Останній дзвоник. Скільки коштів витратили на захист столичних шкіл від COVID-19
Ілюстрація Depositphotos.com

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Скільки витратили на боротьбу з COVID в школах Києва минулоріч 

Минулоріч до першого вересня діти вперше за історію незалежності мали прийти до класів в умовах пандемії COVID-19. Тому школам потрібні були засоби захисту – маски, дезінфектори, засоби для обробки підлоги та аудиторій.

Адже саме школи могли стати осередком поширення ковіду серед дітей та педагогів, особливо літнього віку.

Наразі навчальний рік, який неодноразово переривали карантини, завершується. Втім, час летить швидко, і наступне 1 вересня не за горами. 

Та чи готовий уряд та столична влада до боротьби з COVID-19 у новому навчальному році? Чи ставку знову зроблять на "дистанційку"?  

У вересні Міносвіти звернулося до Кабміну з проханням виділити 3 млрд грн з Фонду протидії COVID-19 на забезпечення школярів та вчителів засобами захисту, а класи – дезінфекторами. 

Ще майже 3 млрд грн для забезпечення шкіл мали додати як співфінансування з інших бюджетних програм. 

МОН тоді розрахувало, скільки чого потрібно для створення безпечних умов у школах впродовж жовтня – грудня 2020 року. Мова про понад 4 млн учнів та 519 000 педпрацівників. Їм потрібно було по три маски на людину на день. Сумарно на це мали витратити 4,9 млрд грн. Закладена ціна МОН за одну маску складала 5,5 грн. 

Для закупівель дезінфекторів у понад 192 000 навчальних аудиторій додатково потрібні були 331 млн грн. Ще 720 млн МОН потребувало для дезінфекції підлоги та парт в класах.

Минув перший тиждень вересня 2020 року – й увага суспільства до шкіл пішла на спад. А з нею – і увага уряду. Запит МОН так і не задовільнили сповна, хоча Кабмін продовжував витрачати кошти з COVID-фонду на доплати поліцейським чи ремонт доріг. 

Згодом, у жовтні 2020 року, Кабмін все ж перерозподілив залишкові кошти МОНу і виділив додаткових 539,5 млн грн на субвенцію на "Нову українську школу" для закупівель засобів захисту для шкіл. Хоча цього було явно недостатньо. 

Тоді МОН переклало цю проблему на місцеву владу. Мовляв, забезпечення шкіл – їхня зона відповідальності. 

Зважаючи на те, що уряд не сповна виділив потрібні кошти на школи, а потім ще й переклав відповідальність на місця, експертна організація StateWatch вирішила розібратися на прикладі найбільшого міста країни – Києва, як влада все ж організувала захист шкільних класів від COVID. А найголовніше, скільки коштів на це витратили з бюджету. 

Це важливо знати, зважаючи на постійні карантини в школах, які, ймовірно, продовжаться і восени. З 539,5 млн грн, які додали до субвенції на "Нову українську школу", місту Київ розподілили 38,62 млн грн. Тобто столиці дісталося 7% від загальної суми. 

Пізніше Київська міська державна адміністрація розподілила ці кошти своїм підрозділам та райдержадміністраціям:

  • департаменту освіти і науки КМДА виділили 77,4 тис грн. 

Районним у місті Києві державним адміністраціям розподілили такі суми:  

  • Дарницька районна державна адміністрація (РДА) – 6 млн грн.

  • Деснянська РДА – 4,8 млн грн. 

  • Дніпровська РДА – 4,8 млн грн.

  • Святошинська РДА – 4,6 млн грн.  

  • Оболонська РДА – 4 млн грн.

  • Солом’янська РДА – 3,7 млн грн.

  • Голосіївська РДА – 3 млн грн.

  • Шевченківська РДА – 3 млн грн.

  • Подільська РДА – 2,7 млн грн.

  • Печерська РДА – 1,9 млн грн. 

У КМДА додали, що з суми виділених коштів освоїли 38,58 млн грн. Тобто майже всю суму. 

Крім цього, у 2020 році для забезпечення столичних шкіл використовували кошти міста. Станом на кінець року з виділених на забезпечення шкіл 25,26 млн грн витратили 24,55 млн. 

Тобто загалом на закупівлю засобів захисту київських шкіл у 2020 році витратили 63,13 млн грн. 

Скільки витрачають на боротьбу з COVID в школах Києва цього року 

У відповідь на наш запит щодо обсягу коштів на забезпечення шкіл у 2021 році КМДА зазначила, що держбюджетом не передбачили виділення коштів на цей напрямок в бюджет Києва. 

Кошти з держбюджету на забезпечення шкіл Києву все ж виділили, проте не на закупівлі засобів захисту та дезінфекторів для повсякденного користування під час навчання, а для придбання засобів захисту, щоб організувати ЗНО – основну сесію і додаткову. Загалом – 1,55 млн грн. 

А також для придбання ноутбуків для педпрацівників комунальних шкіл та їхніх філій для організації дистанційного навчання – 70,63 млн грн. 

Своєю чергою бюджетом міста Києва на забезпечення шкіл засобами захисту у 2021 році передбачили 88,2 млн грн. До цієї суми також входять бюджети міських райадміністрацій на забезпечення шкіл.

Скільки коштів виділили РДА на забезпечення шкіл засобами захисту у 2021 році:

А скільки коштів потрібно?

На основі інформації, наданої МОНом у вересні 2020 року, можна визначити потребу в коштах на безпеку дітей та вчителів у Києві. Ми зменшили ціну за одну маску з 5,5 грн до 1 грн, що є більш ринковою на сьогодні ціною.

За інформацією КМДА, у Києві у 566 школах вчаться 324 776 учнів та працюють 25 941 педпрацівників. 

За розрахунком МОН, на кожного учня та педпрацівника потрібно 3 маски на день. Якщо за місяць діти в середньому вчаться 22 дні, для забезпечення учнів та педагогів Києва масками потрібно 23,1 млн гривень на місяць.  Відповідно, закладених в бюджет міста Києва 88,2 млн грн умовно вистачило б всього на 4 місяці.

З огляду на розрахунки, можна припустити, що лише на закупівлі масок та антисептиків для київських шкіл потреба в коштах складає 26,3 млн грн на місяць. 

Відповідно до цього, цифра у 88,2 млн грн у бюджеті Києва виглядає замалою для забезпечення шкіл засобами захисту та дезінфекторами. Тим більше, вже в серпні постане питання, наскільки школи готові до приходу учнів наступного 1 вересня в епоху ковіду. 

Що робити?

Наразі в Україні триває кампанія з вакцинації. Темпи вакцинування напрочуд низькі. За Національним планом вакцинації, який МОЗ затвердило в грудні 2020 року, щепити освітян планували аж у вересні-жовтні 2021 року. Тобто після початку навчального року.  

У квітні  РНБО ухвалила новий план вакцинації. Щепити освітян, залучених до проведення ЗНО, почали 14 квітня вакциною CoronaVac. 

Щеплення усіх інших педпрацівників, за оновленою інформацією та планам МОЗ, розпочнеться після прибуття нової партії Comirnaty від Pfizer, це має бути в кінці травня.

Відповідно до списків вакцинації, 378 000 доз зарезервували для 189 000 працівників навчальних закладів, які захотіли щепитись. МОЗ очікує збільшення кількості охочих з часом, тому наступну партію Pfizer також хочуть використати для вакцинації освітян. 

За умови впровадження згаданого плану та стабільного постачання вакцин, освітян вдасться провакцинувати у найближчі кілька місяців. Отже, підготуватися до нового навчального року. 

Вакцинація у поєднанні з мінімальними протиепідемічними заходами попередить поширення ковіду в школах та дозволить повноцінно повернутись школярам за парти.

Утім, з огляду на нинішню ситуацію з темпами вакцинації, втілити цей план буде важко.

Зважаючи на це, київській владі буде доцільно збільшити фінансування на засоби захисту, дезінфекції рук та поверхонь для шкіл. Слід також передбачити можливість безкоштовних ПЛР-тестів для вчителів при появі перших ознак хвороби.

Також КМДА може оголосити тендер на централізовану закупівлю цих товарів замість закупівель товарів управліннями освіти РДА. Тоді можна буде закупити товари дешевше, бо будуть більші об'єми. 

Також одним з варіантів зменшення поширення хвороби може стати змішане навчання, яке вже практикували. Воно дозволить мінімізувати кількість людей у класах, тим самим і простір для поширення хвороби.  

Станіслав Шулімов, аналітик StateWatch 

Аналітична стаття підготовлена StateWatch за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проекту "Громадський контроль над бюджетними витратами проти COVID-19". Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження"