під час спазмів, а тому є дієвим засобом, щоб зменшити менструальний біль.

Так, можна заварити дві чайні ложки сухої кори у склянці води та прокип'ятити на повільному вогні 10-15 хвилин. Приймати настій можна тричі на день, якщо є спазми. Однак, варто запитати лікаря, чи ви не маєте протипоказання для такого способу зняття болю.

Покращує циркуляцію крові

Калина здатна покращити кровообіг, оскільки її плоди містять релаксанти. Ці речовини зменшують тонус скелетної мускулатури, тобто сприяють зниженню рухової активності, що дозволяє покращити циркуляцію крові. Також калина має судинорозширювальні властивості, що дозволяє крові текти легше. Це позитивно впливає на артеріальний тиск.