Чому ЗНО 2020 українці склали краще та що буде в наступному році: 4 запитання до УЦОЯО
ЗНО, архівне фото зі сторінки УЦОЯО у Фейсбуці

У цьому році рекордна кількість учнів склали ЗНО на 200 балів. Чому?

Цього року дещо більше осіб склали ЗНО на 200 балів, пояснює Liga.Life заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Каже, що можливість сфокусуватися на певних навчальних предметах позитивно вплинула на результати окремих учасників.

Утім, Вакуленко не вважає, що кількість дітей, які склали ЗНО на 200 балів, є показовою. 

"Високими варто вважати результати не тільки тих, хто набрав максимальний тестовий бал, але і тих, хто не добрав кілька тестових балів до максимальної кількості та отримав результат 190 і вище балів. Це також надзвичайно високий результат, який свідчить про високий рівень навчальних досягнень", – пояснює заступниця директора УЦОЯО. 

Пояснює, що набрати 200 балів можна тільки якщо прекрасно володіти навчальним предметом, а також продемонструвати 100-відсоткову зосередженість, сфокусованість на кожному завданні тесту, правильно заповнити кожну позначку в бланках відповідей.

"Тобто учасники, які набрали максимальну кількість балів, є унікальними – вони змогли не тільки продемонструвати високі предметні компетентності, але і не допустити жодної, навіть випадкової помилки", – розповідає Вакуленко. 

Вона додає, що ми не можемо сказати, що цього року учасники краще склали ЗНО, ніж у минулих роках. Адже відсоток осіб, які подолали поріг склав/не склав, зріс передусім через те, що відповідно налаштовували комісію з встановлення порогових балів, яка погодилася на зниження порогів з усіх навчальних предметів. Це зробили, щоб врахувати всі чинники, пов’язані із труднощами навчання в умовах карантину й дистанційного навчання.

Також варто пам'ятати, що скасування обов’язкової державної підсумкової атестації цьогоріч вплинуло на вибірку учасників тестування, оскільки ті, хто не планували вступати до вишу в цьому році, просто не прийшли на тестування. 

Що змінюється в ЗНО з української мови та літератури на 2021 рік?

У наступному році планують розділити тест з української мови і літератури. Мовний омбудсмен закликав прем'єр-міністра не проводити такий експеримент.

То як учасники ЗНО-2021 будуть складати цей тест?

"Ми зустрічалися з мовним і освітнім омбудсменами з цього приводу. Обговорили ситуацію, прийшли до спільного рішення, проте я поки не готова його озвучити. Упевнена, що найближчим часом рішення буде оприлюднене", – каже Тетяна Вакуленко. 

Вона пояснює, що УЦОЯО розробив такий тест з української мови, який би дозволив оцінити не тільки мовленнєві, але й читацькі вміння учасника ЗНО. І цих навичок, каже Вакуленко, можна набути тільки під час вивчення української та зарубіжної літератури.

"Наприклад, у тесті з української мови маємо три великі тексти, об'єднані спільною темою. До них є шість завдань, їх неможливо добре виконати, якщо дитина не призвичаєна працювати з текстами й аналізувати їх", – додає заступниця директора УЦОЯО.

ЗНО з математики буде двох рівнів складності. Це як?

ЗНО буде однорівневим. Утім, дійсно буде два тести з математики, пояснює Тетяна Вакуленко.

Перший – тест рівня стандарт. Його зможуть складати учасники, які не планують вступати до вишів, де математика є провідним предметом.

За виконання цього тесту учасник отримає тільки результат Державної підсумкової атестації й не отримає результату ЗНО.

"Це невеликий тест, який оцінює рівень базових математичних компетентностей. Там немає складних завдань", – каже Вакуленко.

Якщо ж учасник вивчав математику на профільному рівні або планує вступати на спеціальність, де математика є одним із провідних предметів, тоді працюватиме з тестом поглибленого рівня. 

У ньому будуть завдання рівня стандарт, а також складніші завдання.

"Тобто для вступу до вишу першого  рівня тесту не вистачить, результат його виконання буде враховано як результат ДПА. За виконання другого варіанту тесту учасник отримає  результат ЗНО для вступу до вишу", – каже Вакуленко.

Чи будуть ще нововведення у ЗНО-2021?

Жодних інших нововведень не планується, каже Вакуленко. І додає, що ті, які вже заплановані, ніяк негативно не вплинуть на учасників ЗНО:

"Ми оновили завдання з української мови, там стало більше завдань, спрямованих на демонстрацію мовленнєвої компетенції. Ці завдання можна успішно виконувати, якщо добре вчитися впродовж 11 років. Виконання таких завдань не залежить від того, у якій формі людина здобувала освіту цьогоріч. Щодо математики, то переважна більшість "гуманітаріїв" складатимуть лише тест рівня "стандарт", який буде оцінювати базові компетентності. Це важливо для подальшого життя людини".