"Обов’язково їж перше" – це міф чи справді маємо постійно їсти суп? Пояснює лікар та наука
Суп. Фото Depositphotos.com

Дитина не хоче супу – це проблема?

Киянка Ганна Харченко готує суп своїм двом дітям з самого дитинства. Останнім часом діти почали відмовлятися від перших страв: старша донька вже не хоче їсти колись улюблений борщ, а молодший син раптово розлюбив гороховий суп. 

"Можливо, вони виросли, чи щось таке почули серед друзів, – турбується Ганна. – Чи зараз вже не модно їсти суп? Але ж хочеться, щоб вони були ситі і не мали проблем зі здоров'ям, щоб не заробили собі гастрит змалечку". 

Наразі Ганна продовжує готувати супи і їсть їх щодня разом з чоловіком, адже для них це важлива традиція ще з дитинства. Наскільки необхідною є перша страва? Чи дійсно без борщу чи капусняка наше життя вже не буде таким, як раніше? Що такого корисного чи шкідливого в супах, що вчені та лікарі десятки років сточують свої списи як на захист, так і у нападі на цю страву? 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Звідки взявся суп? 

Юшка, зупа, куліш, щерба, поливка, юха та уха, підчас та кандьор – це варіації перших страв, відомі на території України протягом сотень років. Слово "суп" прийшло до нас з Європи значно пізніше, у XVIII ст.

Вважається, що першими прототипами супів були юшки з запечених і розтертих на каменях злаків, які не варили, а просто розводили водою. 

Варити супи стало можливим з появою першого глиняного посуду. Хоча, на думку деяких істориків, давні люди примудрювалися готувати "доісторичні супи" в оригінально зав'язаних шкірах тварин.

З часом до рідких страв додавали все більш різноманітні інгредієнти, і сьогодні в різних регіонах світу популярні абсолютно різні супи. Крім води чи бульйону, основою може бути молоко, кисломолочні продукти, квас, пиво, розсіл, вино і навіть фруктовий сік. 

Суп – добро чи зло? 

"Перша страва, якщо вона приготована з правильних продуктів, поза всякими сумнівами є компонентом здорової дієти, – говорить Олег Швець, лікар-дієтолог, голова Асоціації дієтологів України. – Овочі, бобові, злакові продукти під час варки досить добре зберігають харчові волокна, харчову цінність, мінерали".

З іншого боку, за словами фахівця, ніяких особливих переваг супу як рідкої їжі, яку нібито обов'язково потрібно вживати щодня – немає. 

"Це традиційна страва для української кухні, це плюс до кулінарного розмаїття, це смачно і приносить задоволення. Я люблю борщ, цибулевий суп, гречану юшку та багато інших. Але казати, що обов'язково їсти суп в інших сенсах, як вважалося раніше – для травлення, або тому що він взимку зігріває – для цього немає жодних наукових підтверджень", – додає Швець. 

Суп – лише загальна назва для першої страви. Він може бути різним, розповідає Галина Салтикова, лікар-педіатр та дитячий гастроентеролог: "Суп може бути шкідливим при різних захворюваннях, особливостях обміну речовин або в окремих випадках для окремих дорослих і дітей. Не всі супи однаково корисні". 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Які супи не варто їсти часто? 

  • Жирні, наваристі супи, з додаванням великої кількості м'ясних продуктів, особливо промислово оброблених (наприклад, улюблена для багатьох солянка). 

  • Сирні супи, адже вони жирні і солоні, та містять багато калорій. 

  • Супи-пюре, при споживанні яких пропускаємо важливий елемент процесу харчування і насичення – жування.

  • Швидкі супи з пакетика.

Ці супи можуть деколи урізноманітнювати раціон, за умови, якщо ними не зловживати і смакувати час від часу.

Екзотичні, гострі супи, за словами Олега Швеця, плюс, адже вони збільшують захист від бактерій і вірусів. А надто солоні супи – не дуже добре, бо перевищення споживання солі може погано впливати на тиск.

"Я за суп щодня, – каже Галина Салтикова. – Але кожен сам собі обирає той набір продуктів, страв, з якими він отримує білки, жири, вуглеводи, потрібний калораж і певну кількість рідини". 

Що найшкідливіше у супі? 

  • Сіль. Відомо, що разом з першими стравами в організм потрапляє досить багато солі. При щоденній нормі в 5 г солі, за даними ВООЗ, українці в середньому з'їдають біля 13 г солі щодня. З іншого дослідження відомо, що найбільше солі з приготованих страв ми отримуємо зі смаженою картоплею та супами. 

  • Тваринні жири. Жирне м'ясо, ковбаски, сосиски, копченості, які додають до деяких супів, легко призводять до перевищення норм споживання тваринних жирів. В цю ж группу відносяться й популярні зараз супи на вершках, які самі по собі є досить жирним продуктом. В середньому українці споживають близько 70 г тваринних жирів на день, при нормі не вище 20 г. Решту жирів (близько 50 г) маємо отримувати з рослинних, корисних жирів. 

  • Цукор. Як це не дивно, деякі види супів містять доволі багато цукру. Наприклад, споживання відомого цибулевого супу, або борщу з томатними заправками, в складі яких міститься чимало цукру, може вплинути на добову кількість цукру, який ми отримуємо з продуктів. При нормі в 25 г на день, українці в середньому вживають 46 г цукру. 

  • Хліб. Хліб ми, звичайно, у суп не кладемо, хоча вважається, що слово "суп" початково означало саме шматок хліба, змочений у підливці. Тим не менше, рідко хто їсть суп без одного-двох, а то й трьох куснів хліба. З хлібом, знову ж таки ми отримуємо велику кількість солі, цукру, калорій, а якщо хліб з маслом – ще й додаємо понаднормових тваринних жирів. 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Ложку за маму, ложку за тата

"З чим найчастіше виникають проблеми в харчуванні у дітей? – запитує Галина Салтикова, лікар-педіатр та дитячий гастроентеролог. – Вони або не люблять овочі, або не вживають достатню кількість рідини. Тому при щоденному вживанні супу ми можемо виграти саме в цьому – діти можуть отримати більше овочів і рідини".

Крім того, суп – спосіб отримати легкозасвоювану їжу в теплому вигляді. 

"В дитячому віці сухом’ятка – не те, що дитині потрібно. Вона може щось погано пережувати, проковтнути. Теплий, легкий суп на овочевому бульйоні – оптимальний варіант для дітей". 

Класичний суп, овочевий або круп’яний, містить небагато калорій. Він заповнює шлунок своїм об'ємом і попереджає перебір калорій. 

"Це класно для тих, хто контролює вагу, – продовжує лікар. – Зараз чимало дітей мають зайву вагу і ожиріння, тому це і для них актуально".

"Жирні, наваристі супи, на кісткових бульйонах, з жирної курки, яку цілу кладуть у каструлю, супи з копченостями, супи-пюре з великою кількістю вершків – не вибір для здорового харчування, особливо для дітей. Такі види супів не повинні бути присутні в дитячому харчуванні" – підкреслює Галина Салтикова.

Супінг для схуднення

Супи часто розглядають як страву для схуднення. 

Бульйонні дієти, дієти на кабачковому, капустяному або квасолевому супі, кето-супові дієти певний час мали багато прихильників в усьому світі. 

В англомовних країнах навіть з'явилося слово "супінг", яке означає споживання супу впродовж певного часу для схуднення і очищення організму. 

За словами Олега Швеця, здорове харчування має бути різноманітним, і не може зводитися до якогось одного продукту або страви. Як правило, так обмеження не призводять до хороших, тривалих наслідків для організму.

"Схуднути допомагає дефіцит калорій, інтервальне голодування і вегетаріанське харчування – це ті напрямки, які підтверджені вагомими дослідженнями, – розповідає фахівець. – Стосовно супових дієт я не бачив жодного серйозного дослідження, яке б вивчало такий раціон в плані позитивного впливу на здоров'я".

Тим не менше, якщо суп буде частиною різноманітного раціону, він може принести переваги в процесі схуднення або утримання ваги. 

Ряд досліджень підтверджує, що люди, які вживали суп на початку прийому їжі, в загальному результаті отримували на 20% менше калорій, і при цьому не відчували себе менш ситими. Цікаво, що цей ефект не залежав від виду супу.

Ольга Фарима, для LIGA.Life

    Фото Depositphotos.com