Книгарня Є почала продавати більше російських книг. Як це пояснюють
Книгарня Є фото з офіційного Facebook мережі

Що сталося

14 вересня у мережі розгорівся скандал через те, що мережа Книгарень "Є", яка позиціонує себе як мережа, що просуває український продукт, почала продавати російські книжки.

Хоча менш як рік тому саме "Книгарня Є" закликала бойкотувати свого конкурента Yakaboo через те, що той став дистрибʼютором української дочки російського видавництва "Альпина Паблишер".

Книгарня звинувачувала Yakaboo у "допомозі російській агресії" та публічно засуджувала такі дії.

Проте згодом вже на сайті самої "Книгарні Є" з'явилися книги російських видавництв "Альпина Паблишер" та "Азбука". Це обурило клієнтів книжкової мережі.

"Пам'ятаєте, як "Є" публічно засуджувала продаж книжок українського філіалу російського видавництва "Альпіна Паблішер" на Yakaboo ? Так от, тепер у них продаються книжки самої Альпіни. Російської Альпіни.

Причому за цінами, що демпінгують українські відповідники — "Атлант" російською коштує 437 гривень проти українською 595. Нагадую, що саме російська Альпіна видала збірку інтерв'ю з Путіним. Саме її продукцію у кількості 132 книги (тут вже порахував) пропонує "Є", написав у Facebook користувач Євген Лір.

Також він помітив, що на сторінці книгарні у Facebook зник пост про заклик бойкотувати конкурента за російські книжки.

Що кажуть у Книгарні "Є"

На офіційній сторінці Книгарні "Є" у Facebook опублікували заяву. Заявили, що з 2007 року "всупереч економічній логіці" послідовно робили акцент на продажу книг українських видавництв, тримаючи частку книг українською мовою на наших полицях 90% і більше, і тим самим створили надійний ринок збуту для україномовного продукту.

Але нині дійшли висновку, що "турбота про формування повноцінного та успішного українського книжкового ринку  це функція держави і завдання усього суспільства, а не окремої мережі книгарень".

За даними книжкової мережі, станом на 2020 рік 50-70% в обороті великих книготорговельних структур складає російська книга (як імпортована, так і видана в Україні).
"Головною причиною просування ритейлом російської книги є привабливі умови (більша маржа). Можливість створювати привабливі умови визначається у першу чергу перевагами у собівартості російського продукту у порівнянні з українським (менша вартість авторських прав та перекладу на один примірник).
Російський книжковий бізнес завжди може розраховувати на підтримку власної держави у просуванні свого продукту в Україні. Нескладно передбачити, що в цих умовах сегмент україномовної книги поступово стискатиметься, українські видавці будуть менше видавати, а читачі будуть купувати ще більше російською  всупереч власному бажанню",  йдеться у заяві.
"Чи подобається нам цей стан речей? Ні. Чи в силах ми, як книготоргівельна мережа, його змінити? Ні. Чи можемо ми ігнорувати цю реальність? Ні.
Виправити таке становище може лише дієва державна політика, а Книгарня "Є" змушена враховувати викладені обставини у плануванні своєї подальшої роботи",  додали у книжковому супермаркеті.

Як відреагували українські читачі та конкуренти

У коментарях до заяви "Книгарні Є" окремі клієнти книжкової мережі пишуть, що розчаровані такими діями і будуть шукати інші книгарні.

"То для чого було поливати брудом конкурентів і в складні часи розводити на ринку зашквар, якщо ви робите те саме, та ще й в більших обсягах? Питання не в економічній доцільності, а у вашому лицемірстві!", - написала у коментарях до заяви Книгарні одна з клієнток Ірина Стахурська.

Директор Видавництва "Урбіно" Анатолій Івченко став на захист "Книгарні Є" зазначивши, що різниця між книжковою мережею і Yakaboo полягає у ставленні до української книжки.

"Мені, як видавцеві, не подобаються деякі речі в їхній бізнесовій стратегії. Проблема в тому, що інші торгові партнери набагато гірші за них. І більшість українських видавництв без цих партнерів мало б ще більше проблем. Ми на карантині вижили саме завдяки їм",  написав він.

На його думку, бойкотуванням нині нічого не вирішити й утримати український ринок можна лише одним способом - купувати українські книжки скрізь.

Своєю чергою представники мережі наголошують, що позиція "Книгарні" незмінна і вона залишатиметься найбільшим майданчиком для продажу книг українських видавництв і авторів.  Проте виконувати функції держави без державної підтримки не можуть.Також додають, що не просувають російські книжки у пріоритеті над українськими.