Чи можна їсти сосиски дітям і дорослим? Як часто можна їсти і як правильно обирати
Ілюстрація Depositphotos.com

Сосиска: що всередині

Сосиска - це найшвидший і найпростіший перекус. І на цьому, на жаль, її переваги закінчуються.

Той, хто з'їдає 40 і більше грамів сосисок або інших видів переробленого м'яса на день, дійсно ризикує своїм здоров'ям. 

Перероблене м’ясо – м’ясо, яке модифікували для посилення смаку або продовження терміну зберігання. Сосиски, ковбаси, бекон, хот-доги та салямі — деякі приклади переробленого м’яса.

Сосиски можуть приваблювати наші смакові рецептори, але не можуть вважатися корисними для здоров’я. Ще 2015 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) підтвердила, що перероблене м’ясо підвищує ризик розвитку деяких видів  раку.

"Я зайшла у супермаркет і передивилася силу-силенну упаковок з сосисками. В якості основних інгредієнтів виступають сало, субпродукти, соєвий білок і м'ясо механічної обвалки, тобто дрібні кістки, шкірка, хрящі, сухожилля, з яких виготовляють гомогенну масу, – розповідає лікарка-дієтологиня Людмила Паламарчук. -  Якщо придивитися до складу продукту, то на 100 г сосисок припадає 20-30 г жиру, білка – 10-14 г".

За словами лікаря, більшість людей сприймають сосиски як альтернативу м’ясу, в той час, як воно є швидше альтернативою салу.

Жири, які є у сосисках, насичені і не такі корисні, як, скажімо, жири горіхів, насіння, авокадо, оливок.

Насичені жири – це в основному жири тваринного походження. Будемо їсти їх забагато – можемо підвищити рівень холестерину в крові і ризики серцевих захворювань.

Лікарка-дієтологиня зауважує, що у 100 г сосисок є половина дозволеної добової норми солі (2,5 г), і це обов'язково потрібно враховувати людям з гіпертензією і захворюваннями нирок.

Характерний смак сосисок створюють від 1 до 3 підсилювачів смаку, залежно від виробника, і 2-4 ароматизатори.

Хоча вони належать до речовин низького класу токсичності, проте можуть зіграти з людиною злий жарт, бо посилюють апетит, що може призводити до переїдання. 

Сосиска на день – це багато чи мало?

Доведено, що ризик передчасної смерті зростає на 18% на кожні 50 грамів переробленого м'яса на день. 

Це результат дослідження 450 000 учасників, проведеного Інститутом соціальної та превентивної медицини Університету Цюріха у співпраці з колегами-дослідниками з усієї Європи.

Фахівці кажуть, що 3% всіх передчасних смертей у світі можуть бути пов'язані з великим споживанням переробленого м'яса, в тому числі й сосисок.

Люди, які їдять багато переробленого м’яса, наприклад, сосисок, ковбаси, салямі чи шинки, мають більший ризик смерті від серцево-судинних захворювань або раку. 

Проблема у тому, що при засолюванні, маринуванні або копченні утворюються канцерогенні речовини, тобто ті, що можуть стати причиною збільшення смертності від раку. 

Крім цього, перероблене м'ясо також багате холестерином і насиченими жирами, що пов'язано з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань.

Любителі сосисок загалом живуть шкідливіше

У вищезгаданому дослідженні також виявили, що учасники, які їдять найбільше обробленого м’яса, в той же час їдять менше фруктів та овочів.

Крім цього, любителі сосисок, як правило, вживають більше алкоголю і більше палять.

Але навіть з урахуванням цих факторів, основний результат дослідження залишається незмінним: люди, які з'їдають більше 40 г переробленого м'яса на день, мають підвищений ризик смертності порівняно з тими, хто їсть менше, ніж 20 г на день.

Дві сосиски та рак молочної залози

Всього дві сосиски на тиждень можуть підвищити ризик раку молочної залози.

За результатами аналізу понад 260 000 жінок дослідники виявили, що ризик раку молочної залози побільшав на 21% для тих, хто їв більше 9 г переробленого м'яса на день, що еквівалентно приблизно двом сосискам на тиждень.

Загалом у 4819 жінок, що брали участь в дослідженні, діагностували рак молочної залози протягом 7 років спостереження. У тих, хто їв щонайменше 9 грамів переробленого м'яса на день, було виявлено майже на чверть більший ризик виникнення раку молочної залози, у порівнянні з жінками, які майже не споживали переробленого м'яса.

Команда дослідників при цьому не виявила зв'язку між споживанням звичайного, непереробленого червоного м'яса та ризиком раку молочної залози.

Кому сосиски заборонені

Є категорії людей, яким сосиски точно протипоказані. 

За словами лікарки-дієтологині Людмили Паламарчук, це люди з хворобами шлунково-кишкового тракту у стадії загострення, нирок, серцево-судинними хворобами, цукровим діабетом, ожирінням, люди з алергією, а також вагітні жінки.

Сосиски дітям – варто?

Будь-який продукт, який промислово обробляють, втрачає свою початкову цінність, пояснює нутріціолог Лора Філіппова:

"Шматок м'яса і сосиска не дорівнюють одне одному за якістю поживного складу. Хоча б тому, що м'яса в сосисках вже не 100%. Збільшується масова частка жиру, не найбільш корисного, додаються барвники, ароматизатори та інші добавки".

У склад сосисок не допускають деяких консервантів: наприклад, бензойна і сорбінова кислоти та їхні солі. Загалом, якщо виробник чітко дотримується стандартів, сосиски безпечні. Але чи корисні? Ось тут питання вибору кожної мами чи тата.

За словами Лори Філіппової, не дивно, що дитина любить сосиски – до їхнього складу часто додають підсилювачі смаку, які легко "забивають" смакові рецептори.

Бажано не привчати дитину до таких продуктів, оскільки потім інша їжа їм буде здаватися не такою смачною, а смаки звичайних продуктів – не такими яскравими. 

Сосиски і ризики для дитини

Сосиски можуть стати проблемою для дітей з порушеннями імунної системи, шкірними захворюваннями на кшталт екземи, або через проблеми зі здоров'ям верхніх дихальних шляхів.

Якщо у дитини є шкірні висипи, часті розлади шлунку або інші незрозумілі симптоми, винуватими можуть бути саме сосиски або інші види переробленого м'яса.

Сосиски також викликати задуху, оскільки дитина частіше відкушує та ковтає круглий шматок цілим.

Щоб приготувати сосиски для дитини до п’яти років, слід не тільки зняти зовнішню оболонку і порізати сосиску, а й обов'язково розрізати кожен кружечок на чверті.

Значення має і колір привабливих сосисок

Своїм приємним рожевим забарвленням сосиски начастіше завдячують барвнику карміну і фіксатору кольору нітриту натрію.

"Навколо останнього точаться багато років дискусії щодо того, чи є він канцерогеном. Але поки що доказів про участь його у розвитку пухлин недостатньо. Кількість нітриту натрію у сосисках чітко регламентують відповідні документи. Обирайте непривабливі, бліденькі сосиски – там цієї сполуки буде менше", – додає Людмила Паламарчук.

Лора Філіппова погоджується, що сосиски не повинні бути яскраво рожевими. Якщо вони такі, значить виробник зловжив нітритом натрію або додав барвники. 

Нутриціолог додає, що сосиска повинна бути пружною і легко відновлювати форму після натискання.

Що робити?

Найкращим варіантом буде мінімізувати кількість сосисок в раціоні, а в ідеалі – поступово відмовитися від них. 

Це також стосується інших категорій переробленого мяса

  • ковбаси, хот-доги, салямі;

  • шинка, бекон;

  • солене і в’ялене м’ясо, солонина;

  • копчене м'ясо;

  • сушене м'ясо;

  • м'ясні консерви.

Готувати краще зі звичайного м’яса, адже основна проблема саме в тому, що оброблене містить багато шкідливих речовин, яких немає у свіжому м’ясі. 

Наразі більш корисним вважають біле м’ясо – курятину, індичку, кролятину.

Якщо дуже хочеться, можна спробувати приготувати сосиски вдома, зараз таких рецептів чимало. У домашніх сосисках точно не буде тих некорисних інгредієнтів, що використовують у промисловості.

"Сосиски як продукт мають право на існування. Проте ними не варто захоплюватися і точно не потрібно вносити у базовий раціон, особливо дітей, вагітних і літніх". 

"Залишимо сосиски для рідкісних випадків, коли ви подорожуєте, зупинилися проїздом в іншому місті і маєте потребу швидко і без зайвої мороки поповнити енергетичний баланс. У такі дні додавайте в раціон більше овочів та будьте фізично активними", – каже Людмила Паламарчук.

Ольга Фарима, для LIGA.Life