Хто ризикує захворіти ковідом повторно і вакцина АстраЗенека у США: новий огляд досліджень
Ілюстрація Depositphotos.com

Америка ухвалить АстраЗенеку?

Штати дозволять щепити своїх громадян АстраЗенекою? Наскільки стійким є імунітет після ковіду та хто ризикує захворіти повторно? Чому нам варто знати, що коронавірус рекомбінується і що каже нове дослідження про антитіла до хвороби? 

У "Наукою по ковіду" – спільному проєкті LIGA.net та Міжнародного фонду "Відродження" – ми відштовхуємося від наукових досліджень та доказової медицини, аби ви були у курсі найважливіших та найактуальніших даних. Обізнані – отже, спокійні та озброєні. 

Ви також можете прослухати огляд у форматі аудіо. Подкаст "Наукою по ковіду" уже доступний на:

Стосунки між українським народом і вакциною від ковід – складні та бентежні. Ну, насправді, будь-якою вакциною. 

Згадаймо: спочатку всі були впевнені, що жодної вакцини не буде взагалі. 

Потім був Файзер, який так перелякав деяких наших співгромадян, що вони перестали відмовлятись від щеплень і почали коситися в бік російського Спутніка. 

Коли в двері постукав китайський Сіновак, в натовпі почулись гучні крики "Дайте Файзер!". 

Астразенеку, яка прийшла на плодовиті землі України, взагалі обізвали не вакциною, а шмурдяком і казна-чим-що-заборонили-в-усьому-світі. 

По-перше, тимчасове призупинення вакцинації нею в Європі вже закінчилось, бо комісія, яка вела розслідування побічних явищ після щеплень, визнала вакцину АстраЗенеки безпечною. 

По-друге, і це буде фатальним ударом для багатьох скептиків, вакцина від АстраЗенеки успішно пройшла випробування в США. 

У третій фазі клінічних досліджень взяли участь понад 32 000 осіб. Поки що загалу доступні результати проміжного аналізу даних. Ефективність вакцини серед усіх щеплених склала 79%, це стосується форм ковіду, коли у людей були симптоми хвороби.

Але, що найбільш цікаво, за результатами дослідження, ефективність вакцини АстраЗенека у попередженні тяжких форм та госпіталізацій склала 100%.

Така заявлена ефективність викликає деякий подив, а, подекуди, недовіру. Оскільки ці дані значно відрізняються (в позитивну сторону) від результатів досліджень, проведених в інших куточках світу.

Можна було б запідозрити, що в третю фазу дослідження навмисне включали молодих здорових осіб без факторів ризику, щоб отримати такі вражаючі успіхи.

Однак серед усіх добровольців п’ята частина були людьми 65+ років, а 60% мали фактори ризику: цукровий діабет, ожиріння, серцево-судинні захворювання. Тобто стани, які сприяють розвитку ускладнень від ковіду. І попри це – результати дійсно вражають.

Цікаво, що в дослідженні пацієнтам вводили дві дози вакцини з інтервалом 4 тижні. З попередніх публікацій відомо, що вакцина від АстраЗенека є більш ефективною, коли інтервал між двома дозами збільшують до 12 тижнів. Чи значить це, що потенційно американське дослідження могло дати ще кращі результати?

Точніше про це можна буде говорити після остаточної публікації результатів конкретного дослідження, коли його розглянуть незалежні експерти. Ще більше деталей матимемо, коли американський регулятор ліків FDA ухвалить вакцину до використання на території США. 

Однак те, що вакцина є ефективною, викликає тепер ще менше сумнівів. Якою її ефективність буде в Україні, сказати наразі не те що важко – неможливо. Це залежить від безлічі факторів, не останніми з яких є бажання українців щепитись та темпи вакцинації.

І так, для всіх, хто чекав цього моменту, щоб зробити чергове сенсаційне відкриття в коментарях – Ковішілд – це вакцина, розроблена АстраЗенекою. Так, виготовлена в Індії. Але від цього не менш ефективна. Подивіться, де вироблені ваш айфон та стильні труси. В США, в Німеччині? Чи...?

Хто ризикує захворіти повторно

Датські вчені проаналізували свою національну базу ПЛР-тестувань, у якій була інформація про 4 мільйони пацієнтів та майже 11 мільйонів виконаних тестів на ковід.

І от що вони виявили: загалом для перехворілих на ковід природний імунітет протягом 6 місяців захищав від нового епізоду захворювання на 80%.

Однак, якщо враховувати лише людей віком 65 років і старших – захист складав 47%.

Натомість, не виявили жодного впливу статі на ризик повторного захворювання. Крім того, вірогідність повторно захворіти через 3-6 місяців була такою ж, як у випадку, коли після першого ковіду пройшло понад 7 місяців.

Вчергове продемонстровано, тепер вже скандинавами не в теорії, а у процесі аналізу мільйонів випадків, що імунітет після ковіду не є стійким.

І навіть перехворілим потрібна вакцинація.

Коронавіруси рекомбінуються в організмі

Ця зарозуміла фраза насправді означає досить просту річ: коли в людську клітину потрапляють різні варіанти коронавірусів, вони починають там розмножуватись і змішувати свій генетичний матеріал. 

Такою знахідкою поділились Единбурзькі вчені. (Цікаво, чи можна їх вважати "британськими вченими"?)

Дослідники виявили, що в коронавірусі, котрий  "народився" внаслідок рекомбінацї у шотландців, були ознаки, характерні для варіанта вірусу B.1.1.7.

Нагадаємо, що B.1.1.7 – варіант, який виявили наприкінці минулого року в Англії. Він здатний поширюватись швидше, ніж звичайні варіанти ковіду.

Цікаво, що багато нових рекомбінантних коронавірусів отримали у спадок від B.1.1.7 спайкову мутацію, саме ту, яка дозволяє вірусу легше потрапляти в клітини хазяїна (в нашому випадку – у клітини людські). 

Утім, наразі вчені запевняють, що полохатись немає чого. Здатність вірусу до такого перемішування генів не обов’язково призводить до зміни перебігу ковіду, або наслідків з ним пов’язаних. Утім, лише подальші спостереження покажуть, чи це справді так.

Антитіла до коронавірусу

Китайські вчені продовжують приносити не найбільш радісні звістки. 

Дослідники з Пекінського Медичного Коледжу проаналізували 9500 зразків крові, взятих у мешканців 3500 випадкових домогосподарств у Вухані. Забір робили тричі протягом 2020 року. 

У цих зразках вони шукали антитіла проти ковіду, які б свідчили про те, що людина контактувала з вірусом та має на нього імунну відповідь.

З усіх протестованих 7% перенесли ковід (80% з них не мали симптомів, коли хворіли).

З усіх, хто хворів, лише у 40% визначались нейтралізуючі антитіла до коронавірусу протягом всього періоду дослідження. Це означає, що більша частина перехворілих не мали стійкого імунітету до коронавірусу впродовж 9 місяців після хвороби.

Очевидно, що такими темпами і з такими особливостями ковіду природний  колективний імунітет ми будемо здобувати довго і болюче.

Зате всі, хто доживе, зможуть ним насолодитися.

Проєкт "Наукою по ковіду" реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Позиція фонду може не збігатися з думкою авторів.

Хто ризикує захворіти ковідом повторно і вакцина АстраЗенека у США: новий огляд досліджень
Спільний проєкт Відродження та LIGA.net