Пояснення

Розбір | В Україні впровадили електронні лікарняні: коли, як їх видаватимуть, чи змінять виплати

10.06.2021, 13:11 • 5 хвилин
1

Що сталося

10 червня в Україні запустили е-лікарняні. За словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, разом з лікарем Київської міської клінічної лікарні №7 створили електронний лікарняний. І сам процес зайняв не більше кількох хвилин. 

Пілот триватиме до 31 серпня (наказ МОЗ №1066). За цей час мають протестувати систему, навчити лікарів працювати з реєстром тощо. З осені всі лікарняні мають бути електронними.

"Тепер ми зможемо дозволити нашим пацієнтам не бігати в лікарню за паперовим листком непрацездатності та нести його на роботу, щоб зафіксувати факт відсутності працівника, який пов’язаний з перебігом хвороби.

Тепер все це зробить електронна система, шляхом обміну між відповідними електронними реєстрами", – сказав Ляшко під час презентації системи.

2

А що з паперовими бланками?

За словами Ляшка, поки триватиме перехідний період, пацієнтам можуть видавати як електронні, так і паперові лікарняні.

Міністр додав, що у лікарнях нині є проблема з паперовими бланками, але минулого тижня Антимонопольний комітет розглянув оскарження тендерів, які проводить МОЗ.

Незабаром розблокують друк бланків лікарняних і їх доставлять у медзаклади регіонів.

 

3

Як працюватимуть е-лікарняні

Лікарняний формуватиметься на підставі медичних записів, які лікар записує в медичну інформаційну систему (МІС). 

У лікарняному буде висновок лікаря про втрату непрацездатності, чи придатний пацієнт до тієї чи іншої праці, стан здоров’я пацієнта тощо, пояснює спеціаліст Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров’я НСЗУ Євген Батура.

Каже, відтепер непрацездатність лікар засвідчує одноосібно:

"Тепер лікарю не потрібно долучати до встановлення факту непрацездатності лікарську консультативну комісію. Він сам може визначати, скільки пацієнт буде непрацездатним".

Будь-який медвисновок формується лише на підставі електронних медзаписів. Далі автоматично інформація потрапляє до реєстру листків непрацездатності.

Тобто під час огляду пацієнта лікар має внести до електронної медкартки людини всю необхідну інформацію про перебіг її захворювання, призначене лікування тощо.

 

4

Хто і як може видавати е-лікарняний 

Формувати е-лікарняні можуть лікарі як в медзакладах (зокрема приватних), так і лікарі-ФОП, які мають ліцензію на медичну практику.

Те, чи має медзаклад договір з НСЗУ, не впливає на право видавати е-лікарняні.

Є три умови, за якими пацієнт може отримати е-лікарняний:

1. Його лікар має бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я та мати доступ до медично-інформаційної системи (приватних лікарів це теж стосується).

2. Пацієнт має бути у реєстрі пацієнтів. Якщо у людини немає декларації з сімейним лікарем, лікар-спеціаліст може самостійно зареєструвати її, застосовуючи свій електронний підпис.

3. Запис про прийом лікарем та стан пацієнта треба внести до електронної медкартки.

 

5

Які е-лікарняні видаватимуть

Йдеться про 10 категорій медвисновків:

 • хвороба або травма;
 • догляд за хворою дитиною;
 • догляд за хворим родичем;
 • догляд за дитиною у разі хвороби людини, яка цю дитину доглядає;
 • карантин;
 • обсервація, самоізоляція під час дії карантину, пов’язаного з пандемією коронавірусу;
 • переведення людини на легшу роботу;
 • лікування в санаторно-курортному закладі;
 • ортопедичне протезування;
 • вагітність та пологи.

За даними НСЗУ, до електронного реєстру лікарняних не передаватимуть конфіденційну інформацію про пацієнтів – діагноз та інші відомості про стан здоров’я. Лише мінімум, щоб визначити непрацездатність. 

Відомості про роботодавця і додаткові відомості про страхування автоматично додаватимуть з реєстру застрахованих осіб Мінсоцполітики.

6

Де можна буде побачити е-лікарняний

За словами фахівця НСЗУ, лікарняний буде доступний в електронних кабінетах пацієнта та його роботодавця.

Кабінети розміщені на порталах Пенсійного фонду у розділі "Листки непрацездатності". Наприкінці червня відповідний розділ має з’явитися і в застосунку "Дія".

7

Чи можна оформити е-лікарняні заднім числом

 Ні, окрім випадків:

 • надання меддопомоги за місцем перебування пацієнта, наприклад, за місцем проживання (дозволяється сформувати медвисновок пізніше на один день);
 • засвідчення непрацездатності, що виникла за кордоном;
 • коли несправна система для формування е-лікарняних (має бути офіційне повідомлення на сайті. У такому разі е-лікарняні формують, коли відновлюється робота системи).

8

Чи зміниться оплата лікарняних

У Мінсоцполітики кажуть, що наразі жодних законодавчих змін щодо страхових виплат за лікарняними немає. Їх оплачуватимуть як і раніше, незалежно від того, у якій формі їх видаватимуть – паперовій чи електронній.

Поки триває перехідний період, дозволено видавати як електронні, так і паперові лікарняні. 

Якщо в медзакладі, де працює лікар, вже є доступ до е-реєстру листків непрацездатності, він має видавати е-лікарняні. 

Виняток: якщо лікарняний відкрили у паперовій формі, то і закрити мають у паперовій. 

Як пояснюють у Фонді соціального страхування, е-лікарняний не треба дублювати на бланку, він має усі функції паперової версії. Процедура призначення, розрахунку та виплати матеріального забезпечення від фонду така ж.

Тобто розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності складе від 50% до 100% середнього доходу людини, залежно від тривалості стажу, а розмір допомоги під час вагітності та пологів – 100% середнього доходу.

Пацієнту не потрібно передавати лікарняний роботодавцю для того, щоб отримати виплати.

Після того, як лікар оформить електронний медвисновок, лікарняний відкриється автоматично. А людина, яка йде на лікарняний, має повідомити про це роботодавця будь-яким зручним обом способом. Наприклад, телефоном. 

Відтоді і пацієнт, і роботодавець матимуть інформацію щодо відкритого е-лікарняного в особистих кабінетах на сайті Пенсійного фонду. 

Дата отримання коштів від Фонду за е-лікарняними, як і за паперовими, залежить від того, коли роботодавець подасть заяву-розрахунок за цим лікарняним до Фонду соцстрахування.

9

Чи готові до е-лікарняних самі медзаклади

 Співзасновник та сімейний лікар мережі "Сімейна амбулаторія "Вулик"", співзасновник ГО "Академія сімейної медицини України" Ігор Заставний вважає позитивом впровадження е-лікарняних:

"Нарешті лікарі припинять займатися заповненням лікарняних. З ними багато паперової роботи. Загалом лікарі займалися не тим, чим мали би – не медичною діяльністю, а бюрократичною".

Зазначає: тепер від лікаря треба лише медичний висновок, а лікарняний сформується автоматично, це дуже зручно. Недоліком вважає деякі комунікаційні моменти.

"Чув, що людям нібито не треба буде ходити до лікарів, щоб оформити лікарняні.

Насправді остаточний висновок лікаря видається лише за присутності людини на прийомі", – підкреслює медик.

Консультація телефоном допустима в окремих випадках. 

Додає: на вдосконалення роботи цього реєстру лікарняних потрібен час.

"Не слід очікувати, що спершу все буде гладко і легко. Звичайно, будуть зауваження, лікарі та пацієнти будуть не задоволені. Але якщо цей крок не зробити, ми назавжди залишимося з паперовими версіями. Але це неефективно і неправильно", – підсумовує Ігор Заставний.

За словами заступника очільника МОЗ з питань цифрового розвитку Ярослава Кучера, нині не всі лікарні готові до електронного обігу лікарняних. 

"На ринку існує близько 40 інформаційних систем. Це вільний ринок. Кожен медзаклад може використовувати свою систему. Але виходить, що є близько семи-восьми найбільших систем, які покривають всю Україну. Тому сподіваємося, що вже у вересні все буде покрито", – сказав Кучер.

Нині доступ до реєстру листків непрацездатності мають п’ять медичних інформаційних систем. 

І там, де вже є можливість оформлювати електронні лікарняні, медики змушені це робити. Нові паперові документи для них вже не замовлятимуть.

Яна Міланова

журналістка LIGA.Life