Маніпуляції з пенісами і БАДами, амністія кажанів та трохи про щеплення – огляд досліджень
Ілюстрація Depositphotos.com

Що приховує еволюція коронавірусу? Амністія кажана

Питання походження SARS-COV-2 та його специфічної дії на організм людини не дає спокою вченим всього світу. 

І зараз, завдяки не лише емпіричним дослідам, а і ретельному комп’ютерному моделюванню, ми нарешті починаємо отримувати деякі відповіді.

Цікаво, що зовнішня оболонка (протеїн М) у  SARS-COV-2 є найміцнішою серед усього сімейства коронавірусів. 

Саме цим можна пояснити його стійкість до протимікробних ензимів у слині та на слизових оболонках людини. І через це ми клінічно спостерігаємо під час ковіду значне вірусне обсіменіння, тобто здатність вірусу розмножуватися й інтенсивно виділятися через хворих навколо. 

В експериментальних дослідженнях також показали, що ковід набагато стійкіший до умов довкілля, аніж його родичі. 

Водночас, попри більше вірусне навантаження,  SARS-COV-2 має меншу здатність розмножуватись у внутрішніх органах людини, ніж, наприклад  SARS-COV-1. 

До чого тут еволюція? Якраз до неї переходимо. Вказані характеристики зовнішньої оболонки коронавірусів (які і роблять ковід таким особливим) в дикій природі асоційовані здебільшого з тваринами, які живуть в норах та часто контактують з фекаліями. 

Попередні дослідження намагались відслідкувати походження ковіду через генетичне секвенування. 

Якщо ж відстежувати показники оболонки вірусу, слід приведе нас до панголінів.

Ці звірята – близькі родичі броненосців та мурахоїдів. Тобто вчені виявили, що коронавіруси панголінів значно подібніші до COVID-19, ніж ті, які зустрічають у кажанів. 

Схоже, що перші штами  SARS-COV-2 потрапили до людського організму саме від панголінів ще у 2017 році (або навіть раніше). 

Цим, зокрема, можна пояснити, чому S-протеїн ковіду має таку високу спорідненість до людських рецепторів АПФ-2. 

Тобто маємо наразі причини перестати ненавидіти кажанів, бо вони, схоже, ні в чому не винні. А ненавидіти панголінів однаково ніхто не почне, бо вони надзвичайно милі.

Маніпуляції з пенісами і БАДами, амністія кажанів та трохи про щеплення – огляд досліджень

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Наука на службі у БАДів

Якщо ви буваєте в соцмережах хоча б іноді, то точно бачили "серкетні схеми лікування", які захищають від ковіду або чудодійно допомагають від нього. 

Такі схеми часто включають різноманітні вітаміни та мікроелементи, попри те, що офіційні рекомендації лікування ковіду ні про що подібне не говорять. 

То звідки ж береться ця інформація? Невже блогери та деякі лікарі  вигадують подібні нісенітниці? Ні, це не так. 

Тут теж не минулося без науковців. І зараз ми покажемо в умовах "живої природи", як випадкові речовини потрапляють у схеми лікування.

Дослідники з Берліну перевірили, як змінюється рівень міді та селену в організмі людей з ковідом. І виявили, що у пацієнтів, які від коронавірусу врешті померли, рівень міді та селену в крові був нижчим, ніж у тих, хто вижив. 

З цього дослідники роблять висновок, що зниження рівня цих мікроелементів є хорошим передвісником невиживання у разі ковіду.

Але слід зауважити, що мова йде про кореляції (до того ж досить слабкі R=0.42), тобто про співпадіння двох явищ у часі. 

А ось з точки зору причинно-наслідкових зв’язків можемо висувати різні гіпотези. 

Вчені вирішили, що зниження рівнів міді та селену в тій чи іншій мірі обумовлює наближення смерті. Але так само справедливо було б стверджувати, що наближення смерті обумовлює зниження рівня цих металів у крові. 

І це не просто академічні ігри словами, як могло б здатися. Бо з таких досліджень виходять потім цілком практичні рекомендації – купувати якісь біологічно активні добавки – БАДи, щоб підняти рівень селену в крові. 

Хоча жодних твердих наукових свідчень ефективності цього в дослідженні немає. Дійсно, в медицині є безліч прикладів того, що певна речовина є маркером виживання. 

Наприклад, коли у пацієнтів з тяжкими захворюваннями знижується рівень альбуміну в крові, це свідчить, що в них зменшуються шанси на виживання. Але навіть якщо таким пацієнтам переливати альбумін, його рівень збільшиться, але шансів померти менше не стане. Бо альбумін був не причиною, а лише маркером.

Те ж стосується і нашого дослідження про мідь і селен. Вони – кольрові метали і корисні копалини, але не ліки від ковіду. 

Саме тому висновок авторів, що деяким пацієнтам потрібно приймати відповідні добавки, є спекулятивним. У лікуванні користуйтеся лише офіційними медичними джерелами. Не купуйте непотрібні БАДи.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

І щоб продовжити тему спекуляцій, давайте врешті поговоримо про… пеніси!

COVID-19 може призводити до імпотенції – майже дослівно таким гучним заголовком потішив своїх читачів журнал The World Journal of Men’s Health (не плутати з просто Men’s health). 

Дослідники проаналізували стан ендотеліальної дисфункції у ковідних пацієнтів. Ендотелій – це внутрішній шар стінки судин, про який мало знають ненауковці, але який робить для усіх нас багато корисних речей.

Наприклад, допомагає регулювати згортальну функцію крові, транспортує поживні речовини в клітини і регулює весь обмін між судиною і всім, що її оточує.

Але повернімось до пенісів. Четверо пацієнтів з еректильною дисфункцією потрапили до лікарні для хірургічного лікування своїх проблем. 

Двоє із них раніше хворіли на ковід, інші двоє – ні. У перехворілих виявили ознаки порушення функції ендотелію. 

Крім того, в їхніх пенісах буквально знайшли коронавірус. Фактично, це і є все, що виявили дослідники. 

Однак вони чомусь, зробили з цих даних висновок, який звучить так. Коронавірус може ушкоджувати ендотелій, а це може призводити до еректильної дисфункції, значить, коронавірус може призводити до еректильної дисфункції. 

Твердження, на перший погляд, справедливе, але з медичної точки зору що завгодно може в теорії призвести до чого завгодно, тому жодних нових даних дослідники не отримали. 

З точки зору наукової – робити будь-які висновки на вибірці з чотирьох випадків – несерйозно і виглядає як анекдот. Подібні публікації не мають цінності, натомість здатні поглибити неврози у багатьох.

І до хороших новин про вакцинацію

В Україні триває вакцинальна кампанія і частина з нас вже отримала першу дозу. Чи значить це, що поки більшість громадян не отримає повні дві дози, наша боротьба з ковідом стала на паузу? Аж ніяк!

Дослідники з Британії встановили, що навіть одна доза вакцин Файзера або Астразенеки має корисний ефект. 

Частина щеплених все ж хворіють на ковід після першої дози, але вони на 40-50% рідше заражають осіб, з якими живуть. 

Тобто здатність вакцин вберігати від інфікування окремих людей та зменшувати поширення вірусу серед населення. Це дві функції, які працюють окремо одна від одної.

А вакциновані навіть якщо захворіють, все одно створюють більшу безпеку для своїх близьких.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Проєкт "Наукою по ковіду" реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Позиція фонду може не збігатися з думкою авторів.

Маніпуляції з пенісами і БАДами, амністія кажанів та трохи про щеплення – огляд досліджень
Спільний проєкт Відродження та LIGA.net